banner339
banner391
banner313

ABD'den Rusya'ya uyarı: Bir an önce...

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile yaptığı telefon görüşmesinde, Birleşmiş Milletler (BM) yardım konvoylarının bir an önce Halep ve diğer bölgelere ulaştırılması gerektiğini bildirdi.

ABD'den Rusya'ya uyarı: Bir an önce...
banner353

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, ABD Dışişleri Bakanı Kerry  ile Rus mevkidaşı Lavrov'un, Suriye hakkında bir telefon görüşmesi yaptığını  belirtti.
Açıklamada, Kerry ile Lavrov'un, Suriye'de devam eden ateşkesin  uzatılmasının ve pekiştirilmesinin önemine vurgu yaptıkları kaydedildi. Ayrıca  iki bakanın, insani yardımların acilen yerlerine ulaştırılması gerektiği  hususunda görüş birliğinde bulundukları ifade edildi.
Yardımların gecikmesi "Kabul edilemez"
 
Görüşmede Kerry, insani yardımların bir kez daha gecikmesinden endişe  duyduğunu ve bunun "kabul edilemez" olduğunu bildirdi.
 
Kerry, Rusya'nın Esed rejimi üzerindeki nüfuzunu kullanarak, BM yardım  konvoylarının Halep ve diğer bölgelere ulaştırılmasının önünün açılması  gerektiğine vurgu yaptı.
 
Aynı zamanda Kerry, insani yardımlarla ilgili koşullar yerine  getirilene kadar, ABD'nin Rusya ile "Ortak Uygulama Merkezi" kurmayacağını açık  bir şekilde anlattı.
 
12 Eylül Pazartesi günü başlayan 7 günlük ateşkesin 2 gün daha  uzatılması konusunda ABD ile Rusya uzlaşmaya varmış, ateşkes anlaşmasının  koşullarının yerine getirilipi getirilmediğinin yakından takip edileceği  belirtilmişti.
 
Uluslararası kamuoyuna yansıyan birçok raporda insani yardımların  başta Halep olmak üzere, ilgili bölgelere dağıtılmasını Esed rejiminin  engellediği yönünde bilgiler paylaşılmıştı.
AA

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2016, 20:41
banner218

banner344

banner394

banner343

banner393

google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k