banner339
banner274

İranlılar sokağa indi, ABD hedefte!

Tahran yönetiminin nükleer kararını destekleyen kalabalıklar Cuma namazı çıkışında Trump kuklası yumrukladı, Amerikan bayrakları yaktı.

banner362
İranlılar sokağa indi, ABD hedefte!
banner353

İran hükümetinin nükleer anlaşmadaki taahhütlerini  kısmen durdurma kararına destek amacıyla başkent Tahran başta olmak üzere çeşitli  kentlerde gösteriler düzenlendi. 

Tahran Üniversitesi yerleşkesinde kılınan cuma namazının ardından  toplanan kalabalık, ABD yönetimini protesto ederek nükleer faaliyetlerin yeniden  başlatılması kararına destek verdi.

Tahran'da ABD Başkanı Donald Trump'ın kuklasını taşıyan göstericiler,  Washington yönetimi, İsrail, Suudi Arabistan ve İngiltere aleyhine sloganlar  atarak ABD bayrağını ateşe verdi.

Kirman, Simnan, Buşehr, Meşhed, İsfahan, Urumiye, İlam, Bocnurd,  Şiraz, Kazvin ve Kum kentleri de benzer gösterilere sahne oldu.

Cuma hutbelerinin konusu da nükleer anlaşma

Bu arada ülke genelindeki cuma namazı imamları da vaazlarında karara  desteklerini ifade etti.

Tahran cuma namazı imamı Muhammed Cevad Hac Ali Ekberi, hutbesinde,  ABD'nin attığı adımlara karşılık taahhütlerin durdurulması kararının yerinde  olduğunu ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), uluslararası toplum ve  Avrupa Birliği ülkelerinin büyük bir imtihanla karşı karşıya bulunduğunu söyledi.

AB ülkelerinin İran'la ilgili açıklamasını da eleştiren Hac Ali  Ekberi,  "AB, İran'ın geç aldığı kararla ilgili öfkeli açıklamalar yaptı. Bu da  İran'ın aldığı kararın doğru olduğunu gösteriyor." dedi.

İran'ın nükleer anlaşmadaki taahhütlerini kısmen durdurma kararı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, önceki gün yaptığı açıklamada,  nükleer anlaşmanın taraflarına petrol ve bankacılıkla ilgili yükümlülüklerini  yerine getirmeleri için 60 gün süre tanımıştı.

Ruhani, aksi halde uranyum zenginleştirme seviyesini artırmak dahil  nükleer faaliyetlerini yeniden başlatacağını duyurmuştu.

Avrupa İran'ın kararına karşı çıkarken Çin ve Rusya destek verdi

İran'la 2015'te imzalanan nükleer anlaşmanın tarafları Fransa,  Almanya, İngiltere ve AB, İran'ın kararına karşı yaptıkları ortak açıklamada, her  türlü "ültimatomu" reddettiklerini belirterek Tahran'a sorumluluklarını yerine  getirme çağrısı yapmıştı.

Anlaşmanın diğer tarafları Rusya ve Çin ise İran'ın anlaşmanın  maddelerini 2015'ten beri uyguladığını vurgulayarak, atılan adımdan ABD'yi  sorumlu tutmuştu.

ABD yönetimi, Mayıs 2018'de nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilerek  İran'a yönelik yaptırımları yeniden uygulamaya koymuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2019, 17:07
banner218

banner344

banner343

google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k