banner158
banner218

Çevreciler Londra'da yolları kesti

Extinction Rebellion adlı çevreci grup, hükümeti iklim değişikliğiyle mücadeleye zorlamak için 24 saat boyunca trafiği barışçıl bir şekilde engelleyeceklerini duyurdu. İngiltere'nin başkentinde Oxford Circus, Waterloo Köprüsü, Parlamento Meydanı ve Piccadilly Circus gibi merkezi yerlerde araç geçişleri durduruluyor.

Çevreciler Londra'da yolları kesti
banner216

İngiltere'nin başkenti Londra'da çevreci protestocular,  hükümeti iklim değişikliğiyle mücadelede daha fazla çaba göstermeye zorlamak için  kentin en işlek caddelerini trafiğe kapattı. 

Protestocular, yerel saatle 10.00'da (TSİ 12.00) Oxford Circus,  Waterloo Köprüsü,  Parlamento Meydanı ve Piccadilly Circus gibi merkezi yerlerde  araç geçişini engellemeye başladı.

Gösteriyi düzenleyen Extinction Rebellion grubundan yapılan  açıklamada, 24 saat boyunca trafiğin barışçıl bir şekilde engelleneceği  belirtildi. Açıklamada ayrıca, gösterinin halk meclisleri, sanat etkinlikleri,  sahne gösterileri, konuşmalar, atölye çalışmaları ile yemek ve aile alanlarını  içeren "yaratıcı bir direniş festivali" olacağı kaydedildi.

Eylemlerin 5 gün sürebileceği ifade edilen açıklamada, hükümetten  iklim ve ekolojik acil durum ilan etmesini, 2025 yılına kadar sera gazı  emisyonlarını sıfıra indirmesini ve iklim değişikliğiyle mücadele kararlarını  almak için bir halk meclisi oluşturması isteniyor.

Açıklamada, eylemlerin küresel bir harekete dönmesi temennisi dile  getirilirken, gösteri sırasında gözaltılar olabileceği konusunda da uyarıda  bulunuldu.

Şu ana kadar polis, göstericilere müdahalede bulunmadı.

Geçen sene kasım ayında binlerce protestocunun Londra merkezindeki 5  köprüyü işgal ettiği benzer bir eylemde, 85 kişi gözaltına alınmıştı.

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2019, 15:15