banner239
banner218

Avrupa basını: Türkiye ve Rusya tampon bölge kuruyor

Erdoğan ve Putin'in İdlib anlaşmasını ilk sayfalarından veren gazeteler, "Uzun müzakerelerden sonra Suriye'de isyancıların son kalesine saldırı önlendi", "Suriye, Putin ve Erdoğan, İdlib'de  bombalama olmayacak" başlıklarını kullandı.

Avrupa basını: Türkiye ve Rusya tampon bölge kuruyor

Türkiye ve Rusya arasında "İdlib Gerginliğin  Azaltılması Bölgesindeki Durumun İstikrarlaştırılmasına İlişkin Mutabakat Zaptı"  imzalanması Avrupa basınında geniş yer buldu. 

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Guardian, haberi, "Rusya ve  Türkiye sivilleri korumak için tampon bölge oluşturacak" başlığıyla okuyucularına  duyurdu.

Rusya ile Türkiye'nin İdlib konusunda vardığı anlaşmanın Suriye'de  muhaliflerin son kalesinde 3 milyon kişiyi etkileyecek bir insani kriz riskini  azalttığı vurgulanan haberde, Rus-Türk anlaşmasının Suriye ordusu ile muhalifler  arasında silahsızlandırılmış tampon bölge oluşturmak suretiyle yakın insani krizi  engellemiş göründüğü ifade edildi.

"Suriye'deki müstahkem mevkiye saldırı önlendi" başlığını kullanan  Financial Times gazetesi birinci sayfasından duyurduğu haberde, Türkiye ile  Rusya'nın Soçi'deki zirvede İdlib'de silahsızlandırılmış bölge oluşturma  konusunda anlaştığını bildirdi. Haberde, "Uzun müzakerelerden sonra Suriye'de  isyancıların son kalesine saldırı önlendi." ifadesi kullanıldı.

İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC, "Suriye'deki savaş: Rusya ve Türkiye,  İdlib'de tampon bölge oluşturacak" başlığıyla duyurduğu haberde Türkiye ile  Rusya'nın İdlib'de  rejim güçleri ile muhalifleri ayıracak silahsızlandırılmış  tampon bölge oluşturmada anlaştığını kaydetti. Türk ve Rus güçlerinin  kontrolündeki bölgenin, Suriye rejiminin saldırması halinde insani bir felakete  yol açması beklenilen İdlib'de krizi önleyeceği belirtildi.

Daily Telegraph, Erdoğan ve Putin'in tokalaşma fotoğrafıyla duyurduğu  haberde, "Rusya ve Türkiye İdlib sınırında silahsızlandırılmış bölge oluşturmada  anlaştı" başlığını kullandı. Haberde Moskova'nın Ankara ile Washington arasında  ilişkilerin gergin olduğu bu dönemde Türkiye ile ilişkileri güçlendirme konusunda  istekli olduğu vurgulandı.

Independent ise konu ile ilgili "Rusya, Türkiye ile  silahsızlandırılmış tampon bölge oluşturma anlaşmasından sonra İdlib'e  saldırılmayacağını iddia etti" başlığını kullanıp haberde, Türkiye Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan'ın, "İnanıyorum ki bu anlaşmayla İdlib'de bir insani krizi  önledik." sözlerine yer verdi.

Almanya

Erdoğan ve Putin'in İdlib konusunda yaptığı görüşmeyi internet  sayfasına taşıyan Zeit gazetesi, "Erdoğan ile yapılan anlaşma, Putin'in gücünün  sınırlarını gösteriyor." başlığını kullandı.

Tagesspiegel gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı  Putin arasında İdlib konusunda yapılan görüşmeye işaret ederek, "İdlib'deki  aşırılık yanlılarına birlikte karşılık" başlığını tercih etti.

Haberde Türkiye'nin Rusya ile İdlib'deki aşırılık yanlılarına karşı  ortak hareket etme konusunda hazır olduğu vurgulanıyor. Erdoğan'ın teklifiyle  büyük bir askeri taarruzu önlemek istediği belirtilerek, uzmanlara göre bu  teklifin yaşamsal şansının çok yüksek olmadığı ifade edildi.

