banner158

Artık sözünü tutmak zorunda! Resmen ezdiler...

İngiliz parlamentosu, Başbakan Theresa May'i "anlaşmasız  ayrılık" ve "Brexit'in ertelenmesi" seçeneklerini milletvekillerine oylatma  sözünü tutmaya zorlayacak teklifi ezici çoğunlukla kabul etti.

Artık sözünü tutmak zorunda! Resmen ezdiler...
banner161

İngiliz parlamentosu ülkenin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasına  (Brexit) ilişkin 3 teklifi oyladı.

Parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası'nda, May'in "anlaşmasız  ayrılık" ve "Brexit'in ertelenmesi" seçeneklerini milletvekillerine oylatma  sözünü içeren yeni "Brexit takvimi" 20'ye karşı 502 oyla kabul edildi.

Kabul edilen teklif, ana muhalefetteki İşçi Partisi milletvekili  Yvette Cooper'ın Başbakan May'i sözünü tutmaya zorlamak amacıyla parlamentoya  sunuldu.

May revize edilmiş Brexit anlaşmasını 26 Şubat'ta parlamentoya sunma  sözünden son anda dönerek bunu 12 Mart'a ertelemişti. Anlaşmanın reddedilmesi  halinde de 13 ve 14 Mart'ta sırasıyla "anlaşmasız ayrılık" ve Brexit tarihini  kısa süreli erteleme seçeneklerini milletvekillerine oylatma sözü vermişti.

İşçi Partisi ve SNP'nin tekliflerine ret

Bugünkü oylamada İşçi Partisi'nin ve İskoç Ulusal Partisi'nin (SNP)  teklifleri ise kabul edilmedi.

İşçi Partisi'nin İngiltere'nin AB ile sürekli gümrük birliği içinde  kalmasını ve tek pazar kurallarına uymasını içeren bir Brexit anlaşması müzakere  edilmesini öngören teklifi 240'a karşı 323 oyla reddedildi.

Parti lideri Jeremy Corbyn, bu teklifin kabul görmemesi halinde Brexit  konusunda yeni referandum tekliflerine destek sözü vermişti.

SNP'nin AB'den anlaşmasız ayrılığın koşulsuz biçimde masadan  kaldırılmasını öngören teklifi de 288'e karşı 324 oy ile reddedildi.

May dün söz vermişti

İngiltere Başbakanı Theresa May, dün yaptığı konuşmada, revize edilmiş  Brexit anlaşmasının 12 Mart'ta sunulacağı parlamentoda reddedilmesi halinde 13  Mart'ta "anlaşmasız ayrılık" seçeneğinin milletvekillerinin onayına sunulacağını  belirterek, "İngiltere AB'den 29 Mart'ta anlaşmasız olarak ancak parlamentonun  açık onayı olursa ayrılacak." açıklamasını yapmıştı.?

May, bunun da reddedilmesi halinde 14 Mart'ta "Brexit'in ertelenmesi"  seçeneğini parlamentoya sunacağını söylemişti. Bu ertelemenin kısa süreli ve bir  defaya mahsus olması gerektiğini belirten May, bunun için de haziran ayının  sonunu işaret etmişti.?

"Erteleme, anlaşmasız ayrılığı masadan kaldırmamalı." ifadesini  kullanan May, "Bu ancak bir anlaşma sağlanmasıyla veya 50. maddenin iptaliyle  mümkün olur ki bunu yapmayacağım." değerlendirmesini yapmıştı.

May'in AB ile vardığı Brexit anlaşması 15 Ocak'ta parlamentoda  "tarihi" diye nitelendirilen oylamada ezici bir çoğunlukla reddedilmişti.

İngiltere, 23 Haziran 2016'da yapılan referandumla yüzde 48'e karşı  yüzde 52 oy oranı ile AB'den ayrılma kararı almıştı.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2019, 00:55