• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  DTP'ye Türk bayraklı tepki

  04.12.2008 18:53
  DTP’nin basın açıklamasını, bin kişi protesto etti
  DTPye Türk bayraklı tepki
  DTP'ye Türk bayraklı tepki DTP'ye Türk bayraklı tepki DTP'ye Türk bayraklı tepki

  ARDAHAN"da DTP İl Başkanlığı"nın geçtiğimiz 28 Kasım"da DTP mitinginde çıkan olayları protesto etmek için bugün basın açıklaması yapmak istemesi, kentte gerginliğe neden oldu. DTP"lilerin basın açıklaması yapacağının duyulması üzerine kent merkezinde toplanan yaklaşık bin kişi ellerinde Türk Bayrakları"yla "Biz Atatürk"ün askerleriyiz", "Ardahan Türktür, Türk kalacak" sloganları attı. Polis, kalabalığı güçlükle kontrol altına aldı.
  Kongre Caddesi üzerindeki parti binası önünde basın açıklaması yapmak isteyen DTP"li yaklaşık 150 kişi için polis alarma geçti. Geniş güvenlik önlemlerinin dikkat çektiği kentte DTP"nin basın açıklaması yapacağını duyan yaklaşık bin kişi parti binasına 150 metre uzaklıkta toplandı. Saat 11.00"de yapılması gereken basın açıklamasının gecikmesi üzerine, Emniyet Müdürü Kemal Sonunur, panzer megafonundan DTP"lileri uyararak, açıklamanın bir an önce yapılmasını istedi. Bu sırada elinde Türk Bayrağıyla kalabalık içinden çıkarak, "Bayrağımızın değerini bilin" diye bağıran ve DTP"lilerin üzerine doğru koşan bir vatandaş, polisin müdahalesiyle uzaklaştırıldı. Daha sonra basın açıklaması yapan DTP"li Ergün Koç, 28 Kasım"daki mitingte yaşanan olayları kınayarak, gerginliğin nedeninin AKP olduğunu iddia etti. DTP"nin Kürt sorununu çözme kararlılığında kitlelerle buluşmasının süreceğini anlatan Koç, “AKP, halklar arası çatışma ve kavgalar yaratarak kirlenen siyasetini sürdürmeye çalışmaktadır” dedi.
  Bu arada basın açıklaması sürerken, DTP"lileri protesto eden kalabalık, "Biz Atatürk"ün askerleriyiz", "Ardahan Türktür, Türk kalacak" sloganları attı. DTP"liler ayrılırken protestolarını sürdüren kalabalık Emniyet Müdürü Kemal Sonunur"un “Beş dakikanız var. Beş dakika içerisinde dağılmadığınız taktirde zor kullanmak mecburiyetinde kalacağız” uyarısının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

  ŞANLIURFA'DA DA TEPKİ VARDI

  YEREL seçimler öncesi Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi"nde tura çıkan DTP heyetinin Şanlıurfa"daki ilk durağı olan Siverek İlçesi"ne yaptığı ziyaret PKK mitingine dönüştü. PKK ve Öcalan sloganları eşliğinde partililere hitap eden DTP Genel Başkan Ahmet Türk, yerel seçimlerde başarılı olamamaları halinde Avrupa kamuoyunda Kürtlerin taleplerinin dikkate alınmayacağını söyledi. DTP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici ise, Siverek"in Kürdistan tarihinde önemsenecek bir ilçe olduğunu ifade etti.
  Doğu ve Güneydoğu turu kapsamında iki gün sürecek olan ziyaret için Şanlıurfa"ya gelen aralarında Genel Başkan Ahmet Türk, milletvekilleri İbrahim Binici, Sabahat Tuncel, Osman Özçelik, Aysel Tuğluk ve Gülten Kışınak"tan oluşan heyet Siverek girişinde yaklaşık 100 araçlık konvoyla karşılandı.

  ÖĞRENCİLERDEN BOZKURT"LU TEPKİ

  Seçim otobüsü ile ilçe merkezine hareket eden DTP"liler, Güney Mahallesi"nde bulunan Siverek Lisesi önünden geçtikleri sırada bir grup öğrencinin tepkisiyle karşılaştı. Otobüsten Kürtçe olarak halkı selamlayan DTP"lileri, bozkurt işareti yapan yaklaşık 30 kişilik öğrenci grubu, "yuh" çekerek tepki gösterdi. Bu sırada otobüsten "Yine de biz sizi selamlıyoruz" anonsu yapıldı. Öğrenciler karşılık vermedi. DTP heyeti, Kale Mahallesi"ndeki DTP Siverek İlçe teşkilatında 500 kişilik kalabalık tarafından, "PKK halktır halk burada", "Öcalan", "Biji Serok Apo", "Vur gerilla vur, Kürdistan"ı kur", "Şehit Namırın", "Kahrolsun AKP", "Kömürcü Erdoğan", "Öcalan"sız dünyayı başınıza yıkarız" sloganları ile karşılandı. Otobüs üzerine çıkan DTP milletvekilleri selamladıkları partililere karanfil attı. Partililer de sık sık, PKK ve Öcalan lehine sloganlar attı.