"İdlib'de tampon bölge konusunda uzlaşma" başlığını kullanan  Frankfurter Allgemeine gazetesi ise Türkiye ve Rusya'nın İdlib'de silahlardan  arındırılmış bir bölge oluşturulması konusunda anlaştıklarını belirtti. Ara  bölgenin rejim güçleri ile muhalifleri ayıracağına dikkat çekilen haberde, bu  anlaşmanın ya da uzlaşının muhalifler tarafından kabul görüp görmeyeceğinin ise  henüz bilinmediği vurgulandı.

Frankfurter Rundschau, İdlib konusunda varılan anlaşmaya işaret  ederek, "Asilerin kalesi İdlib'e saldırı önlendi" başlığını kullandı. Haberde  Rusya ve Türkiye'nin  İdlib'de silahlardan arındırılmış bir bölge oluşturmak  istediği ve bunun şu an için bir Rus askeri saldırısını önlediği ifade edildi.

Fransa

Le Figaro gazetesi konu ile ilgili, "İdlib'de silahsız bölge  oluşturulması için Putin-Erdoğan anlaşması" başlığını kullandı. Gazetenin dış  haberler sayfasında yer alan haberde, "Rus lider Putin'in, 15 Ekim'e kadar  Suriye'de ayrılıkçıların son kalesi İdlib'de, kendi kontrol bölgelerinde 15-20  kilometre mesafede silahsız bölge oluşturulması için Erdoğan ile anlaştığı"  kaydedildi. Haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "terör rejimi" dediği Şam  yönetimine karşı 3 milyon kişinin İdlib'de yaşadığı, ayrıca burada on binlerce  El-Kaide yanlısı gruplar ve Türkiye'nin desteklediği ılımlı muhaliflerin de  bulunduğu belirtildi.

Kamu yayıncısı France Info, "Türkiye ve Rusya, muhaliflerin son kalesi  İdlib'e Esed rejiminin saldırısını önlemek için anlaşmaya vardı." başlığıyla  verdiği haberde, tüm ağır silahların 10 Ekim'e kadar bölgeden çekileceğini  bildirdi. Haberde ayrıca Erdoğan'ın, "Bu anlaşmayla büyük bir insani krizin  yaşanmasının önüne geçtiğimize inanıyorum.?" ifadesi kullanıldı.

Le Monde gazetesi, internet sayfasındaki haberde, Türkiye ve Rusya'nın  silahsız bölge için anlaşmaya vardığını kaydederek, 7 Eylül'de Tahran'da yapılan  zirvede iki ülkenin İdlib konusundaki anlaşmazlıkları çözemediği, dün ise Putin  ve Erdoğan arasındaki görüşmede bu anlaşmazlıklar çözülerek Türkiye ve Rusya'nın  bölgeyi birlikte kontrol etmek için anlaştıkları belirtildi.

Kamu yayıncısı haber kanalı France 24 ise Erdoğan ve Putin'in vardığı  anlaşma ile İdlib'e bir saldırının önlendiğine vurgu yaptı.

Liberation gazetesi, Putin ve Erdoğan'ın Suriye'de gerilimi düşürme  çabası gösterdiğini aktararak, Erdoğan'ın? haftalardır Şam rejiminin muhaliflere  yönelik saldırı hazırlığı yaptığı İdlib'de 15 Ekim'den itibaren silahsız bölge  oluşturulması için gerekli anlaşmayı Putin'den "kopardığını" yazdı.

Haberde ayrıca, Ankara'nın İdlib'e yönelik Esed rejiminin bir  saldırısını önlemek için aylardan beri mücadele ettiği ve bunda başarılı olduğu  kaydedilerek, son haftalarda İdlib ve çok sayıda kentte 2011'de olduğu gibi  Suriye devrim bayrağıyla gösterilerin düzenlendiği, bu kez göstericilerin Türk  bayrağını da dalgalandırdığı vurgulandı.

Bir insani yardım çalışanının bu durumu, "İnsanlar (rejimden gelecek)  saldırıyı sadece Türklerin engelleyebileceğini anladı. Koruma istiyorlar."  şeklinde açıkladığı yorumuna yer verildi.

