• BIST 107.923
 • Altın 152,674
 • Dolar 3,7140
 • Euro 4,3692

  Dünya Fener'i konuşuyor

  03.04.2008 13:17
  UEFA Şampiyonlar Ligi çeyrek final mücadelesinde, dün sahasında Chelsea'yi ağırlayan Fenerbahçe'nin 2-1'lik galibiyeti, binlerce kilometre uzaklıktaki Çin'de de yankılandı.
  Dünya Feneri konuşuyor
  Dünya Fener'i konuşuyor Dünya Fener'i konuşuyor Dünya Fener'i konuşuyor

  Çinliler, Şükrü Saraçoğlu stadını artık 'cehennem' olarak niteliyor. Ülkenin en çok tıklanan internet sitelerinden Netease (163.com), maçtan önce Saraçoğlu'nu 'cehennem' lakabıyla tanıttı.


  Maçın dakika dakika ayrıntılı özetine yer veren web sitesi, haberi "Deivid kendi kalesine gol attı, sonra muhteşem gol geldi, Fenerbahçe 2 - Chelsea 1" başlığı ile okuyucularına duyurdu.


  Haberde, Şampiyonlar Ligi'nde kendi sahasında 5 maçtır yenilmeyen Fenerbahçe'nin ilk defa karşılaştığı Chelsea'yi, yenik düşmesine rağmen 2-1'lik skorla yenmeyi başardığı belirtildi.

  Bir başka ünlü internet sitesi Sina.com maçın görüntülü özetini sitesinde yayınladı. Haberin başlığında "Chelsea cehennem stadında bozguna uğradı, titreten muhteşem ölümcül vuruşa maruz kaldı" denilerek Deivid'in şutuna vurgu yapıldı.

  Haberde, Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Liginde 6 maçtır yenilmeyen Chelsea'nin bu unvanına son verdiği kaydedildi. Fenerbahçe'nin böylece bu sezon kendi sahasında yenilmeme başarısını sürdürdüğü hatırlatıldı.  Çin'in en büyük gazetesi olan 'Halkın Günlüğü' de haberi "Fenerbahçe'den beklenmedik patlama, Chelsea deplasmanda 2-1 mağlup" şeklinde duyurdu. Maçın dakika dakika uzun özetine yer verilirken, Chelsea'nin bu sezon ilk mağlubiyeti tattığı, Fenerbahçe'nin de beş maçtır kendi sahasında yenilmediği aktarıldı.


  Fenerbahçe ile İngiltere'nin Chelsea takımı arasında oynanan ve Fenerbahçe'nin 2-1 galibiyetiyle sona eren Avrupa Şampiyonlar Ligi çeyrek final ilk karşılaşması İngiliz basınında büyük yankı uyandırdı.


  İngiliz bulvar gazetelerinden Daily Express, Fenerbahçe'nin Chelsea'yi “şaşkına çevirdiğine” dair bir başlıkla haberi okurlarına duyururken, bu sonuçla Chelsea'nin Şampiyonlar Ligi umudunun “hassas bir dengeye oturduğunu” yazdı. Sheffield United'ın eski oyuncusu Colin Kazım'ın sonuçtaki önemli etkisine dikkat çekilen haberde, Chelsea'nin Deivid'in kendi kalesine attığı golle galip duruma geçtiği hatırlatılırken, “Eğer Kazım 54. dakikada sahneye girmeseydi bu galibiyet daha da katmerli hale getirilebilirdi” denildi. Chelsea'nin beş yılda dördüncü yarı finalini oynayabilmesi için gelecek hafta Londra'da Stamford Bridge stadında oynanacak maçı galip olarak bitirmesi gerektiği de hatırlatılırken, İstanbul'daki maçın atmosferine de dikkat çekildi. Heberde, “Chelsa her pozisyona girdiğinde stat ayağa kalktı, top her Fenerbahçe'ye geçtiğinde stat bu kez de onlara tezahürat yaptı” denildi.  The Daily Mail gazetesi de maç sonucuna geniş yer verdi ve “düzgün bir ilk yarı sonucundan sonra tam bir felaketin yaşandığını” yazdı. Chelsea'nin ilk yarıda “yenilemez” bir görüntü sergilediğini, harika olduğunu kaydeden Mail, özellikle Michael Ballack'ın topu savunmadayken atağa geçirmekte büyük bir ustalık sergilediğini belirtirken, “Ancak ikinci yarıda adeta kayboldu. Üstelik kaybolan sadece o değildi” diye yazdı.  Fenerbahçe'nin, Deivid'in hatasının ardından paniğe kapılmamayı başardığını, aksine bütün sezon boyunca Şampiyonlar Ligi'nde gösterdiği soğukkanlı tutumu aynen sergilediğini kaydeden gazete, çok az sayıdaki futbol sahasının Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nda ortaya konulan seyirci coşkusuna sahne olabildiğini de vurguladı. 50 bin seyircinin hep birlikte top her Chelsea'ye geçtiğinde ıslık çaldığı, ne zaman Zico'nun futbolcularına geçse coşkuyla destek verdiği belirtilen haberde, “Atmosfer tam anlamıyla tehlikeliydi ve Fenerbahçe atakları geldi” diye yazıldı. Stamford Bridge'in ikinci ayağa ev sahipliği yapacağını ve ortamın son derece heyecanlı olacağı da belirtilirken, “Böyle de olmak zorunda. Bu patlamanın ardından daha azı kurtarmaz” denildi. Chelsea'nin daha fazla hata yapma lüksü bulunmadığı da kaydedilirken, “Grant, Chelsea'nin geleceğini belirleyecek maç için gaza basarken, hiç hata payı olmayacak. Chelsea'nin, ligi, Menchester United'ı filan bir tarafa bırakması ve başarı için tek şansları olan bu maça kilitlenmesi lazım. Ancak Chelsea'nin yarı finaldeki yeri artık garanti değil” denildi.


