banner4

Alman sendikalarından Soma kampanyası

Almanya’da tüm sendikaları tek çatı altında toplayan Alman Sendikalar Federasyonu (DGB), Soma’daki maden faciasında yaşamını yitiren madencilerin aileleri için bağış kampanyası başlattı.

Alman sendikalarından Soma kampanyası
banner26

DGB Başkanı Reiner Hoffmann, Alman Maden İşçileri Sendikası’nın kampanyaya 25 bin Euro ile önderlik ettiğini duyurdu. Hoffmann, DGB’nin resmi internet adresinde Türkçe ve Almanca olarak duyurduğu kampanya ile konuşmasında Türk Hükümeti’ne de iş güvenliği ve özgür sendikalaşma konularında çağrı yaptı. Hoffmann’ın Soma ile ilgili mesajı şöyle:

“Federasyon olarak son derece üzgünüz. Feci kazada yaşamını yitiren Türk madencileri saygıyla anıyor ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Kampanyamıza Alman Maden İşçileri Sendikası 25 bin Euro bağışlayarak öncülük etti. Bu miktarın daha da artması için sizi bu kampanyaya katılmaya davet ediyorum. Bu facianın neden kaynaklandığı en kısa zamandan aydınlatılmalı. Maden ocağındaki güvenlik kontrolü ile gereken önlemlerin yetersiz olduğunu Türk meslektaşlarımızdan biliyoruz. Meslektaşlarımız bu yetersizliklere dikkat  çekmiş ve gerekli önlemlerin alınmasını istemişlerdir. Ancak arkadaşlarımızın bu talebi duyulmamıştır. Türkiye’deki madenlerde iş ve sağlıkgüvenliği  önlemlerinin yerine getirilmesi gerekir. Türkiye Hükümeti insan onurunu korumalı, sendikaların özgür çalışma koşullarını sağlamalıdır. Türkiye böylesi ölümcül olaylarla sonuçlanan facialarda uluslararası sıralamada Çin ve Bangladeş’ten sonra üçüncü sırada yer alıyor. Bu son facia, felaketler dizisinden bir kesittir. Bir daha böyle facialar yaşanmamalıdır.”

 

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2014, 17:09