  SİVEREK KÜRDİSTAN TARİHİNDE ÖNEMLİ

  Milletvekili İbrahim Binici, Kürtçe halkı selamladıktan sonra Siverek"in Kürdistan için önemli bir yeri olduğunu ifade ederek, “Siverek Kürdistan tarihinde önemsenecek bir ilçe. Çünkü Kürt halkının onurlu mücadelesinin başladığı nokta burasıdır. Başbakan, Hakkari"de Kürt halkını incitmiştir. Kürt halkına açıkça tehditler savurmuştur. Onun için partimiz Hakkari"de bu özgürlük yürüyüşüne başladı. Her gittiğimiz yerde onurlu halkımız baskıya, şiddete aldırmadan kendilerini bizlerle buluşturdu. Bu halk ülkesini, toprağını, insanını seviyor. Bu halk burayı terk etmeyecektir. Terk etmesi gereken varsa bu halka tehditler savuran, onuruyla oynamak isteyen AKP hükümeti ve onun yöneticileridir” dedi. Binici"nin konuşması sırasında Ahmet Türk"ün ise sigara içmesi dikkat çekti.

  KAYBEDERSEK, AVRUPA"DA ETKİNLİĞİMİZ KALMAZ

  Ahmet Türk"ün konuşmasında Başbakan Erdoğan"ın ismi geçtiğinde partililer "yuh" çekip Öcalan sloganları attı. Yerel seçim sürecinin Kürt halkının özgürlük mücadelesi konusunda bir sınav olduğunu belirten Türk, tüm dünyanın yakından izlediği bu sınavı başarıyla geçmek için herkesi onurlu mücadelelerine destek olmaya çağırdı. Türk, şunları söyledi:
  “Kürt halkı bu yerel seçimlerde halkına mı sahip çıkacak, yoksa AKP"yi mi seçecek. İşte bu sınavla karşı karşıyayız. Halkımız bugüne kadar özgürlükleri için büyük bedeller ödedi, bundan sonra da başımız dik duracağız. Özgürlük için sonuna kadar her zaman her yerde her zeminde mücadelemizi sürdüreceğiz. Biz DTP olarak bu ülkede Kürt"lerin ana diliyle kendilerini ifade ettiği, kimliğini özgürce kullanabildiği, yeni bir Türkiye"yi hedefliyoruz. Kürt halkının özgürlüklerini inkar eden bir siyaset anlayışı yürütülüyordu. Sonra ortaya AKP çıktı. "Ben onlar gibi değilim, Kürt sorununu çözmeye çalışırım" diyerek birçok insanımızı kandırdı. Başbakan sadece hesabına gelince "Kürt kardeşlerim" diyor. Kardeşin olarak kabul ediyorsun ama kimliğini, dilini, kültürünü resmiyete taşımıyorsun. Bu bir aldatmacadır. Kürtler zaten kimliğini biliyor, zaten kendini tanıyor. AKP"nin bugün kökleri hedef alan söylemleriyle Kürt halkını rahatsız eden bir politika yürüttüğü ortada. Bizler halkların kardeşliğini savunuyoruz, birlikte yaşamayı esas alıyoruz. Başbakan "Ben Diyarbakır"ı istiyorum" diyor. Ne için istiyor, yarın "Kürtler benden yana tavır koydu, Kürtlerin hiçbir talebi yok. Eğer öyle olsaydı beni seçmezdi" diyecek ve bunu hem iç kamuoyunda hem de Avrupa"da kullanacak. Eğer AKP"nin bu sinsi oyununu bölemezsek, yarın Avrupa"da "Kürt"lerin talebi şudur" dediğimizde çok etkili olmayız. Bize "Öyle olsa Kürt"ler sizi seçerlerdi" cevabı verilir. Bunun için yerel seçimlerin özgürlük mücadelemizin önündeki önemli sınavlardan birisi olduğunu sakın unutmayın.”
  Yapılan konuşmaların ardından DTP heyetinin Hilvan İlçesi"ne hareket etti.
  DHA

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim