Türkücü İbrahim Tatlıses‘in seçim paylaşımı dikkat çekti Türkücü İbrahim Tatlıses‘in seçim paylaşımı dikkat çekti

Fransız gazetesi Le Monde, 'Türk muhalefeti, Mayıs'taki seçim öncesi nihayet Erdoğan'a karşı birleşti' başlığıyla Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığını okurlarına sundu. Gazete, Kılıçdaroğlu'nun soldan milliyetçi sağa geniş bir koalisyon tarafından uzun süren müzakereler, barışma ve psikodramanın ardından aday gösterilebildiğini aktardı.

Le Monde'un haberinde patlak veren siyasi kriz sırasında CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun son bir yıldır mesafeli davrandığı İYİ Parti lideri Meral Akşener tarafından saldırıya uğradığını ve eleştirildiğini belirtti. Meral Akşener için 'milliyetçi sağın ilham perisi' nitelemesini kullanan gazete, Kılıçdaroğlu'nun altı partiyi adaylığı etrafında toplamayı başardığı yorumunu yaptı.

Altılı Masa'nın Cuma günü dağıldığını, Akşener'in ortalığı karıştırdıktan sonra yeniden müzakere masasına geri döndüğünü savunan Le Monde, İYİ Parti liderinin dile getirdiği suçlamaların halihazırda birlik görüntüsü vermek için mücadele eden ve ortak adayın açıklanmasını sürekli erteleyen muhalif blokta afallamaya yol açtığını yazdı. Gazete, Meral Akşener'in çıkışı karşısında gafil avlanan ve hayal kırıklığı yaşayan bazı İYİ Parti üyelerinin istifa etmeyi tercih ettiğini bildirdi.

Türk siyasetinin alamet-i farikası bir son dakika geri dönüşü yaşandığını, Ankara'da Pazartesi günü İYİ Parti'nin enerjik kadın başkanıyla Millet İttifakı'ndaki diğer beş parti liderinin nihayet anlaşmaya vardığını kaydeden Le Monde, ana muhalefet partisi lideri Kılıçdaroğlu'nun Türkiye'yi 20 yıldır yöneten 'yenilmez' Recep Tayyip Erdoğan'a karşı yarışacağını dile getirdi.

Gazete, adaylığı duyurulan Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendi partisinin önündeki taraftarlarının karşısına İstanbul ve Ankara'nın 'popüler' belediye başkanları Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'la birlikte çıktığını da ekledi.

AL JAZEERA: HDP'NİN DESTEĞİNE İHTİYAÇLARI VAR

Türkiye'yi yakından takip eden uluslararası televizyon Al Jazeera, 'HDP, başkanlık seçiminde Kılıçdaroğlu'na destek verebilir' başlıklı bir haber yayımladı. HDP eş genel başkanı Mithat Sancar'ın açıklamalarına yer veren televizyon, partinin 2019 seçimlerinde İstanbul, Ankara ve diğer şehirlerde muhalif adayların belediye başkanlığı kazanmasına yardım ettiğini ve ittifakın bir parçası olduğunu yazdı. Haberde, HDP'nin 2018 seçimlerinde CHP'nin ardından Türkiye'nin üçüncü büyük partisi olduğu da hatırlatıldı.

Mithat Sancar'ın CHP lideri Kılıçdaroğlu'nu görüşmeye davet ettiğini aktaran Al Jazeera, anketlerin muhalif ittifakın Erdoğan'ı yenmek ve parlamentoda çoğunluğu elde etmek için HDP'nin desteğine ihtiyaç duyduğunu ortaya koyduğunu da ekledi.

POLITICO: İMAMOĞLU'NA TERCİH EDİLDİ

'Türk muhalefeti Erdoğan'a karşı aday olarak Kılıçdaroğlu'nun arkasında birleşti' diyen Amerikan dergisi Politico, CHP liderinin bir hukuki muharebede başı dertte olan İstanbul'un popüler ve favori belediye başkanı Ekrem İmamoğlu'na tercih edildiğini yazdı. Soldan sağa altı partiden oluşan muhalif bloğun alt üst olmaya yaklaştığı haftalar süren şiddetli müzakerelerin ardından Kemal Kılıçdaroğlu'nu seçtiğini kaydeden Politico, CHP liderinin Türkiye'yi 20 yıldır yöneten Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı yarışacağını belirtti.

