banner158

Bu ülkede 6 saatten fazla uyuyan çalışanlara para ödenecek

Uykusuzluğun Japonya'ya maliyetinin yılda 138 milyar dolar (yaklaşık 775 milyar TL) olduğu ortaya çıkmasıyla işverenler tarafından, çalışanların gün içinde uyumaya teşvik etmek için ses geçirmeyen özel odalar hazırlanırken, "Makul bir saatten uyuyan çalışanlar" da prime hak kazanacak.

Bu ülkede 6 saatten fazla uyuyan çalışanlara para ödenecek

Uykusuzluğun Japonya'ya maliyetinin yılda 138 milyar dolar (yaklaşık 775 milyar TL) olduğu bildirildi. Guardian gazetesinin haberine göre işverenler, çalışanları gün içinde uyumaya teşvik etmek için, ses geçirmeyen özel odalar hazırlıyor. İlk olarak küçük teknoloji firmalarında başlayan uygulama, gittikçe daha fazla şirkete yayılması planlanıyor.

Japonya'da daha önce 27 yaşında bir çalışan, çok fazla çalıştığı için (ayda 112,5 saat fazla mesai) kalp krizi geçirmiş ve hayatını kaybetmişti. Japonya'daki fazla çalışma kültürünü şirketlerinde kısıtlamak isteyen Nextbeat şirketi, çalışanlarına akşam 21.00'den sonra mesaiye kalmayı da yasakladı.

ERKEN YATANLARA PRİM

Bir başka Japon firma da, fazla mesaiye kalmadan evine giderek "makul bir saatte uyuyan çalışanlarına" prim veriyor.

Düğün organizasyonları yapan bir şirket de, günde 6 saatten fazla uyuyan çalışanlarına 'puan' veriyor.

Çalışanlar, puanları biriktirip şirketin kantininden ücretsiz alışveriş yapabiliyor. Cep telefonlarına yükledikleri bir uygulamayla uyudukları saatler ölçülüyor ve bir yılda 3 bin 150 TL'ye denk gelen miktarda puan biriktirebiliyorlar.

Kaynak: www.gaste24.com

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2019, 18:17
banner192