banner116
banner92

Her şey statta oluyor! Ukrayna bu canlı yayına kilitlendi

Ukrayna, devlet başkanı adayları Zelenskiy ile Poroşenko'nun stattaki canlı yayın tartışmasına kilitlendi.

Her şey statta oluyor! Ukrayna bu canlı yayına kilitlendi
banner94
banner26

Ukrayna'da 21 Nisan Pazar günü yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinin ikinci turunda yarışacak olan ünlü komedyen Vladimir Zelenskiy ile Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Kievdeki Olimpiyat Stadı'nda on binlerce kişinin önünde kozlarını paylaşıyor.

Güvenlik güçleri, statta iki adayın buluşması öncesi yoğun güvenlik önlemleri aldı. Stada giden yollar trafiğe kapatıldı, metro istasyonlarının çıkışları polisler tarafından tutuldu. 

Ukrayna bayraklarıyla stada akın eden on binlerce kişi, konserler eşliğinde saatlerce iki adayı bekledi. İki adayın stada gelmesinin ardından tribünlerde büyük coşku yaşandı. 

Yazı turayı kazanan Zelenskiy, ilk söz hakkının sahibi oldu. Daha sonra iki aday el sıkıştı. 

ZELENSKİY: BU SİSTEMİ DEĞİŞTİRMEYE GELDİM

Konuşmasının başında, Poroşenko'nun verdiği sözleri tutmadığını söyleyen Zelesnkiy, İki Poroşenko var. Bunlardan biri, çok iyi bir hatip ve sürekli sözler veriyor. Diğer Poroşenko ise, bunların tam tersini yapıyor dedi.

2014 devlet başkanlığı seçimlerinde Poroşenkoyu desteklediğini, ancak daha yanlış karar verdiğini anladığını belirten ünlü komedyen, Ben, bu sistemi değiştirmeye gelen sıradan bir insanım. Petro Poroşenko, ben, sizin hatalarınızın sonununca ortaya çıktım diye konuştu. 

Rusya lideri Vladimir Putin'le hiçbir zaman konuşmadığını söyleyen Zelenskiy, rakibine dönerek, Siz ise bunu yaptınız. Yine yalan söylüyorsunuz. Ben savaş sırasında hiçbir zaman Rusya'ya gitmedim dedi. 

POROŞENKO: PUTİN'İN YUMRUKLARINI KARŞILAYAMAZ

Zelensiy'nin seçim programının belirsiz olduğunu söyleyen Poroşenko ise, Ukrayna'nın geleceğini riske atamayız. Zelenskiy, zayıf bir devlet başkanı olur ve Putin'den gelecek yumrukları karşılayamaz dedi.

Zelenskiy'in siyasette deneyimsiz olduğunu vurgulayan Poroşenko, Siz hiç işini bilmeyen bir doktora tedavi olmaya gider misiniz? Acemi bir pilotun uçağına biner misiniz? dedi. 

Poroşenko'nun ve Zelenskiy'nin konuşmaları sırasında tribünde bulunanların iki adayı zaman zaman yuhaladıkları ve alkışladıkları görüldü. 

Statta canlı yayında tartışma teklifi komedyen Zelenskiy'den gelmişti.   

Ukrayna'da 31 Mart'ta yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde Zelenskiy yüzde 30,23, Poroşenko yüzde 15,95 oyla ikinci tura kaldı. Ukrayna halkı 21 Nisanda seçimin ikinci turu için sandık başına gidecek. Anketler, Zelensiy'nin seçimin favorisi olduğunu gösteriyor.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2019, 22:02
banner118