banner158

Endonezya'da Widodo yeniden başkanı seçildi

Endonezya'nın mevcut Devlet Başkanı Joko Widodo, devlet başkanlığı seçiminde oyların yüzde 55,50'ini alarak yeniden başkan seçildi.

Endonezya'da Widodo yeniden başkanı seçildi

Endonezya Seçim Komisyonu (KPU), ülkede 17 Nisan'da yapılan ve iki  adayın yarıştığı başkanlık seçiminde, 85 milyondan fazla oy alan Endonezya  Demokratik Mücadele Partisi (PDI-P) adayı Widodo'nun kazandığını duyurdu.

KPU, Widodo'nun rakibi ana muhalefet Büyük Endonezya Hareketi Partisi  (Gerindra) Genel Başkanı Prabowo Subianto'nun ise yüzde 44,50'lik oranla 68  milyondan fazla oy aldığını bildirdi.

Öte yandan 16 partinin yer aldığı milletvekili seçiminde, 9 parti  yüzde 4 barajını aşarak Temsilciler Meclisi'ne (DPR) girmeye hak kazanırken,  PDI-P partisi yüzde 19,33 oy oranı ile birinci, muhalefetteki Gerindra Partisi de  yüzde 12,57 oy oranı ile ikinci parti oldu.

KPU, seçim sonuçlarını açıklanması beklenen 22 Mayıs tarihinden önce  açıkladı.

Öte yandan seçime hile karıştığını ve sonuçlara itiraz edeceğini  açıklayan Subianto ve destekçilerinin, başta başkent Cakarta olmak üzere ülke  genelinde KPU'nun resmi seçim sonuçlarını protesto etmesi bekleniyor.

Yapılması beklenen sokak gösterilerinde terör saldırısı olduğu uyarısı  yapan emniyet yetkilileri de seçim kurumlarında güvenlik önlemlerinin  artırıldığını bildirmişti.

Yetkililer ayrıca, gösteri yapılmaması ve halkın da toplanan  kalabalıklardan uzak durması uyarısı yapmıştı.

Endonezya'da 2014 yılındaki devlet başkanlığı seçiminde de oyların  yüzde 53,15'ini alan Widodo'ya karşı seçimi kaybeden Subianto'nun, seçim  sonuçlarına ilişkin itirazı reddedilmişti.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2019, 03:34
banner192