Kılıçdaroğlu'nun geçen hafta çökmenin eşiğinden dönen altı partili bir koalisyon tarafından desteklendiğini kaydeden dergi, muhalif ittifakın kilit üyesi İYİ Parti lideri Akşener'in Altılı Masa'dan ayrılıp İstanbul ve Ankara belediye başkanları formülüyle geri döndüğünü hatırlattı.

HAARETZ: GÖRÜNÜŞE GÖRE, İSRAİL YALNIZ DEĞİL

Haaretz gazetesinde yayımlanan analizin başlığı, 'Erdoğan'a muhalefet Türk lokumu değil' oldu. Muhalif bloktaki anlaşmazlığın yalnızca Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yardım ettiğini belirten Zvi Bar'el imzalı analiz, "Zirve hızına ulaşırken dağılan muhalefet, bir İsrail klişesi oldu. Ancak İsrail görünüşe göre yalnız değil" cümlesiyle başlıyor. Türk muhalefetinin İsrail'deki iktidar karşıtı partilerle ne kadar çok ortak noktası olduğunu gösterdiğini belirten Haaretz, Meral Akşener'in geçen hafta Cuma günü altı partili bloktan istifa ettiğini hatırlattı.

Türkiye'deki mevcut koşulların hükümet karşıtı ittifak için seçimlere mümkün olan en iyi kozla girme imkanı sunduğunu savunan analiz, muhalif bloğun şişirilmiş egolarını krize kadar halının altında gizlediğini kaydetti. Haaretz, İYİ Parti lideri Akşener'in geçen hafta ittifaktan ayrıldığını, İstanbul ve Ankara büyükşehir belediye başkanlarına yaptığı adaylık çağrısının ise karşılık bulmadığını belirtti.

Ana muhalefet partisi CHP'nin cılız ve karizmadan yoksun bir liderliğe sahip olduğunu vurgulayan analiz, muhalif ittifaktaki partilerin HDP'yi koalisyona kabul etmesi halinde seçimlerde daha iyi bir şans elde edebileceğini savundu. HDP'nin bloğa katılmasını İsrail'deki Arapların bir koalisyona dahil edilmesine benzeten Haaretz'deki analiz, "Mümkün değil" ifadesine yer verdi. Zvi Bar'el, yazısını İsrail'deki muhalif partilerin Türkiye'deki muadillerini taklit etmemesini umduğunu söyleyerek bitirdi.

JERUSALEM POST: ANKETLERDE BELEDİYE BAŞKANLARI ÖNDEYDİ

İsrail gazetesi Jerusalem Post, 'Kargaşanın ardından Türk muhalif koalisyonu Erdoğan'a meydan okuma çevresinde birleşti' başlığıyla Ankara'da yaşananları haberleştirdi. Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığının ittifakın en büyük ikinci partisinin alıp başını gittiği ve Pazartesi günü geri döndüğü dramatik bir hafta sonunun ardından duyurulduğunu belirten Jerusalem Post, İstanbul ve Ankara büyükşehir belediye başkanlarının denkleme girmesiyle krizin aşıldığını 'adaylar için görevler' olarak tanımladı.

Muhalif bloğun savrulduğu krizin hafta sonu boyunca hükümete yakın medya organları da dahil günün her saati haberleştirildiğini bildiren İsrail gazetesine göre, birçok kişi aday gösterilen 74 yaşındaki Kılıçdaroğlu'nu İstanbul'da kazandığı zafer uluslararası manşetlere taşınan İmamoğlu'nun karizmasından yoksun olarak görüyor.

Anketlerde hem İstanbul hem de Ankara belediye başkanlarının daha önde olduğunu yazan İsrail gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 20 yıllık iktidarında en çetin sınavla karşı karşıya olduğunu ileri sürdü.