banner4

İran'dan ABD'nin uçak gemili gözdağına tepki

Trump'ın danışmanını hedef alan Tahran yönetimi, "Bolton, askeri ve güvenlik anlayışından yoksundur. Yaptığı açıklamalar da daha çok gösteri amaçlıdır ve etkisiz bir gelişmenin psikolojik savaş için acemice kullanılmasıdır" açıklamasını yaptı.

İran'dan ABD'nin uçak gemili gözdağına tepki
banner26

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sözcüsü Keyvan  Hüsrevi, "USS Abraham Lincoln" uçak gemisinin 21 gün önce Akdeniz'e giriş  yaptığını ve ABD'nin psikolojik savaş çıkarmanın peşinde olduğunu belirtti. 

Hüsrevi, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, İran'a  mesaj vermek üzere "USS Abraham Lincoln" uçak gemisi taarruz grubu ile bir  bombardıman görev gücünü Orta Doğu'ya sevk edecekleri yönünde İran devlet  medyasında yer alan açıklamasında ABD yönetimini eleştirdi.

Hüsrevi, ABD'ye ait "USS Abraham Lincoln" uçak gemisinin 21 gün önce  İran ordusunun sıkı kontrolü çerçevesinde Akdeniz'e giriş yaptığını ifade ederek,  "Bolton, askeri ve güvenlik anlayışından yoksundur. Yaptığı açıklamalar da daha  çok gösteri amaçlıdır ve etkisiz bir gelişmenin psikolojik savaş için acemice  kullanılmasıdır." dedi.

ABD ordusunun bölgesel krizler karşısında sürekli olarak başarısız  olduğunu savunan Hüsrevi, "ABD ordusunun ve komutanlarının, İran ordusunun gücünü  deneme eğiliminde olduğunu düşünmüyoruz." ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, dün İran'a mesaj  vermek üzere "USS Abraham Lincoln" uçak gemisi taarruz grubu ile bir bombardıman  görev gücünü Orta Doğu'ya sevk edeceklerini duyurmuştu.

Bolton yaptığı yazılı açıklamada, "Birçok kaygı verici ve gerginliği  tırmandıran belirti ve uyarıya karşın, İran rejimine ABD'nin veya müttefiklerinin  menfaatlerine yönelik herhangi bir saldırının sert bir güçle karşılık  verileceğine dair net ve mutlak bir mesaj vermek üzere ABD USS Abraham Lincoln  uçak gemisi taarruz grubunu ve bir bombardıman görev gücünü Merkez Kuvvetler  Komutanlığı bölgesine gönderiyor." ifadelerini kullanmıştı. ABD'nin İran  ile bir çatışmanın peşinde olmadığını iddia eden Bolton, "Ancak herhangi bir  saldırıya cevap vermek için tam hazırız." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2019, 12:56

banner79

banner78