banner116
banner92

Corona virüs beş ülkeye daha sıçradı! Türkiye kuşatma altında

Yeni tip corona virüsü salgını hızla yayılmaya devam ediyor. Son verilere göre dünya genelinde 82 bini aşkın kişi yakalanmış durumda. Ölü sayısı da 2 bin 798'e yükseldi. Virüsün yayıldığı ülke ve bölgelerin sayısı ise 40'ı geçti. Corona virüsün yayıldığı en son ülkeler komşumuz Gürcistan, Pakistan, Norveç, Romanya ve Kuzey Makedonya oldu. İngiliz medyasının yayınladığı hükümet raporuna göre salgın yalnızca Birleşik Krallık'ta yarım milyon insanın ölümüne yol açabilir.

Corona virüs beş ülkeye daha sıçradı! Türkiye kuşatma altında
banner94
banner26

Virüsün yayıldığı ülke ve bölgelerin sayısı ise 40'ı geçti. Danimarka'da ilk corona virüs vakası da tespit edildi. Hastanın İtalya'nın kuzeyinden kayak tatilinden dönen bir kişi olduğu belirtiliyor.

TÜRKİYE VİRÜS KUŞATMASINDA

İran başta olmak üzere Türkiye'nin komşuları Irak, Yunanistan ve Gürcistan'dan yeni Corona virüs vaka haberleri geliyor.

Gürcistan'da Bakan Ekaterine Tikaradze, ülkesinde ilk Corona virüs (Covid-19) vakasının tespit edildiğini bildirdi. Tikaradze, başkent Tiflis'teki hükümet binasında düzenlediği basın toplantısında, Gürcistan'da ilk Covid-19 vakasının görüldüğünü kaydederek, "İran'dan Azerbaycan üzerinden dün ülkeye dönen bir Gürcistan vatandaşının Covid-19 taşıdığı tespit edildi." dedi. 

GÜRCİSTAN VE 4 ÜLKEDE DAHA GÖRÜLDÜ

Gürcistan'ın yanı sıra, Norveç, Pakistan Romanya ve Kuzey Makedonya'da da ilk kez yeni tip Corona virüs (Covid-19) vakaları görüldüğü bildirildi.

Pakistan Sağlık Bakanı Zafer Mirza, Twitter'dan yaptığı açıklamada, yaklaşık 200 milyon nüfuslu ülkede ilk kez iki kişide Covid-19 tespit edildiğini duyurarak, her iki vaka için belirlenen standartların uygulandığını kaydetti. Bu iki kişinin sağlık durumunun iyi olduğunu aktaran Mirza, "Paniğe gerek yok. Her şey kontrol altında." ifadesini kullandı.

"PANİĞE GEREK YOK"

Kuzey Makedonya Başbakanı Oliver Spasovski ve Sağlık Bakanı Venko Filipçe, hükümet binasında Corona virüse ilişkin ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Filipçe, bu sabah Bulaşıcı Hastalıklar Kliniğine kaldırılan 1970 doğumlu bir kadında Covid-19 tespit edildiğini, bunun Üsküp'te görülen ilk vaka olduğunu söyledi. "Paniğe gerek yok" ifadesini kullanan Filipçe, söz konusu kişinin, klinikte karantina altına alındığını kaydetti.

Romanya Sağlık Bakanı, Gorj kentinde virüs tespit edilen kişinin, bir İtalyan vatandaşıyla doğrudan temas halinde olduğunu açıkladı.

Norveçli yetkililer ise virüslü hastanın geçen hafta Çin'den döndüğü ve testlerin pozitif çıkmasının ardından evde izole edildiğini açıkladı.

FRANSA'DA İKİNCİ ÖLÜM

Fransa'da ise hayatını kaybedenlerin sayısı ikiye yükseldi. Toplam vaka sayısı 18'e çıktı.

Hayatını kaybeden ikinci kişinin 60 yaşında bir Fransız vatandaşı olduğu ve daha önce virüs görülen hiçbir yerde bulunmadığı açıklandı.

İNGİLİZ BASININA SIZAN RAPOR

İngiliz medyasında yer alan hükümetin raporuna dayandırılan haberlere göre, salgın yalnızca Birleşik Krallık'ta yarım milyon insanın ölümüne yol açabilir.

'Covid-19 Reasonable Worst Case Scenario' adlı raporda salgının pandemiye dönüşmesi halinde İngiltere'nin yüzde 80'ine bulaşacağı ve 500 bin can alabileceği belirtiliyor. 

ÇİN'DE HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 2 BİN 744

Çin'de yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 744'e çıktı.

Tespit edilen toplam vaka sayısı ise 78 bin 497'ye ulaştı.

40'TAN FAZLA ÜLKE VE BÖLGEYE SIÇRADI

40'ın üzerinde ülkede ve bölgede görülen yeni tip corona virüsü nedeniyle dünyada 2 bin 798 kişi yaşamını yitirdi, vaka sayısı ise 82 bin 152 oldu.

YUNANİSTAN'DA İLK VAKA

Corona virüsünün uğradığı ülkelerden biri de Türkiye'nin batıdaki sınır komşusu Yunanistan oldu. Yunanistan Sağlık Bakanlığı ülkede bir kişide corona virüs vakası görüldüğünü duyurdu.

Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada virüs tespit edilen kişinin İtalya'nın kuzeyinden ülkesine dönen 38 yaşındaki bir Yunan kadın olduğunu açıkladı. 

İTALYA'DA 12 ÖLÜ

İtalya’da yeni tip Corona virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 12’ye yükseldi. Corona virüs vakaları ve ölümlerinin geçen cumadan bu yana arttığı ülkede ölü sayısı dün itibariyle çift haneli rakamlara ulaştı.

İtalya genelinde corona virüsü vaka sayısı da 357'ye yükselirken, salgının diğer bölgelere de sıçramaya başlandığı gözlendi. Kuzeydeki Bergamo kentinden güneydeki Sicilya adasının merkezi Palermo kentine tatile giden 3 kişide de Covid-19'a rastlandı. 

Virüsün ilk kez ikisi 10, diğerleri 4 ve 15 yaşındaki dört çocuğa bulaştığı açıklandı.

banner118