banner239
banner218

ABD, 12,9 milyar dolara uzay kuvvetleri kuruyor

Washington'ın aldığı karar beş yılda hayata geçecek, Çin ve Rusya ile uzay rekabetinin maliyeti 13 milyar doları bulacak.

ABD, 12,9 milyar dolara uzay kuvvetleri kuruyor

ABD Başkanı Donald Trump'ın kurulmasını istediği  "Uzay Kuvvetinin" hazineye maliyetinin 5 yılda 13 milyar dolara yaklaşacağı  bildirildi. 

ABD Hava Kuvvetleri Bakanı Heather Wilson, Savunma Bakanlığına yazdığı  bilgi notunda, önerilen Uzay Kuvvetinin Hava Kuvvetlerinden ayrı bir birim olarak  kurulmasının ilk 5 yılda 12,9 milyar dolara mal olmasını beklendiğini belirtti.

Wilson 14 Eylül tarihli bilgi notunda, Savunma Bakanlığından 2020  yılında ayrı bir Uzay Kuvveti Karargahı kurulması için Kongreden yetki ve mali  kaynak talep edilmesini istedi.

Wilson'ın notunda, "Başkan Trump uzay için ayrı askeri birim kurulması  konusundaki isteğini açıkça dile getirmiştir. Rusya ve Çin ile stratejik rekabet  bu alanda yaklaşımımızın odağında yer alacaktır." ifadeleri yer aldı.

Notta ilk yılda gereken mali kaynağın 3,3 milyar dolar olacağı,  sonraki 4 yıl sonunda ise 12,9 milyar dolara ulaşmasının beklendiği kaydedildi.

ABD Başkanı Donald Trump, 18 Haziran'da ABD Savunma Bakanlığına,  Amerikan ordusunun 6. kolu olarak "Uzay Kuvvetleri" oluşturması talimatını  verdiğini açıklamıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2018, 14:47
banner230