Avusturya

Avusturya Devlet Televizyonu ORF, Erdoğan ve Putin'in Soçi'de yaptığı  görüşmeye ilişkin haberini "Askersiz bölgede uzlaşı" başlığı ile aktardı.  Suriye'nin İdlib bölgesinde Erdoğan ve Putin'in "silahsız bölge" oluşturulması  yönünde fikir birliği sağladığı, böylelikle muhalefetin son kalesine yönelik  askeri bir operasyonun engellendiği ifade edilen haberde, silahsız bölgenin 15-20  kilometrelik bir alandan oluşacağı ve ekim ortası gibi hayata geçirileceği  bilgisi paylaşıldı.

Ülkede günlük yayın yapan bütün gazetelerin yer verdiği görüşmeyi Die  Presse gazetesi, "Rusya ve Türkiye İdlib'de ara bölge oluşturmak istiyor" başlığı  ile okuyucularına duyurdu. Haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Rusya ile sağlanan  uzlaşı sayesinde İdlib'de büyük bir felaket önlendi."  ifadelerine yer verildi.

Der Standard gazetesi ise iki ülkenin sağladığı uzlaşıyla bölgedeki  aşırıcı grupların İdlib'i terk etmesinin sağlanacağı ve bölgedeki ağır silahların  temizleneceği bilgisini aktardı.

Kurier gazetesi, iki liderin dün gerçekleştirdiği görüşmeye geniş yer  ayırarak, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun "silahsız bölge" kararıyla  İdlib'e yönelik askeri operasyonun önlendiği yönündeki ifadesi kullanıldı.  Gazete, ara bölgenin Rus ve Türk askerleri tarafından korunacağını, bölgede Hayat  Tahrir al Şam grubu da dahil bütün yapıların bölgeyi terk etmesinin  hedeflendiğini kaydetti.

Hollanda

"Putin ve Erdoğan İdlib'de silahsız bölge için aynı fikirde" başlığını  atan kamu yayın kuruluşu NOS, Rusya ile Türkiye'nin İdlib'de silahsız bölge için  anlaştığını ve Suriye rejimi askerleri ile muhaliflerin arasında tampon bölge  oluşturulacağını bildirdi.

Bölgenin 15 Ekim'den itibaren Rus ve Türk askerleri tarafından  korunacağı belirtilen haberde, bunun Erdoğan için başarı olduğu ifade edildi.

"Ruslar ve Türkler İdlib'de tampon bölgesi için anlaştı" başlığını  kullanan De Volkskrant gazetesi, Türkiye ile Rusya arasında "beklenmedik"  anlaşmadan dolayı İdlib'de askeri bir harekatın ertelendiğini belirterek, Başkan  Erdoğan'ın yeni bir umuttan bahsettiğini yazdı. Haberde anlaşmanın içeriği  anlatılırken, muhalif grupların anlaşmaya uyup uymayacaklarının belirsiz olduğu  aktarıldı.

NRC gazetesi de, "Rusya-Türkiye anlaşması: İdlib'e saldırı olmayacak"  başlığını tercih edip Rusya ve Türkiye'nin pazartesi günü İdlib'de büyük bir  askeri harekatın devam etmemesini sağlayan bir anlaşma yaptığını belirtti.

İtalya

İtalyan ANSA ajansı, Türkiye ve Rusya arasında İdlib'e yönelik  imzalanan mutabakat zaptına ilişkin haberinde, İdlib'e rejim güçleri ve  müttefikleri tarafından yeni bir askeri operasyon düzenlenmeyeceğini yazdı.

Rusya ve Türkiye'nin, 15-20 kilometre derinliğinde, Türk ve Rus askeri  birlikler tarafından kontrol edilecek bir silahsızlandırılmış bölge  oluşturacağının belirtildiği haberde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Bu  mutabakatla İdlib'de büyük bir insani kriz yaşanmasının önüne geçildiği"  şeklindeki ifadelerine yer verildi.

Haberde, Erdoğan'ın "Suriye'nin geleceğine yönelik en büyük tehdit  İdlib'den ziyade Fırat'ın doğusundaki terör yuvalarından kaynaklanmaktadır."  sözleri de okuyucuya aktarıldı.

