banner274

Ali Rıza Efendi'nin evi Makedonya'da ziyarete açılıyor!

Mustafa Kemal Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi’nin doğduğu Makedonya’nın Kocacık köyündeki Ali Rıza Efendi Anı Evi 19 Mayıs Atatürk Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda açılıyor.

Ali Rıza Efendi'nin evi Makedonya'da ziyarete açılıyor!


Soma'daki maden kazası nedeniyle açılış sade bir törenle gerçekleştirilecek.  
 
Makedonya’nın Jupa Belediyesi’ne bağlı Kocacık köyü, Mustafa Kemal Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi’nin doğduğu köy olarak biliniyor. Türkiye ile Makedonya Kültür Bakanlıkları arasında imzalanan anlaşma ile Kocacık Köyü’nde Ali Rıza Efendi Anıevi yapılmasına yönelik protokol imzalanarak inşaat çalışmalarına hemen başlandı.
 
İKİ ANIEVİ İNŞA EDİLDİ
 
Ali Rıza Efendi anıevlerinin inşasında Makedonya Kültür Bakanlığı’nın çizdiği projeler doğrultusunda hareket edildi. Ali Rıza Efendi Anıevi Türkiye adına TİKA tarafından inşa edildi.
 
10 YAŞINDAKİ ATATÜRK
 
Müze olarak kullanılacak anı evlerinin biri yöresel kültürün sergileneceği etnolojik müze olarak yeniden düzenlenerek Osmanlı dönemi Makedonya, Türklerin Kocacık’a gelişi ve Atatürk’ün Manastır günlerini anlatacak şekilde hazırlandı
 
Daha geniş bir alana sahip Ali Rıza Efendi’nin evi ise Mustafa Kemal Atatürk ve ailesinin hayatını anlatacak biçimde yaşayan bir ev düşüncesiyle tasarlandı. Bu kapsamda, Ali Rıza Efendi’nin babası Kızıl Hafız Ahmet Efendi ile annesi Ayşe Hanım, çocuk yaştaki Mustafa ve Makbule Hanım, Ali Rıza Efendi ve Zübeyde Hanım anı odaları, Mustafa Kemal’in Balkan günlerini yansıtan canlandırma köşeleri yapıldı.
 
Makedonya Kocacık’taki Ali Rıza Efendi Anıevi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda açılacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ali Rıza Efendi Anıevi'ni Ankara'dan canlı yayınla açılışını yapacak. Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler açılış için yarın Makedonya'ya gidecek. Makedonya'daki törene İşler ile birlikte Makedonya Cumhurbaşkanı George İvanov da katılacak.
 
Makedonya Kocacık’taki açılış töreni Soma’daki maden kazası nedeniyle sade bir törenle gerçekleştirilecek. Kocacık’taki açılış töreninde Soma’daki maden kazasında ölenler için dualar okunacak. 
 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2014, 09:59