banner158
banner218

Finlandiya'da sandıktan koalisyon çıktı

Genel seçimlerin ardından oyların yüzde 17,8'ini alan Sosyal Demokrat Parti birinci oldu, aşırı sağcı Gerçek Finler Partisi ise ikinci sırada.

Finlandiya'da sandıktan koalisyon çıktı
banner216

Finlandiya'da yapılan genel seçimde resmi olmayan ilk  sonuçlara göre Sosyal Demokrat Parti (SDP)  oyların yüzde 17,8'ini alarak birinci  oldu. 

Gelecek dört yıl ülkeyi yönetecek isimlerin belirlendiği seçimde,  hiçbir parti 200 sandalyeli mecliste çoğunluğu sağlayamadı.

SDP'nin oyların yüzde 17,8'ini aldığı seçimin sürprizi, aşırı sağcı  Gerçek Finler Partisi oldu. 2015 seçimindeki başarısını artıran parti, seçimi  ikinci olarak tamamladı.

Öte yandan, dört yıl önceki seçime göre milletvekili sayısını en çok  artıran partiler Yeşiller ve SDP oldu.

Bu arada, 2015'te Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a  yönelik ağır ifadeler kullandıktan sonra meclise giren tek Türk milletvekili Ozan  Yanar (Yeşiller), bu kez seçilemedi. Yanar, Gezi olaylarını ve medya yayınlarını  Helsinki'de örgütleyen ana figür olarak biliniyordu.

Gerçek Finler Partisi, geçen dönemde de koalisyon ortağı olmuş ancak  aşırıya kaçan söylemleri nedeniyle dışlanınca hükümet krizi yaşanmıştı. Gerçek  Finler Partisi'nden bakanlar, partilerinden ayrılarak hükümette kalmış ve bu  sayede hükümet dağılmaktan kurtulmuştu.

4,5 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu Finlandiya'daki seçimde katılım  yüzde 72 olarak açıklandı.

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2019, 10:26