  GELENEKSEL TÜRK FUTBOL SEYİRCİSİ KARŞILAMASI

  The Daily Telegraph gazetesi de Fenerbahçe'nin, Chelsea'yi serseme çevirdiğini yazdı ve maçın sonucunda Colin Kazım'ın önemli etkisine dikkat çekti. Deivid'in kendi kalesine attığı golün Chelsea'ye erken bir galibiyet sevinci yaşattığı belirtilen haberde, “Chelsea maçı Colin Kazım yedek kulübesinden çıkana ve durumu eşitleyene kadar kontrolünde götürüyordu. Deivid sonucu galibiyet haline getiren golü de attı” denildi.  Chelsea'nin, Şükrü Saracoğlu'nda Türk futbol seyircisinin “geleneksel” karşılamasına tabi tutulduğu da kaydedilirken, “Allah'tan Deivid'in kendi kalesine attığı golle bir ara sustular. Bu noktadan itibaren Chelsea rahatladı ve oyunun hakimiyetini ele aldı, ancak buna ikinci bir gol ekleyemediler. Bir ara Essien buna yaklaştı, ama olmadı” ifadelerine yer verildi. Haberde Chelsea'nin Kazım'ın oyuna girmesiyle o dakikaya kadar sergilediği hovardaca tutumun bedelini ödediği belirtilirken, Kazım'ın zekice ataklarıyla Chelsea defansını böldüğü kaydedildi.  Chelsea'nin, şimdi yarı finale ulaşmak gibi zor bir hedefi bulunduğu, Avram Grant'ın üzerinde büyük bir baskı bindiği de kaydedildi. The Guardian'ın haberinde de Deivid'in ataklarının Chelsea'yi evine baş ağrısıyla gönderdiği belirtilirken, “Chelsea'nin kendisinden başka suçlayacağı hiçbir şey yok” denildi. Chelsea'nin aslında çeyrek finalin ötesine geçme şansı olduğu belirtilen haberde, erken gelen golün konuk takıma “bir dilim şans” ikramı olduğu, ancak Chelsea'nin bundan sonra ayağına gelen fırsatları kullanamayıp, “hovardalıklarının sonucunda mateme boğulduğu” kaydedildi. Dalganın yönünün ikinci yarıda Kazım'ın oyuna girmesiyle başladığı da belirtilirken, Kazım'ın imajının yeni çevresinde yeniden oluştuğu, genç futbolcunun Fenerbahçe'nin başarısını parlattığı ve ilk golün de sahibi olduğu ifade edildi. Deivid'in ikinci golüyle Chelsea'nin gelecek salı günü oynanacak rövanşın hiç de kolay olmayacağını anladığı da belirtilirken, “Gelecek salıya kadar Chelsea'yi uykusuz geceler bekliyor” denildi.


  KAZIM CHELSEA'Yİ ZOR BİR YOLA SOKTU

  The Independent gazetesi de Avram Grant'ın, “ihtişamlı bir sonuca ulaşmak konusunda gördüğü tatlı rüyanın Kazım tarafından yerle-bir edildiği”ni yazdı.

