Türkiye’de altın yatırımlarına olan ilgi her geçen gün artıyor. Dolar kurunda yeniden belirli bir alanda sıkışmanın başlaması ile beraber vatandaşlar dolar kuruna yeni bir müdahale yapıldığı gerekçesi ile altın piyasasını tercih etmeye başladılar. Gram altın fiyatında ise çok önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediliyor. Gram altın ne kadar oldu? Gram altın için kuyumcuların son fiyat tahminleri neler?

6 bin lira eğitim desteği! İBB burs başvuruları nasıl yapılır? 6 bin lira eğitim desteği! İBB burs başvuruları nasıl yapılır?

ALTIN ALMAYAN HEMEN ALSIN!

Altın piyasasının tam ortasında yer alan kuyumculardan Süheyl Şentürk bir açıklama yaparak, “Altın yatırımının bu yıl çok büyük aşama kaydettiğini söyleyebiliriz. Kapalıçarşı’da uzun yıllardır bu sektörde yer alıyorum bu kadar altın talebi ile karşılaşmadım. Gram altın yetiştiremez hale geldik. İnsanlar tamamen yatırıma döndüler. Dolar kurunda veya bir başka alanda parasını enflasyona karşı koruyamayacağını düşünenler altın alıyorlar. Aslında iyi de yapıyorlar. Kısa vadeli yatırımcıları yani al-sat yapanları dışarıda bırakırsak altın alıp da zarar edenleri tarih yazmamıştır.

Gram altın fiyatlarında olabilecek dip seviyeyi gördük. Bunun çeşitli nedenleri var ama kalıcı fiyatlar değil bunlar. Altın treni kaçtı diye üzülenler varsa hiç beklemesinden bu fiyatlardan altınlarını alıp kenara koysunlar. Gram altında bu aydan sonra çok sert yükselişler göreceğiz. Yıl sonu geldiğinde gram altının 2.100 TL olduğunu görünce de kimse şaşırmasın. Kaç ay öncesinden bunu söylüyorum.” dedi.

MAKAS ARALIĞINA ALIŞIN!

Fiziki altında makas aralığı sorununa da değinen kuyumcu esnafı Süheyl Şentürk, “Son günlerde altında makas aralığının arttığını görüyoruz. Altın yatırımı demek fiziki altın demektir. Bankadan gidip altın alıyorlar ama görünürde altın yok. Tamamen sanal bir hesap üzerinden işlem yapılıyor. Geleneksel yatırımcı yatırımını elle tutulur bir şekilde görmek ister. Makas aralıkları da oluştu. 50-60 TL’lik fark çıkıyor. Ancak bu makas aralığını kuyumcular belirlemiyor. Piyasa buna yön veriyor. Bu makas aralığında ek vergiler, işçilikler ve diğer maliyetler var. Sanal altında elbette bunlar olmayacak, orada ortada altın yok. Bu makas aralığı bundan sonra hep olacaktır. Alırken ve satarken dikkat etmek yeterli olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Not: Burada yer alan değerlendirmeler yatırım kapsamında değildir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.