Düğün, çeyiz, takı ve ev eşyaları ile balayına ayrılacak bütçeyi en çok sarsan kalemler ise düğün ve mobilya. Ancak evliliği daha ucuza getirmenin yolları da var…

Mersin Mezitli polis merkezine silahlı saldırı! 1 polis şehit oldu Mersin Mezitli polis merkezine silahlı saldırı! 1 polis şehit oldu
Yazla birlikte evliliklerdeki artış, evlilik harcamalarına da yansıdı. 2022 yılının yaz ve sonbahar aylarında evlenmeyi planlayanların ortalama 200 bin liralık bir evlilik paketiyle karşı karşıya olduğu hesaplanıyor. Düğün, çeyiz, takı ve ev eşyaları ile balayına ayrılacak bütçeyi en çok sarsan kalemler ise düğün ve mobilya. Ancak evliliği daha ucuza getirmenin yolları da yok değil.

DÜĞÜN YERİNE NİKAH

Yeni çiftler ve ailelerini en çok zorlayan masrafların başında salon kiraları geliyor. 300 kişilik bir organizasyon için kuru pasta ve meşrubat ikramından oluşan en basit düğün bile 25 bin TL’den başlıyor. Düğünün yemekli olması halinde bu rakam seçilen menüye de bağlı olarak 100 bin TL’yi aşıyor. Evlilik paketinin en zorlayıcı kalemi olan düğünün mutluluğunuzu kısıtlı bir bütçeniz varsa mutluluğunuzu daha baştan gölgeleyebilir. Bunun için düğün harcamasını listeden çıkararak, sadece nikah töreniyle dünya evine girebilirsiniz. Zira öncelikli olan, arkadaş ya da yakınlarınızdan önce sizin mutluluğunuz!

AKILCI MOBİLYA

Evlenecek çiftlerin cebini yakan bir başka kalem de mobilya ve beyaz eşya harcamaları. Geçen yıla göre fiyatların ikiye katlandığı mobilya sektöründe, salon ve yatak odası takımlarının fiyatları 25’er bin TL, yemek odası 20 bin TL, oturma odası ise 15 bin TL’den başlıyor. Fiyatları geçen yıla göre yüzde 90-115 aralığında artan televizyon, buzdolabı, çamaşır-bulaşık makineleri, ocak, fırın, ütü, süpürgeden oluşan elektronik eşyaların ortalama paket fiyatı da 40 bin TL’yi buluyor. Bu kalemde harcamalarınızı kontrol edebilmek için, ihtiyaçlarınıza uygun akılcı seçimler yapmak oldukça avantajlı olabilir. Mesela televizyon ünitesi almak yerine TV’yi duvarınıza monte edebilir, evin her yerini eşya ile doldurmadan minimal eşyalara yönelebilir, balkonlu bir evde yaşayacaksanız kurutma makinesi satın almayı daha ileri bir tarihe erteleyebilirsiniz. Diğer yandan ikinci el mobilyaların da en az yenilen kadar gösterişli ve kullanışlı olduğun aklınızda bulunsun!

FİYAT ARAŞTIRMASI

Evlenirken satın almanız gereken bir diğer ihtiyaç paketi de; perde, halı, yemek takımları, tabak, bardak, çanak, küçük ev aletleri... Bu liste de ortalama 20-25 bin TL’yi buluyor. Bu ürünleri satın alırken internetten fiyat araştırması yapmak bütçenizi ciddi oranda rahatlatabilir.

Avantajix.com yöneticisi Güçlü Kayral, “Bu yıl 1 milyon çiftin evlenmesi bekleniyor. Özellikle aile bütçelerinin en fazla etkilendiği mobilya ve elektrik-elektronik eşya kategorilerinde online satışlarda ciddi bir yükseliş söz konusu. Son dönemlerde fiyatlar oldukça oynak. Aynı ürün farklı mağazalarda çok değişik fiyatlara satılabiliyor. İndirimdeki, kampanyalı ürünleri dükkan dükkan gezseniz de bulamıyorsunuz. Aradığınız ürünün en uygun fiyatlısı yakın çevrenizdeki bir dükkânda değil de bir başka semtte, hatta bir başka ilde olabiliyor. Dijital alışverişte, karşılaştırma sitelerini kullanarak her ürünün en uygun fiyatlısına birkaç saniyede ulaşabilir, harcamalarınızda yüzde 30’a kadar avantaj sağlayabilirsiniz” diyor.