• BIST 107.527
 • Altın 151,326
 • Dolar 3,6538
 • Euro 4,2961

  Dünya 5 derece daha ısınırsa

  13.03.2009 17:34
  Bilim adamları, Birleşmiş Milletler tarafından 2 yıl önce ortaya atılan en kötü iklim değişikliği senaryolarının gerçeğe dönüşmekte olduğu ve bunun da milyonlarca kişiyi etkileyebileceği ve kitlesel göçlere yol açabileceği uyarısında bulundu.
  Dünya 5 derece daha ısınırsa
  Dünya 5 derece daha ısınırsa Dünya 5 derece daha ısınırsa Dünya 5 derece daha ısınırsa

  Kopenhag'da düzenlenen ve 2 binden fazla uzmanın katıldığı toplantıyı organize eden komiteye başkanlık eden Dr. Katherine Richardson, yeni araştırmalar sunulduğunu belirtti. Ellerinde daha fazla veri olduğunu kaydeden Richardson, "kitlesel göçlere" dikkati çekti.

  İklim değişikliğinin maliyetine ilişkin İngiliz hükümet raporunu da yazan ekonomist Lord Nicholas Stern de bilim adamlarının küresel iklim değişikliğine karşı etkili tedbirler alınmaması halinde dünyada neler olacağına ilişkin konuşması ve bunları siyasetçilere anlatması çağrısında bulundu.

  Stern, "Gelecek yüzyılda dünya 5 derece daha ısınırsa bunun milyonlarca kişi için dramatik sonuçları olacaktır" dedi. Deniz seviyesinin yükselmesinin yerleşime elverişsiz alanlara yol açacağı dolayısıyla kitlesel göçlere neden olacağı uyarısında bulunan Stern, bunun da şiddete, çatışmalara sebep olabileceğini söyledi.

  Lord Stern, bunun sonucunda da yüz milyonlarca hatta milyarlarca kişinin yer değiştirmek zorunda kalacağını hatırlatarak, bunların çatışmalara yol açabileceğini ve dünya çapında yüz milyonlarca insanı yerlerinden edecek onlarca, yüzlerce yıllık uzun çatışma dönemleri görülebileceğini anlattı.

  Kopenhag'da üç gün süren ve dün sona eren toplantıda bilim adamları, hükümetlerarası iklim değişikliği paneli tarafından 2007'de hazırlanan raporun ardından yeni bulguları ele aldı.

  GAZETEPORT

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim