banner158
banner218

Anlaşma imzalandı! ABD askerlerinin varlığı artıyor

Güney Kore'nin, ABD askerlerinin ülkedeki varlığına yönelik katkısını Washington yönetimi ile imzaladığı yeni kısa dönemli anlaşma  uyarınca artıracağı bildirildi.

Anlaşma imzalandı! ABD askerlerinin varlığı artıyor
banner216

ABD Başkanı Donald Trump'ın baskıları sonuç verdi ve Güney Kore'nin  yeni bir anlaşma ile ABD askerlerinin ülkedeki varlığı için yaptığı 960 milyar  wonluk (850 milyon ABD doları) katkısını 1,03 trilyon wona (890 milyon ABD  doları) çıkardığı açıklandı.

ABD'nin 1950'lerden bu yana Güney Kore'deki 28 bin 500 askerinin  maliyetine yönelik yeni anlaşma, daha öncekilerin aksine 5 yerine bir yıl geçerli  olacak.

Söz konusu sürenin sonunda tarafların yeniden masaya oturacağı ifade  ediliyor.

Seul'de imzalanan anlaşma öncesinde açıklama yapan Güney Kore  Dışişleri Bakanı Kang Kyung wha, "Oldukça uzun bir süreç oldu ama nihayetinde  başarılı bir süreç oldu." ifadesini kullandı.

Koreli Bakan, ülkesindeki ciddi eleştirilere rağmen anlaşmayı "pozitif  bir süreç" olarak niteledi.

Marttan bu yana iki ülke arasında 10 tur görüşme yapıldı. ABD tarafı,  Seul'un katkısının 1,4 trilyon won (1,2 milyar ABD doları) olmasını istiyordu.

ABD Başkanı Donald Trump, temmuzda ülkesinin Güney Kore'deki askeri  varlığının ve bölgede yapılan askeri tatbikatların oldukça pahalıya mal olduğunu  ifade etmiş ve tatbikatları durduracağını açıklamıştı.

Trump'ın talimatı ile Pentagon büyük askeri tatbikatları askıya  almıştı.

Trump ayrıca Güney Kore'yi iki ülke arasındaki serbest ticaret  anlaşmasını iptal etmekle tehdit etmişti.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2019, 23:12