Adalet Bakanı Bozdağ'dan, okul müdürüne başörtüsü tepkisi: Çağdaş yobazlık Adalet Bakanı Bozdağ'dan, okul müdürüne başörtüsü tepkisi: Çağdaş yobazlık
Ülkemiz Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin yasını tutarken yabancı basın birinci sayfadan duyurduğu Türkiye'deki deprem için yardım kampanyası başlattı.

Türkiye dün sabah saat 04:17'de Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7,7 ve saat 13.24'te Elbistan ilçesinde meydana gelen 7.6 büyüklüğündeki iki büyük depremle sarsıldı.

En az 10 ili etkileyen depremlerin ardından ekiplerin bölgedeki yoğun çalışmaları devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün yaptığı açıklama ile 7 gün süre ile 'milli yas' ilan edildiğini duyurdu.

DÜNYA GAZETELERİ BİRİNCİ SAYFALARINDAN DUYURDU

Türkiye'ye dünyadan peş peşe taziye ve destek mesajları gelirken Dünya Basını en az 10 ili etkileyen depremleri ve sonrasında yaşananları birinci sayfalarından duyurdu.

Gazeteler enkaz altından kurtarılan vatandaşların fotoğraflarını kullanırken depremin son yılların en büyük sarsıntısı olduğuna dikkat çekti.

The Guardian gazetesi birinci sayfasında Diyarbakır'da enkaz altından çıkartılan bir kız çocuğunun fotoğrafını kullandı.

Haberi "Türkiye ve Suriye'yi vuran depremde binlerce ölü" başlığı ile duyuran gazete depremin son 100 yılın en güçlü sarsıntıları olduğuna dikkat çekti.

Times gazetesi de birinci sayfasında Diyarbakır'daki aynı fotoğrafı kullandı.Gazete "Dev deprem, binlerce kişiyi uykusunda öldürdü" başlığı ile duyurduğu haberinde Türkiye ve Suriye'deki ölü sayısının artmasından endişe edildiğini ve dünya genelinden yardım önerilerinin yağdığını belirtti.

Financial Times gazetesi, Türkiye'deki depremleri 'son 84 yılın en büyük depremi' diye duyurdu ve neredeyse son 100 yıldaki en büyük doğal afetin ülkenin güneydoğusundaki mahalleleri ve Suriye'nin kuzeyini yerle bir ettiğini belirtti.

Daily Telegraph gazetesi manşetinde Hatay'da enkazdan çıkartılan bir gencin fotoğrafını kullandı ve Türkiye'de 100 yıldır yaşanan en büyük depremde binlerce kişinin hayatını kaybettiğini yazdı.

YARDIM KAMPANYASI

"Onlara yardım edin" manşetiyle çıkan Sun gazetesi, enkaz altında kalan ve hayatını kaybeden insanların sayısının artmasından korkulduğunu belirtti.Gazete ayrıca, depremzedelere bir yardım kampanyası başlattığını duyurdu ve okuyucularından kampanyalarına destek olmasını istedi.

Daily Mirror gazetesi birinci sayfasında, enkaz altında çıkartılan bir çocuğun fotoğrafıyla birlikte "Dehşetin içinde bir umut anı"başlığını kullandı.

Gazete Türkiye ve Suriye'nin yıkıma uğradığını ve yüzlerce binanın yıkılmasının ardından, sağ kurtulanları bulmak için zamana karşı yarışıldığını belirtti

Metro, Türkiye binlerce kişinin hayatını kaybettiği iki büyük depremin ardından çöken bir binanın enkazından çıkarılan bir çocuğun fotoğrafıyla öne çıktı.

Daily Express gazetesi, Türkiye'nin enkaz altında kalan insanları kurtarmak için zamanla yarıştığını belirttiği haberinde 'Deprem korkusu' başlığını kullandı

Amerikan Washington Post gazetesi Türkiye'deki depremi açtığı canlı blogdan takip ederken, kurtarma ekiplerinin soğuk hava şartlarında çalışmalarına devam ettiğini belirtti ve depremzedelere nasıl yardımcı olunabileceği, nerelere bağış yapılabileceği konusunda detaylı bir haber yayınladı.

Wall Street Journal gazetesi de depremdeki gelişmeleri canlı olarak takip ederken depremin son 10 yılın en ölümcül depremi olabileceğini belirtti.