banner158

ABD'den Rusya'ya çağrı: Maduro'yu desteklemekten vazgeçin

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun telefonda  görüştüğü Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'a, "Venezuela'ya müdahale etmemeleri ve  Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu desteklemekten vazgeçmeleri"  çağrısında bulunduğu belirtildi.

ABD'den Rusya'ya çağrı: Maduro'yu desteklemekten vazgeçin
banner152

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Pompeo ile Lavrov'un  gerçekleştirdiği telefon görüşmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Görüşmede, Pompeo ve Lavrov'un Venezuela'daki son gelişmeleri ele  aldıkları belirtilen açıklamada, "Bakan Pompeo, Rusya ve Küba tarafından yapılan  müdahalelerin Venezuela'nın yanı sıra ABD-Rusya ikili ilişkilerini de  istikrarsızlaştırdığını vurguladı." ifadesi kullanıldı.

Pompeo'nun, Rusya Dışişleri Bakanlığınca dün yapılan "Venezuela'nın  istikrara kavuşması ve refaha dönmesi için şiddete başvurulmaması gerektiği"  açıklamasına atıfta bulunduğu ve Rusya'dan, Maduro'yu desteklemekten  vazgeçmelerini istediği bildirildi.

Mike Pompeo, dün ABD basınına verdiği bir mülakatta, Maduro'nun ülkeyi  terk etme kararı aldığını fakat Ruslar tarafından bu kararından vazgeçirildiğini savunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2019, 21:58