banner339
banner313

ABD'de Trump destekçileri ile karşıt gruplar birbirine girdi

ABD'de "Trump için yürü" etkinliklerinin bazılarında karşıt gruplar arasında taşlı sopalı kavga çıktı. Bazı kişiler yaralandı. Gösterilerdeki çatışmalarda en az 17 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

ABD'de Trump destekçileri ile karşıt gruplar birbirine girdi
banner401
banner427

ABD'deki birçok eyalette gerçekleştirilen "Trump için  yürü" gösterilerinde karşıt görüşlü gruplar arasında kavga çıktı.  Ana akım medya, sivil toplum kuruluşları ve özellikle azınlık  grupların yoğun eleştirilerine muhatap olan ABD Başkanı Donald Trump'ın  destekçileri, 30'a yakın eyalette 4 Mart tarihinden esinlenerek, "March 4 Trump"  (Trump için yürü) etkinlikleri düzenledi.

 Başkent Washington D.C., New York, Michigan, Florida gibi bir çok kent  ve eyalette düzenlenen gösteriler genellikle sakin geçerken, California'nın  Berkeley kentinde Trump taraftarları ile karşıtları buluştu. Yumruklar ve sopalarla kavga eden gruplar birbirlerine biber gazı da  attı. Polisin müdahale ettiği olaylarda bazı kişiler yaralanırken, polis en az 5  kişiyi gözaltına aldı. Minnesota'da da yaklaşık 300 kişilik Trump taraftarına 50 kişilik  karşı grubun müdahalesi sonucu kavga çıktı. Polisin 6 kişiyi gözaltına aldığı  kaydedildi.

 Washington eyaletindeki gösterilerde çıkan olaylar nedeniyle 4,  Tennessee'deki gösterilerde ise 2 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Trump taraftarları New York'ta da Trump Tower önünde toplanarak,  Başkan Trump'a destek mesajları verdi.Gösteriler çok sayıda kentte düzenlense de katılımcı sayısı olarak  Trump karşıtı protestolardaki sayıların altında kaldığı görüldü.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2017, 11:21
banner218