banner158
banner218

ABD'den Körfez'de seyahat eden yolcu uçaklarına uyarı

ABD'de Federal Havacılık İdaresi, İran ile yaşanan askeri gerilim nedeniyle Basra  Körfezi ve Umman Körfezi üzerinde seyahat eden yolcu uçaklarının "yanlış tanımlanma" riskiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu.

ABD'den Körfez'de seyahat eden yolcu uçaklarına uyarı
banner216

ABD'de Federal Havacılık İdaresi (FAA), İran ile yaşanan  askeri ve siyasi gerilimler nedeniyle Basra Körfezi ve Umman Körfezi üzerinde  uçan havayolu şirketlerini güvenlik riskine karşı uyardı. 

FAA, ABD'nin Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki (BAE)  büyükelçilikler aracılığıyla yayımladığı uyarıda, Basra Körfezi ve Umman Körfezi  üzerinde uçan yolcu uçaklarının, bölgedeki artan askeri hareketlenme ve siyasi  gerilim nedeniyle "yanlış tanımlanma" riskiyle karşı karşıya olduğu belirtildi.

Uyarıda, uçakların seyrüsefer sistemlerine dışardan müdahale  edilebileceği veya önceden uyarı yapılmaksızın iletişimlerinin kesilebileceği  kaydedildi.

Uyarı, 1988'de ABD ile İran arasında Basra Körfezi'nde yaşanan bir  deniz muharebesi sırasında Amerikan donanmasına ait USS Vincennes savaş  gemisinin, Tahran-Dubai seferini yapan İran Havayollarına ait Airbus A300 yolcu  uçağını, F-14 savaş uçağı sanarak vurduğu olayı akıllara getirdi. Olayda uçakta  bulunan 66'sı çocuk 290 kişi hayatını kaybetmişti.

Körfezdeki olaylar

ABD, geçen haftalarda İran'dan gelebilecek tehditlere karşı tedbir  amacıyla "USS Abraham Lincoln" Uçak Gemisi Taarruz Grubu ile 4 nükleer kapasiteli  B-52 bombardıman uçaklarından oluşan Bombardıman Görev Gücü'nü körfeze sevk  etmişti.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran'ın ABD'ye ait hedeflere saldırı  hazırlığında bulunduğu iddiasıyla yaptığı bu sevkiyatın ardından "USS Arlington"  amfibi çıkarma gemisi ve bir Patriot hava savunma bataryasının da bölgeye  gönderildiğini duyurmuştu.

Diğer taraftan BAE, İran'ın BAE açıklarında dört ticaret gemisine  sabotaj yaptığını iddia etmişti. Bunun üzerine ABD de bölgede İran'a gözdağı  vermek üzere F-15 ve F-35 uçakları ile uçuşlar gerçekleştirmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı, gelişmeler üzerine 15 Mayıs'ta Bağdat  Büyükelçiliğindeki tüm ikinci derecedeki personelden Irak'ı terk etmesini  istemişti.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2019, 10:56