La Stampa gazetesi, haberi "İdlib, Putin-Erdoğan anlaşması: Tampon  bölge oluşturulacak" başlığıyla verdi. Başkan Erdoğan'la Putin arasında Rusya'nın  Soçi kentinde gerçekleşen görüşmenin ardından anlaşmaya varıldığı bildirilen  haberde, "İdlib'de saldırı olmayacak. En azından gelecek birkaç ay boyunca.  Suriye ve muhalifler arasında silahlardan arındırılmış bir tampon bölge  oluşturulacak. Putin'in dediğine göre 15-20 kilometre derinliğinde olacak. Bölge,  Türk ve Rus askerler tarafından denetim altında tutulacak." ifadeleri kullanıldı.

Corriere della Sera gazetesi de "Suriye, Putin ve Erdoğan, İdlib'de  bombalama olmayacak" başlığıyla duyurduğu haberde, Soçi'deki zirveden 15-20  kilometrelik bir bölgenin silahsızlandırılacağı kararının çıktığı aktarıldı.

Kararın günler süren anlaşmazlık ve uzun müzakerelerin ardından  alındığı kaydedilen haberde, "Bölgede sıkışıp kalmış ve muhtemel yeni  bombardımanların korkusunu yaşayan yaklaşık üç milyon sivil için güzel bir haber.  Karadan saldırıları Putin'in aksine hükümet ve muhalifler arasında muhtemel bir  teması kesmek için bir tampon bölge görevi görmesi adına birlikleri yerleştiren  Türkiye Cumhurbaşkanı zaten önlemişti." değerlendirmesinde bulunuldu.

Görüşmenin ardından iki liderin her iki taraf için de "kabul  edilebilir" bir anlaşmaya vardıkları belirtilen haberde, "aslında anlaşmada daha  çok Türkiye'nin taleplerinin dikkate alındığı" yorumu yapıldı. Haberde,  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "anlaşmanın insani bir krizi önlediği" şeklindeki  ifadeleri de okuyucuyla paylaşıldı.

Yunanistan

Ta Nea gazetesi, "Putin ve Erdoğan, İdlib'de silahsız bölge  oluşturulması konusunda anlaştı" başlıklı haberinde, Soçi'de bir araya gelen  Erdoğan ve Putin'in, İdlib'de silahlardan arındırılmış bölge oluşturulması  konusunda anlaştığını belirtti. Haberde, iki lider arasında varılan anlaşmada,  bölgedeki muhalif grupların ve tüm ağır silahların uzaklaştırılması ve  15-20  kilometre genişliğinde silahsız bir bölge oluşturulmasının öngörüldüğü  vurgulandı.

Kathimerini gazetesinde, "Erdoğan ve Putin arasında İdlib'de silahsız  bölge oluşturulma anlaşması" başlığı altında yayınlanan haber yorumda, "Erdoğan  ve Putin'in, dün Soçi'deki buluşmasından sonra İdlib'de, en azından şimdilik  büyük katliam yaşanması korkuları uzaklaşıyor." ifadelerine yer verildi.

Erdoğan ve Putin arasında varılan anlaşmaya göre Suriye rejimi güçleri  ile muhalif gruplar arasında silahsız bölge oluşturulacağı, Rus ve Türk askerleri  tarafından bölgede ortak devriyeler düzenleneceği belirtilen haberde, Rusya  Savunma Bakanı Şoygu'nun  ise yaptığı açıklamada İdlib'e askeri operasyon  yapılmayacağı konusunda teminat verdiği vurgulandı.

Efimerida Syntakton gazetesi, "İdlib'de silahtan arındırılmış bölge  anlaşması" başlığını kullanıp Erdoğan ve Putin'in, İdlib'de, 15 Ekim'e kadar  silahtan arındırılmış bölge oluşturulması konusunda anlaştığı ifade edildi.

Erdoğan ve Putin arasında varılan anlaşmada öngörülenler konusunda  Beşşar Esed'in de mutabık olduğu ifade edilen haberde, söz konusu anlaşmada İdlib  kentindeki silahlı muhalif grupların silahlarını teslim etmesi ve bölgeden  ayrılması maddesinin de bulunduğu vurgulandı.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2018, 13:13
banner230