banner339
banner274

Kuzey Kore'den savaşın bittiğinin resmen ilan edilmesi talebi

Kuzey Kore medyası, Kore Savaşı'nın sona erdiğinin resmen ilan edilmesi yönündeki taleplere yer veriyor.

Kuzey Kore'den savaşın bittiğinin resmen ilan edilmesi talebi
banner401
banner399

Güney Kore'nin Yonhap ajansının haberine göre, Kuzey Kore medyası, Kore  Yarımadası'nda kalıcı barışın garanti altına alınması ve gelecekteki çatışmaları  önlemeye yardımcı olması adına Kore Savaşı'na son verildiğinin resmen açıklanması için çabaların artırılması çağrısında bulundu.

Kuzey Kore propaganda sitesi Uriminjokkiri'de yer alan açıklamada, iki  ülke arasındaki mevcut ateşkes durumu devam ettiği sürece gerilimin tırmanması  kısır döngüsünün tekrar etmeyeceğinin pratik bir garantisi olmadığı belirtildi.

Uriminjokkiri, ABD'nin, Kore Savaşı'nın sona erdiğinin açıklanmasına  yönelik çabalara öncülük etmek gibi bir sorumluluğu olduğunun altı çizildi.

Açıklamada, "Kimse, durumun, savaşın eşiğine doğru gitmediğinden emin  olamaz. Bu tür ciddi durumların meydana gelmesini önlemek için temel yöntem,  ateşkes anlaşmasını en kısa sürede rafa kaldırmak ve savaşa bir son  verildiğini  ilan ederek Kore Yarımadası'nda somut bir barış ortamı oluşturmak." ifadelerine  yer verildi.

Güney ve Kuzey Kore arasında 1950-53 yıllarındaki savaştan bu yana  süregelen bölünmüşlük ve gerginlik, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Güney Kore  Devlet Başkanı Moon Jae-in, nisan aynda, iki ülke sınırında yer alan Panmunjom  Ateşkes Köyü'nde bir araya geldikleri tarihi zirvenin ardından yeni bir evreye  girmişti.

1950-53 yıllarındaki Kore Savaşı'ndan bu yana devam eden ateşkes  durumunun kalıcı bir barışa dönüşmesi yolunda kritik bir adım olarak görülen  görüşmenin ardından liderlerin yaptıkları ortak açıklamada, "İki lider 80  milyonluk Kore halkının ve tüm dünyanın önünde Kore Yarımadası'nda bundan böyle  savaş olmayacağını ve yeni bir barış döneminin başladığını resmen ilan eder."  ifadeleri yer almıştı.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2018, 11:23
banner218