banner158
banner218

Kuzey Kore kuraklıkla boğuşuyor

Çok sayıda yaptırıma maruz kalan Kuzey Kore, yağış olmaması nedeniyle kuraklıkla boğuşuyor. İklim şartları nedeniyle halk son 10 yılın en ciddi gıda sıkıntısını çekiyor.

Kuzey Kore kuraklıkla boğuşuyor
banner216

Uluslararası yaptırımlara maruz kalan Pyongyang yönetimi, ilk beş ayda düşen yağış miktarını açıkladı. BM'ye göre, Kuzey Kore'de son 10 yılda olumsuz iklim koşullarına bağlı en kötü hasat dönemlerinden birinin ardından yaklaşık 10,1 milyon kişi ciddi gıda sıkıntısı çekiyor.

Kuzey Kore, neredeyse son 40 yılın en kötü kuraklığıyla karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Kore ajansı KCNA'nın haberinde, 2019'un ilk 5 ayında Kuzey Kore genelinde ortalama 54,4 milimetre yağış düştüğü ve ülkede son 40 yılın en kötü kuraklığının yaşadığı bildirildi.

Kuraklığın, mayıs sonuna kadar devam etmesinin beklendiği ifade edildi.

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı (WFP), ay başında Kuzey Kore'de son 10 yılda olumsuz iklim koşullarına bağlı en kötü hasat dönemlerinden birinin ardından yaklaşık 10,1 milyon kişinin ciddi gıda sıkıntısı çektiğinin belirlendiğini açıklamıştı.

Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono, Kuzey Kore'de ciddi gıda sıkıntısının aşılması için bu ülkeye insani yardım yapılmasına karşı çıkmış, "fonların, halkın refahı için kullanılmak yerine nükleer silahların ve füzelerin geliştirilmesine akıtıldığı bir ülkeye dışarıdan yardım sağlamayı zamansız bulduğunu" söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2019, 18:21