banner83

Kırım Tatarlar'ı sandık başına gitti

Kırım Tatarları, Ukrayna devlet başkanlığı seçminde oy kullanmak için Kiev yönetiminin kontrolündeki Herson bölgesinde sandık başına gitti.

Kırım Tatarlar'ı sandık başına gitti
banner94
banner26

Ukrayna'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan ederek Rusya'ya bağlandığı açıklanan Kırım'daki Tatarların bir kısmı, Ukrayna devlet başkanlığı seçiminde oy kullanmak amacıyla Herson bölgesinde sandık başına gitti.Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) binası önünde toplanan Tatar Türkleri, konvoy halinde, Kiev yönetiminin yarımadaya en yakın seçim bölgesi Herson'ın Geniçesk ilçesi Novoalekseyevka köyüne hareket etti.

Aralarında KTMM'nin ilk Başkanı ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'nun eşi Safinar Cemileva'nın da yer aldığı Tatar Türkleri, 200 kilometrelik yolda iki kez Rus trafik polislerince durduruldu.

Sadece Tatar Türklerini durduran Rus polisleri, araçların plakalarını kaydetti, oy kullanmaya gidenlerin görüntülerini çekti.

Rusların oluşturduğu sınır kapısındaki pasaport işlemlerini yaptıran Kırım Tatar seçmenlerini, Ukrayna askerleri el sallayarak karşıladı.

Herson Kırım Tatar Yerel Meclis mensuplarının kontrol noktasının hemen gerisinde karşıladığı Tatar Türkleri, Rusların kontrolündeki noktadan geçtikten sonra ellerinde Ukrayna ve Kırım Tatar bayrakları taşıyarak, konvoy halinde Novoalekseyvka köy muhtarlığı binasına geldi.

Ukrayna yasalarına göre, 19 Mayıs'a kadar kaydını yaptıran seçmenlerin oy kullanabileceği devlet başkanlığı seçiminde bazı Kırım Tatarları oy kullanamadı.

Safinar Cemileva'da oy kullanamayanlar arasında yer aldı. Cemileva, oy kullanamasa da gönlünün Ukrayna'dan yana olduğunu, bunu göstermek için de her yolu deneyeceklerini söyledi.

Tatar Türklerinin bir kısmı da Rusya yanlısı Kırım yönetiminin konvoy halinde dolaşmayı yasaklaması nedeniyle cumartesi günü Herson bölgesine geçmişti.

Ukrayna Milletvikili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'nun geçtiğimiz günlerde Kırım'a alınmaması nedeniyle konvoy halinde sınır noktasına giden Tatar Türkleri, Rus yanlısı Kırım yönetiminin başlattığı soruşturmalara ve cezai işlemlere maruz kalmıştı.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2014, 17:13

banner102