banner158

İran'dan ABD'ye "kırmızı hat" önerisi

İran Meclisi Ulusal  Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Haşmetullah Felahetpişe, Tahran ve  Washington arasında "kırmızı hat" kurulmasını önerdi.

İran'dan ABD'ye
banner192

İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu  Başkanı Haşmetullah Felahetpişe, ABD Başkanı Donald Trump'ın Tahran'la müzakere  çağrısına olumlu baktıklarını belirterek, iki ülke arasında "kırmızı hat"  kurulmasını önerdi. 

ABD Başkanı Donald Trump'ın İran'la ön koşulsuz görüşme çağrısını  değerlendiren Felahetpişe, "ABD ile İran arasındaki müzakereler tabu haline  dönüşmemelidir." dedi.

İki ülke arasındaki anlaşmazlıktan üçüncü ülkelerin faydalandığını  savunan Felahetpişe, "İki taraf arasında kırmızı hat kurulana kadar Tahran ve  Washington'un çıkarları diğerlerinin oyuncağı haline gelecek." diye konuştu.

Felahetpişe, Tahran ve Washington arasında tarihi güvensizlik  nedeniyle diplomasinin işlemediğini hatırlatarak, şunları söyledi:

"İlginçtir ki iki güç arasındaki diplomasiye İranlılar veya  Amerikalılardan çok bölgedeki gerici rejimler ve siyonistler taş koymuştur."

ABD'ye resmi ziyarette bulunan İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile  Beyaz Saray'da basın toplantısı düzenleyen Trump, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani  ile görüşebileceğini belirtmişti.

Trump, "İran isterse kesinlikle görüşürüz. Diğer insanlarla konuşmakta  bir sorun yok. Özellikle bu kişilerle muhtemel bir savaşa gireceğin, ölümlerin  olabileceği durumlarda görüşürsün. Bunda bir sorun yok. Kuzey Kore lideriyle de  görüştüm." diyerek, Ruhani ile görüşmesine yönelik ön şartı olmadığını  kaydetmişti.

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2018, 13:55
banner184