Kremlin’den yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in İran’da yeni cumhurbaşkanı seçilen Mesut Pezeşkiyan’ı tebrik ettiği belirtildi. Putin mesajında, “İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak seçilmeniz vesilesiyle en içten tebriklerimi kabul edin. Rusya-İran ilişkileri dostane ve iyi komşuluk düzeyindedir. Moskova ve Tahran, uluslararası gündemdeki güncel konuların ele alınmasına yönelik çabaları etkili bir şekilde koordine ediyor. Başkan olarak faaliyetlerinizin, bölgesel güvenlik ve istikrarın basitleştirilmesi amacıyla dost halklarımızın yararına olacak şekilde her alanda yapıcı ikili işbirliğinin daha da genişletilmesine katkıda bulunacağını umuyorum” dedi.

Yazılım sisteminde dünya çapında aksaklık! Microsoft'un Crowdstrike arızası bankalar ve havalimanları etkilendi Yazılım sisteminde dünya çapında aksaklık! Microsoft'un Crowdstrike arızası bankalar ve havalimanları etkilendi

Hindistan Başbakanı Narendra Modi mesajında, “ Sayın Pezeşkiyan İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak seçilmenizi tebrik ederim. Halklarımızın ve bölgenin yararı için sıcak ve uzun süreli ikili ilişkilerimizi daha da güçlendirmek üzere sizinle yakın çalışmayı dört gözle bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif tebrik mesajında, “Kardeşim Dr. Mesud Pezeşkiyan'ı İran Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki zaferinden dolayı en içten dileklerimle kutluyorum! Pakistan-İran ikili ilişkilerini daha da güçlendirmek ve bölgesel barış ve istikrarı desteklemek için seçilmiş Cumhurbaşkanı Dr. Pezeşkiyan ile yakın çalışmayı dört gözle bekliyorum. Komşu ülkeler olarak Pakistan ve İran yakın ve tarihi bir ilişkiye sahiptir. Karşılıklı fayda sağlayan işbirliği yoluyla iki halk için parlak bir gelecek sağlamalıyız” ifadelerine yer verdi. Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid en-Nehyan ikili ilişkilere vurgu yaparak, “Dr. Masoud Pezeshkian'ı tebrik ederiz. İran Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinden dolayı kutluyorum. Kendisine görevinde başarılar diliyor ve BAE ile İran arasındaki bağları iki ulus ve halkımızın yararına daha da güçlendirmek için birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum” dedi.

“UMARIZ PEZEŞKİYAN ORTA DOĞU’DA YAPICI BİR ROL OYNAR”