banner339
banner313

Çekya'dan AB Komisyonu'nun sığınmacı önerisine tepki

Çekya Başbakanı Andrej Babiş, Avrupa Birliği Komisyonu'nun mülteci kabul eden AB üyesi ülkelere her bir mülteci için 6 bin avro vermeyi teklif etmesine tepki gösterdi.

Çekya'dan AB Komisyonu'nun sığınmacı önerisine tepki
banner401
banner427

Çekya Başbakanı Andrej Babiş, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun mülteci kabul eden AB üyesi ülkelere her bir mülteci için 6 bin avro vermeyi teklif etmesine tepki gösterdi.

Mülteci konusunda sert tutumuyla bilinen Başbakan Babiş, Pravo isimli gazeteye yaptığı açıklamada, düzensiz göçün Avrupa dışında durdurulması ve iltica başvurularının da benzer şekilde Avrupa dışında değerlendirilmesi gerektiğini savundu.

AB Komisyonu'nun mülteci kabul eden AB üyesi ülkelere her bir mülteci için 6 bin avro verme teklifinde bulunmasına tepki gösteren Babiş, "AB Komisyonu'nun teklifi anlamsız ve kabul edilemez." diye konuştu.

İnsan kaçakçılarına karşı mücadele edilmesi gerektiğini belirten Babiş, Avrupa'nın ise düzensiz göçmenleri kabul etmemesi gerektiğini öne sürdü.

Bazı AB üyesi ülkelerde göçmen sayısının yerel halkın nüfusunu geçtiği iddiasında da bulunan Babiş, aynı durumun Çekya'da da gerçekleşmesini istemediğini kaydetti. 

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2018, 18:19
banner218