  Kazım'ın İngiltere'deki spor geçmişine dikkat çeken Inpependent, genç futbolcunun Doğu Londra'daki Leytonstone semtinden Boğaz kıyılarına yaptığı muhteşem yolculukta yeni bir sayfa yazdığını vurguladı. The Times gazetesi de Chelsea'nin, Fenerbahçe'den acı bir ders aldığını belirten bir başlıkla haberi yayımladı. Kazım'ın, Chelsea'yi zor bir yola soktuğunu da vurgulayan Times gazetesi, Chelsea'nin aslında dün sezonun en iyi futbollarından birini oynadığını, ancak şok bir yenilgi aldığını kaydetti.  Avram Grant'ın yenilginin sebebini izah etmekte zorlandığını da kaydeden gazete, “Grant, kendi suçu olup olmadığına bakmaksızın yanlış giden her şeyi şansa yükledi. Oysa iyi bir menajer kaybetmesi gereken maçı bile kazanmanın yolunu bulan kişidir. Zavallı olanları ise kazanmaları gereken maçları bile kaybeder” diyerek Chelsea'nin teknik direktörünü ağır bir dille eleştirdi.  Başlangıçta Chelsea'nin yeterli güvene sahip olduğunu, hatta kendine fazla güvenmesinin en büyük sorunu olduğunun bile söylenebileceğini kaydeden gazete, Fenerbahçe'nin taraftarlarının da desteğiyle iki gol attığına dikkat çekti. Haberde, Şampiyonlar Ligi'nin Chelsea'de bu sezon ikinci menajerin kafa derisini de tehlikeye sokabileceğini öne sürdü.
  FENERİN GALİBİYETİ ÇİN BASININDA DA YER ALDI


  UEFA Şampiyonlar Ligi çeyrek final mücadelesinde, dün sahasında Chelsea'yi ağırlayan Fenerbahçe'nin 2-1'lik galibiyeti, binlerce kilometre uzaklıktaki Çin'de de yankılandı.

  Çinliler, Şükrü Saraçoğlu stadını artık 'cehennem' olarak niteliyor. Ülkenin en çok tıklanan internet sitelerinden Netease (163.com), maçtan önce Saraçoğlu'nu 'cehennem' lakabıyla tanıttı.

  Maçın dakika dakika ayrıntılı özetine yer veren web sitesi, haberi "Deivid kendi kalesine gol attı, sonra muhteşem gol geldi, Fenerbahçe 2 - Chelsea 1" başlığı ile okuyucularına duyurdu. Haberde, Şampiyonlar Ligi'nde kendi sahasında 5 maçtır yenilmeyen Fenerbahçe'nin ilk defa karşılaştığı Chelsea'yi, yenik düşmesine rağmen 2-1'lik skorla yenmeyi başardığı belirtildi.

  Bir başka ünlü internet sitesi Sina.com maçın görüntülü özetini sitesinde yayınladı. Haberin başlığında "Chelsea cehennem stadında bozguna uğradı, titreten muhteşem ölümcül vuruşa maruz kaldı" denilerek Deivid'in şutuna vurgu yapıldı.

  Haberde, Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Liginde 6 maçtır yenilmeyen Chelsea'nin bu unvanına son verdiği kaydedildi. Fenerbahçe'nin böylece bu sezon kendi sahasında yenilmeme başarısını sürdürdüğü hatırlatıldı.

  Çin'in en büyük gazetesi olan 'Halkın Günlüğü' de haberi "Fenerbahçe'den beklenmedik patlama, Chelsea deplasmanda 2-1 mağlup" şeklinde duyurdu. Maçın dakika dakika uzun özetine yer verilirken, Chelsea'nin bu sezon ilk mağlubiyeti tattığı, Fenerbahçe'nin de beş maçtır kendi sahasında yenilmediği aktarıldı.

  Ajanslar

  Diğer Haberler
 • Zirveden Metrise Azizli yıllar14 Temmuz 2011 Perşembe 07:15
 • Kulaçsız altın madalya aldı14 Temmuz 2011 Perşembe 07:14
 • Nouma: Tayfur düzgün bir adam, çok şaşkınım14 Temmuz 2011 Perşembe 07:02
 • Havutçu ve Adalı da tutuklandı14 Temmuz 2011 Perşembe 04:08
 • TFF teslimiyet içerisinde13 Temmuz 2011 Çarşamba 22:49
 • Çalımbay o iddiaları yalanladı13 Temmuz 2011 Çarşamba 18:38
 • Taraftarlar ayaklandı 13 Temmuz 2011 Çarşamba 17:10
 • G.Sarayda yeni formalar tanıtılacak13 Temmuz 2011 Çarşamba 17:4:
 • Aziz Yıldırımın avukatları harekete geçti... 13 Temmuz 2011 Çarşamba 16:55
 • Galatasaray: Kimseyi sırtından vurmuyoruz! 13 Temmuz 2011 Çarşamba 15:14
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim