banner339
banner313

Gazze'de ateşkes sağlandı

Gazze'de Filistinli direniş grupları ile İsrail arasında ateşkes anlaşmasına varıldığı bildirildi.

Gazze'de ateşkes sağlandı
banner475

Hamas Hareketi'ne bağlı el-Aksa televizyon kanalında geçen habere  göre, Filistinli gruplar ile İsrail arasında ateşkes anlaşmasına varıldı.

Adını vermek istemeyen bir kaynağa dayandırılan haberde ateşkesin  yerel saatle 04:30'da başlayacağı kaydedildi.

  

Öte yandan Gazze'deki silahlı gruplardan "Halk Direniş Komiteleri"  adına konuşan Ebu Mücahid el-Brim, BM ve Mısır'ın ateşkes için ortaya koyduğu  çabaların sonuç getirdiğini, bunun pazartesi sabah saatlerinden itibaren  uygulamaya gireceğini söyledi.

Gelişmeye ilişkin İsrail tarafından henüz bir açıklama yapılmazken,  ateşkes görüşmelerine katılan İsrailli bir yetkili geçen gece yaptığı açıklamada,  görüşmelerde ilerleme kaydedildiğini, birkaç saat içinde ateşkes ilanının mümkün  olabileceğini duyurmuştu.

İsrail-Gazze arasındaki gerginlik

Gazze Şeridi'nde cuma günü keskin nişancı ateşiyle 2 İsrail askerinin  yaralanmasının ardından bölgede şiddet tırmanmıştı. İsrail tarafından sivil  yerleşim bölgelerine düzenlenen hava saldırılarına karşılık Gazze'den roket  atışları gerçekleştirilmişti.

Bu gelişmelerin ardından İsrail ordusu, cumartesi günü abluka  altındaki Gazze Şeridi'nden çok sayıda roket atılmasını gerekçe göstererek, savaş  uçaklarıyla bölgeye hava saldırısı başlatmıştı.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nde birçok yapıyı hedef aldığı  saldırılarda içinde Anadolu Ajansının ofisinin de bulunduğu bina vurulmuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2019, 06:04
banner218