banner116
banner92

İngiltere'de partiler arası Brexit görüşmeleri çöktü

Ana  muhalefetteki İşçi Partisinin lideri Jeremy Corbyn, Brexit anlaşmasına yönelik hükümetle yürüttükleri görüşmelerin çöktüğünü duyurdu.

İngiltere'de partiler arası Brexit görüşmeleri çöktü
banner94
banner26

İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisinin lideri  Jeremy Corbyn, İngiltere'nin AB'den ayrılması (Brexit) anlaşmasına yönelik hükümetle yürüttükleri görüşmelerin çöktüğünü ilan etti. 

Başbakan Theresa May'e mektup yollayan Corbyn, partisi ile iktidardaki  Muhafazakar Parti arasında yürütülen Brexit anlaşmasını parlamentodan geçirmeye  yönelik görüşmelerden çekildiklerini açıkladı.

"Aramızdaki önemli politika ayrılıklarını gideremedik." ifadesini  kullanan Corbyn, "Daha da önemlisi, hükümetinizin giderek zayıflaması ve  istikrarsız hale gelmesi, üzerinde anlaşacağımız hiçbir şeyin güvence altında  olmayacağı anlamına geliyor." değerlendirmesinde bulundu.

Corbyn, partisinin parlamentoda daha önce 3 kez reddedilen Brexit  anlaşmasına ret oyu vermeyi sürdüreceğini de kaydetti.

Brexit krizi

İngiltere ile AB, geçen ay yapılan zirvede, Brexit'i 31 Ekim'e  erteleme kararı almıştı.

AB, İngiliz hükümetine, parlamentoda daha önce 3 kez reddedilen Brexit  anlaşmasını onaylatmayı başarması halinde Birlik'ten daha erken ayrılma seçeneği  de sunmuştu.

Başbakan May, anlaşmanın parlamentodan geçebilmesi için İşçi Partisine  diyalog çağrısında bulunmuş, bunu takiben partiler arasında görüşmeler  başlamıştı.

İşçi Partisi, İngiltere'nin kalıcı bir şekilde Gümrük Birliği içinde  yer almasını savunuyordu. Parti içinde geniş bir kesim, varılacak herhangi bir  anlaşmanın ayrıca halk oyuna sunulmasını da talep ediyor.

İngiltere, 29 Mart'ta gerçekleşmesi gereken Brexit'i daha önce de 12  Nisan'a ertelemişti.

23 Haziran 2016'da yapılan referandumda İngiltere halkı, yüzde 48'e  karşı yüzde 52 ile AB'den ayrılma kararı almıştı.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2019, 13:53
banner118