banner116

Darbe karşıtı gösterilere müdahale

Mısır'da cumhurbaşkanlığı seçimi ve eski savunma bakanı Abdulfettah es-Sisi'nin adaylığı protesto edildi. Protestolara müdahale eden polis 40 öğrenciyi gözaltına aldı.

Darbe karşıtı gösterilere müdahale
banner94
banner26

Ülkenin başkenti Kahire başta olmak üzere bir çok kentte ve çeşitli üniversitelerde düzenlenen eylemlerde, cumhurbaşkanlığı seçiminin boykot edilmesi talep edildi. "Rabia işareti" yapan ve Sisi'nin adaylığını protesto eden gruplar, daha önceki gösterilerde gözaltına alınanların da serbest bırakılması talep etti.

Polis, Ezher ve İskenderiye üniversitelerindeki eylemlere göz yaşartıcı gazla müdahale etti Bazı kişilerin gazdan etkilendiği müdahalelerde, Ezher Üniversitesi'nde 40 öğrenci gözaltına alındı.

Öte yandan, Ezher Üniversitesi yönetimi, ticaret fakültesinde bir patlayıcı bulunduğunu açıkladı. Fakülte Dekanı Said Abdulal, bürosunun hemen yakınında bulunan patlayıcıyla kendisinin hedef aldığını savundu.

Mısır'da 26-27 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek cumhurbaşkanlığı seçiminde eski savunma bakanı Abdulfettah es-Sisi ile Halk Akımı Platformu Başkanı Hamdin Sabbahi yarışıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2014, 18:46
banner118