banner339
banner274

Kanseri uzayda yendiler!

Rus bilim insanları, kötü huylu tümörlere karşı etkili olan genetik maddeyi uzayda test etti. İlk sonuçları başarılı olan ilaca, kanser hastaları 4 yıl içinde kavuşabilecek

Kanseri uzayda yendiler!
banner401
banner427

Rus bilim insanları kanseri yok eden bir ilacın denemelerinin uzayda başarıyla tamamlandığını açıkladı. İlacın en önemli özelliklerinden biri, her tür kanseri, hangi aşamada olursa olsun yenebilmesi. Rusya Federal Biyomedikal Ajansı (FMBA) Bilimsel Araştırmaları Enstitüsü Müdür Yardımcısı Andrey Simbirtsev, İzvestiya gazetesine verdiği röportajda "Termal şok proteini adını verdiğimiz ilaç hem bağışıklık sistemini güçlendirerek tümörlerin yok edilmesini sağlıyor, hem de sağlıklı hücrelerin hasar görmesini engelliyor" dedi.

Çığır açması bekleniyor

Fareler üzerinde yapılan denemelerde, en son aşamadaki kanser vakalarında bile ilacın başarılı olduğu ve tümörleri yok ettiği görüldü. Rus profesör, biyoteknoloji yoluyla elde edilen ‘sıcaklık şoku proteini' ile kötü huylu tümörlerle mücadele edilebileceğini, yeni buluşun kanserle mücadelede yeni bir çığır açabileceğini savundu. Simbirtsev, ilacın insanlar üstünde yan etkisi olmadığından emin olabilmek amacıyla deneylerin bir yıl daha süreceğini açıkladı. Klinik öncesi araştırmaların bir yıl içinde tamamlanacağı belirtilirken, sonrasında başlayacak klinik çalışmaların da 2-3 yıl sürmesi, böylelikle yeni ilacın hastalara 3-4 yıl sonra ulaştırılması hedefleniyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2017, 11:18
banner218