banner158

Liselerde erkeklerden etekli eylem

Fransa'nın Nantes kentinde dün ilginç bir eylem yapıldı. Kentteki yüzlerce erkek lise öğrencisi, cinsiyet ayrımcılığını protesto etmek için okula etek giyerek geldi.

Liselerde erkeklerden etekli eylem

 

Eğitim Bakanlığı’nın izniyle gerçekleştirilen ‘Etekler Fora’ adlı kampanyanın fikri öğrencilerden çıktı. Kampanya kapsamında 27 okuldaki erkek öğrenci ve öğretmenlere cinsiyet ayrımcılığına dikkati çekmek üzere etekle giymeleri çağrısı yapıldı.

Dün sabah da yüzlerce erkek öğrenci okula etek giyerek geldi. Erkek öğrenciler, ‘eteklerini kız kardeşleri ya da annelerinden aldıklarını’ söyledi. Etek giymeye ‘cesaret edemeyen’ erkek öğrenciler de ‘Ben cinsiyetçilikle mücadele ediyorum, ya sen?’ yazılı çıkartmalar taktı.

MUHAFAZAKARLAR TEPKİLİ

Kampanya sorumluları, ‘okullardaki cinsiyetçilik ve ayrımcılık konusunu tartışmaya açmayı hedeflediklerini’ söylerken, sağcı ve muhafazakar kesimlerden tepkiler geldi. 
Eşcinsel evliliklere karşıtlığıyla bilinen siyasi aktivist Frigide Barjot, Twitter’da, Eğitimi Bakanı Benoit Hamon’a hitaben ‘Kızlar da sakal mı takacak*’ diye sordu. Fransa Veliler Derneği Başkanı Elisabeth Costagliola, kampanyayı 'anlamlı bir provokasyon' olarak niteledi. 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2014, 09:34
banner192