banner158

Esed rejimi, İdlib'e hava saldırıları düzenledi

Şam rejimine ait savaş uçakları 'İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi' sınırları içerisindeki yerleşimleri hedef aldı, altı sivil hayatını kaybetti.

Esed rejimi, İdlib'e hava saldırıları düzenledi
banner152

Suriye'de Beşşar Esed rejimine ait savaş uçaklarının,  "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi" sınırları içindeki sivil yerleşimlere dün gece  saatlerinde düzenlediği hava saldırılarında 6 sivil yaşamını yitirdi.  

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Esed rejimi ordusu ve İran  destekli terörist gruplardan oluşan rejim güçleri, dün gece saatlerinde İdlib  ilinin Han Şeyhun, Cisir Eş Şuğur ve Serakib ilçeleri ile İştebrak, Keferrruma,   Marrıthırma, Sfuhen, Es Sahın, El Kassabiyye, Abidin, Hiş, Kirisaa, Kefer Sicne  ve Nukeyyir köylerine ve Hama'nın kuzeybatısındaki el-Havice köyüne hava  saldırıları ve topçu atışları düzenledi.

Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) kaynaklarından alınan bilgiye göre,  dün gece saatlerinde Cisir Eş Şuğur, Serakib ilçeleri ile  Sfuhen, Es Sahın ve  el-Havice köyüne düzenlenen hava saldırılarında 6 sivil hayatını kaybetti.

'İdlib Gerginliği Azaltması Bölgesi'ndeki durum

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib ili, neredeyse iç savaşın başından  bu yana muhaliflerin kalesi niteliğinde.

Halihazırda iç göç ile nüfusu yaklaşık 4 milyona ulaşan İdlib'in  merkezi, Mart 2015'te muhaliflerin kontrolüne geçti. İdlib, rejimin en yoğun  hedef aldığı bölgelerin başında geldi.

Türkiye, Rusya ve İran, 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında,  İdlib ve çevresini "Gerginliği Azaltma Bölgesi" ilan etti. Rejim güçlerinin  ateşkesi sık sık ihlal etmesi üzerine Türkiye ve Rusya, ek mutabakata vardı.  Rejim, destekçilerinin yardımıyla 17 Eylül 2018'de Soçi'de imzalanan mutabakata  rağmen saldırılarına devam ediyor. Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan'da 25-26  Nisan'da Türkiye, Rusya ve İran arasında düzenlenen 12. toplantı sırasında artan  saldırılar aynı yoğunlukta sürüyor.

Sivil Savunma kaynakları, 25 Nisan'dan bu yana düzenlenen saldırılarda  en az 195 sivilin yaşamını yitirdiğini, 485'den fazla sivilin yaralandığını  belirtiyor.

Esed rejimi ve destekçilerinin, Türkiye ve Rusya'nın İdlib  mutabakatını imzaladığı 17 Eylül 2018'den bu yana ateşkesi ihlal ederek  düzenlediği saldırılarda  553 binden fazla sivil yerlerinden edildi.

Esed rejimi, İran destekli terörist gruplar ve Rusya'nın hava  desteğiyle, yaklaşık 3 hafta önce başlattığı "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi"ne  geniş çaplı saldırılarla 100 kilometrekare civarında bir alanı ele geçirdi.  Askeri muhalifler ise söz konusu bölgeleri rejim güçlerinden ele geçirmek için  zaman zaman operasyon düzenliyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2019, 13:07