banner158

İç çamaşırındaki para nereye gidiyordu?

İç çamaşırdaki 20 bin euro 'Suriyeli muhaliflere mi Londra Heathrow Havaalanı'nda geçen Ocak ayında İstanbul uçağına binmek üzereyken, iç çamaşırında 'Suriyeli muhaliflere ulaştırılmak üzere' taşıdığı iddia edilen 20 bin euro ile yakalanan genç kadın, çık

İç çamaşırındaki para nereye gidiyordu?

The Daily Telegraph gazetesinin haberine göre 26 yaşındaki üniversite öğrencisi Nawal Masaad, 16 Ocak'ta Türkiye'ye uçup iç çamaşırında taşıdığı binlerce euro'yu Suriyeli muhaliflere ulaştırması için İstanbul'da daha önceden anlaştığı birine vermeyi planlıyordu.

GÜVENLİK KONTROLÜNDE YAKALANDI

Havaalanı güvenlik kontrolünden geçerken Masaad'ın iç çamaşırında streç filme sarılı 500 euro'luk banknotlar halinde toplam 20 bin euro bulundu.

Çıkarıldığı mahkemede Masaad'ın, 27 yaşındaki Amal el Vahabi tarafından görevlendirildiği ve parayı İstanbul'da El Vahabi'nin kocası Aine Davis'e teslim etmesi için anlaşmaya vardığı belirtildi.

'SURİYE'DEKİ TERÖR FAALİYETLERİYLE BAĞLANTILI'

Mahkemede Davis'in de Suriye'deki 'terör faaliyetleriyle bağlantılı' olduğu iddiası dile getirildi.

Her iki kadın da suçlamaları reddetti. El Vahabi ve Masaad, suçlu bulunmaları durumunda 14 yıl hapis cezasına karşı karşıya kalacak.

The Daily Mail gazetesi de Masaad'ın Facebook sayfasında 'masum olduğunu ve cihatçılarla bağlantısı olduğu' iddialarını yalanladığı mesajını aktarıyor.

Facebook'taki mesajında Masaad şöyle diyor:

'16 Ocak 2014'te Heathrow Havaalanı'nda gözaltına alınım ve terör amaçlı Suriye'ye para taşımakla suçlandım.'

'Suriye'ye gitmiyordum, Türkiye'ye, Suriye sınırından çok uzaktaki İstanbul'a seyahat ediyordum.'

'ADIM NATALIE OLSAYDI...'

Daily Mail'in haberine göre Fas kökenli Masaad kendisini 'Müslüman bir İngiliz' olarak tanımlıyor ve ırkından dolayı hedef seçildiğini söylüyor.

Masaad Facebook'ta paylaştığı mesajda, 'Adım Natalie olsaydı ve Surrey'de yaşasaydım yetkililer yine bana terör suçlamaları yöneltir miydi merak ediyorum' diyor.

Kefaletle serbest bırakılan El Vahabi ve Masaad'ın davası 7 

TEMMUZ'DA BAŞLAYACAK

The Daily Telegraph, biri beş yaşında, diğeri yedi aylık iki çocuk annesi Masaad'ın mahkeme salonuna bileğinde elektronik kelepçeyle gülümseyerek geldiğini yazıyor.

Haberde, Masaad ve El Vahabi'nin Suriye'deki çatışmalarla bağlantılı 'terör suçlamalarından' yargılanacak 'ilk İngiliz vatandaşı kadınlar' olduğu belirtiliyor.

Gazete, aybaşında 17 yaşında iki genç kızın Heathrow havaalanında İstanbul seferi yapan bir uçağa binmek üzereyken gözaltına alındıklarını ve beş günlük sorgularının ardından serbest bırakıldıklarını da hatırlatıyor. 

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2014, 10:35
banner192