banner158

Mursi için İstanbul ve Ankara'da gıyabi cenaze namazı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mahkeme salonunda vefat eden Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için Fatih Camii'nde kılınan gıyabi cenaze namazına katıldı. Erdoğan burada yaptığı konuşmada, "Normal bir ölüm olduğuna inancım yok" dedi. Öte yandan Mursi için bir gıyabi cenaze namazı da Ankara'da kılındı. Hacı Bayram Camii'nde kılınan namaza TBMM Başkanı Mustafa Şentop iştirak etti

Mursi için İstanbul ve Ankara'da gıyabi cenaze namazı
banner152


Mahkeme salonunda hayatını kaybeden Mısır'ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için İstanbul'da Fatih Camii'nde gıyabi cenaze namazı kılındı. Namaza Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı.

Mursi'nin normal yollardan vefat ettiğine dair inancının olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mursi'nin vasiyeti üzerine köyünde defnedilme arzusunu Sisi'nin kabul edemediğini belirterek "Bunlar Muhammed Mursi'yi ailesine teslim edemeyecek kadar korkak" dedi.

"NORMAL BİR ÖLÜM OLDUĞUNA İNANCIM YOK"

Burada daha başka durumlar var mıdır, yok mudur, bu düşündürücüdür. Benim şu anda bunun normal bir ölüm olduğuna inancım yok. Zira o kadar ki, ailesine Muhammed Mürsi'yi teslim edemeyecek kadar bunlar korkak. Muhammed Mursi'nin vasiyeti var. Vasiyetinde Muhammed Mursi, ölümünde köyüne defnedilmesini arzu etmiş. Bunlar bunu tabii kabullenemedi ve Sisi burada da yine aynı anlayışını, aynı zulmünü burada da devam ettirdi. O neydi? Kardeşlerim şunu unutmayın, korkaklar zafer anıtı dikemez. Sisi zulmünü bu şekilde devam ettiriyor. Son dönemde çok kısa zaman içerisinde 50'yi aşkın genciyle, yaşlısıyla idama karar verilen Mısır mahkemelerinde onama Sisi'den çıkmıştır. 7 tane genci bir anda idama götürmüşlerdir. Ve bu idama götürülen gençlerle ilgili de ne yazık ki dünya sessiz kalmıştır. Avrupa Birliği idamı yasaklar arasında konuştuğu halde yapılan Mısır'daki toplantıda ne yazık ki, o toplantıya bizzat AB üyesi ülkeler katılarak o katil, zalim Sisi'yle bir arada olmuşlardır.

"BİLİYORUZ Kİ MURSİ ŞU ANDA ŞEHİTTİR"

Değerli kardeşlerim şunu unutmayalım, güzel bir sözdür bizde biliyorsunuz, zalimler için yaşasın cehennem. Biz de şu anda bunu söylüyoruz. Yani Mısır'ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Mursi'nin bunlar maaşından korkacak kadar hafiftirler. Bunlarda yürek yok. Bunlarda yürek olmadığı gibi bunlar maalesef bizlere karşı da aynı tutum aynı tavır içindeler. Fakat biz Müslümanlar olarak dik duracağız. Asla inandıklarımızdan taviz vermeyeceğiz. Biz biliyoruz ki Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz. Onlar diridirler, ancak siz anlamazsınız, bilmezsiniz. Mursi şu anda biliyoruz ki, şehitlerden bir tanesidir. Ama bir de zaman zaman bazıları şu tür ifadeler kullanıyorlar, demokrasi şehidi. Değerli kardeşlerim demokrasi şehidi diye bir şey olmaz. Burada olan demokratik yolla Mısır'da ilk kez seçilmiş bir cumhurbaşkanıdır. Mursi'nin böyle bir özelliği var. Ama onlar, Batı buna da tahammül edemedi. Şu ana kadar bir şey duydunuz mu, duymadınız. Kolay kolay duymayacaksınız. Diyanet İşleri Başkanlığımız tüm Türkiye'de gıyabi cenaze namazıyla ilgili attığı adımla Müslümanlar olarak manevi hazzın içerisindeyiz. Allah razı olsun. Tezkiyeyi tamamladık. Zaten defni ifa edildi, icra edildi saat 05.00 gibi. Bu kadar korkaklar, biz de burada gıyabi cenaze namazını kıldık. Rabbim birliğimizi beraberliğimizi daim eylesin. 

"SAHSIMLA İLGİLİ SONU MURSİ GİBİ OLACAK DEMİŞLERDİ"

Unutmayın bu ülkede de Sisi'ler var, benzerler var. Onun için çok dikkatli olmalıyız. Hatırlayın şahsımla ilgili olarak 'Senin de akıbetin Mursi gibi olacak' diyenler vardı. Bunlar bir şeyi hala anlayamadılar. Eğer şehadeti anlamış olsalardı bunlar konuşmazlardı. İnşallah sonu bu işin de hayrolacaktır. Hepinizi Allah'a emanet ediyorum. Allah yar ve yardımcınız olsun. Rabbim inşallah ülkemizde ve tüm dünyada zalimlere fırsat vermesin.

BİR GIYABİ CENAZE NAMAZI DA ANKARA'DA KILINDI

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, hayatını kaybeden Mısır'ın ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için Hacı Bayram Camisi'nde kılınan gıyabi cenaze namazına katıldı.

banner175
TBMM Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Şentop, hayatını kaybeden Mısır'ın ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi için bugün öğle namazının ardından, Hacı Bayram Camisi'nde kılınan gıyabi cenaze namazına iştirak etti.67 yaşındaki Mısır'ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, "casusluk" suçlamasıyla yargılandığı mahkeme salonunda vefat etmişti.Muhammed Mursi, eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'i istifaya zorlayan 2011 yılındaki halk devriminin ardından 2012'de ülke tarihinde demokratik yollarla göreve gelen ilk Cumhurbaşkanı olmuştu.Mursi, 3 Temmuz 2013'te dönemin Savunma Bakanı ve ardından Cumhurbaşkanı olan Abdulfettah es-Sisi tarafından gerçekleştirilen askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılmıştı. Mısır devlet televizyonunda, "Muhammed Mursi'nin iyi huylu bir tümörü bulunduğu, sürekli tıbbi gözetim altında olduğu ve ölümünün kalp krizinden kaynaklandığı" iddia edilmişti.

Mısır Başsavcılığı daha önce yaptığı açıklamada, Mursi'nin hastaneye getirildiğinde vefat etmiş olduğunu bildirmişti.

Mısır'ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin cenazesi, Kahire'de yoğun güvenlik önlemleri altında yerel saatle 05.00'te Kahire'de defnedildi. 

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2019, 07:38
banner172