• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  DTP'ye imalı eleştiri

  06.10.2008 18:43
  Baykal: Terörle mücadalede zihin karışıklığı var
  DTPye imalı eleştiri
  DTP'ye imalı eleştiri DTP'ye imalı eleştiri DTP'ye imalı eleştiri

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye"nin terörle mücadele konusunda iki temel zafiyeti bulunduğunu söyledi. İlk zafiyetin Kuzey Irak konusu olduğunu belirten Baykal, “Kuzey Irak sorunu çözülemedi. Terörle mücadeledeki en temel konu budur" dedi. Terörle mücadeledeki ikinci zaafın ise “siyasi zihin karışıklığı" olduğunu belirten Baykal, Hükümetin de bu konuda kafasının karışık olduğunu ileri sürdü.
  CHP Lideri Baykal, NTV canlı yayınında Murat Akgün"ün gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"ın, terörle mücadeledeki yol haritasını gözden geçirecekleri yönündeki açıklamalarını değerlendirdi ve terörle mücadele zafiyet bulunup bulunmadığına ilişkin soruları yanıtladı. Başbakanın açıklamalarını alışmış değerlendirmelerden birisi olarak yorumlayan CHP Lideri Baykal, “Yeni bir terörle mücadele politikası tercihini yansıttığı kanısında değilim. Genellikle böyle durumlarda Başbakandan duymaya alışkın olduğumuz yuvarlak sözler" dedi.

  AKTÜTÜN BASKINI

  Son yaşanan terör saldırısına işaret eden Baykal, terörle mücadelede zafiyet bulunduğunu bildirdi. Baykal, “Tablo onu gösteriyor. Maalesef 15 diyoruz ama galiba 17. Diğer iki kişi de kayıp. Yılbaşından bu yana toplam 100"ün üzerinde kayıp verdik. Sadece askerin verdiği kayıp değil. Terörle mücadele ağır bir bedel ödetmeye devam ediyor" diye konuştu.
  Terörle mücadelede iki temel zafiyet bulunduğunu ifade eden CHP Lideri Baykal, Kuzey Irak"a dikkat çekti. Temel zafiyetlerden birinin Kuzey Irak sorununun çözülememesi olduğunu belirten Baykal, “Kuzey Irak sorunu çözülemedi. Terörle mücadeledeki en temel konu budur. Bir ülkenin kendi ülkesindeki terörle mücadelesindeki en temel nokta bir komşu ülkenin bu teröre destek vermemesidir. Bir komşu ülke eğer teröre destek verirse terörle mücadeleyi başarıya ulaştırmak olağanüstü güç olur. İlk halledilmesi gereken konu budur" dedi. Baykal şunları söyledi:
  “Terör coğrafyasının hemen yanı başındaki bir ülke terör örgütünü bağrına basmaktadır. Orada bir anlamda korunaklı bölgesi vardır. Bu olmaz. Hem bu olacak, hem de terörle mücadele edeceğiz. Bu kendimizi aldatmaktır. Kimsenin bizden bunu istemeye hakkı yok. Bu kabul edilemez. İşin özü budur. Bu sorunu çözemedik maalesef."

  ETKİN DİPLOMASİ YAPILMALI

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal"a, Kuzey Irak sorunun çözümünde, Irak"taki merkezi otorite ve Kuzey Irak"taki yerel yönetim ve ABD"nin Türkiye"nin muhatabı olduğunu vurguladı. Üç kesimin de bölgede söz sahibi olduğunu ve bunun hukuki dayanakları bulunduğunu belirten Baykal, şunları söyledi:
  “Biz onlara komşu ülke diye saygı göstereceğiz, egemenlik haklarına saygı duyacağız. Ama onlar kendi bölgelerini Türkiye"ye yönelik terör örgütüne teslim edecekler. O örgüt orayı kullanacak, oraya yerleşecek. Oradan vur kaç operasyonu yapacak. Buna ne Kuzey Irak otoriteleri, ne merkezi otoritesi, ne de Amerika söz geçiremeyecek; ya da aldırmayacak. Bizden anlayış ve hoşgörü isteyecek. Bu böyle sürdürülemez. Derhal Amerika ve Irak yetkilileri ile bu iş ciddi şekilde müzakere edilmeli. Önce diplomasi devreye sokulmalıdır. Bu konu, etkin diplomasi ile etkin diplomasi nedir? Ağırlıkların korunmasıdır, dengelerin kurulmasıdır, sözün geçirilmesidir. İlla çatışma savaş değildir. Diplomasi de ciddi bir kararlılıkla, önlemlerle desteklenirse bir anlamı olur. Yoksa "temas kuruyoruz, heyet gönderiyoruz" falan diplomasi değil. Bu avutma, bu oyalama. Bu durumu geçiştirmek için bir bahana arayışına teslim olmak. Bizim yaptığımız bu. Amerika ile bu konu konuşulmalıdır. Türkiye"ye yönelik Kuzey Irak"tan askeri operasyon yapılamamalıdır."

  ZİHİN KARIŞIKLIĞI VAR

  Çarşamba günü TBMM"de oylanacak tezkereye CHP olarak destek vereceklerini söyleyen Baykal, Türkiye"nin terörle mücadelesinde ikinci zaafının ise, “siyasi zihin karışıklığı" olduğunu söyledi. Teröre karşı ciddi bir tavır alınması gerektiğine işaret eden Baykal, bütün ciddi ülkelerin terörle mücadele mecburiyetleri ortaya çıktığı zaman terör karşısındaki takınılması gereken tavrı herkesten kararlılıkla beklediğine vurgu yaptı. İspanya ve İngiltere örneklerini veren CHP Lideri Baykal, değerlendirmelerini şöyle sürdürdü:
  “Oralarda terörle mücadele ederken hükümetler, başka bazı siyasi güçlerin terörü anlayışla karşılamasını, terörü hoş görmesini, terörü meşrulaştırmak istemesini, terörün tezlerine sözcülük yapmasını kesinlikle kabul etmezler. Bu çok temel bir noktadır. Türkiye"deki iktidarın bu konuda ne talep edeceğini bilmesi lazım. İktidarın da kafası karışık. Sorun oradan kaynaklanıyor. Bazen kendisi nerdeyse böyle açılımları hoş görür bir noktaya geliyor.

  DTP"YE ELEŞTİRİ

  Terörle mücadele mutlak kararlılıkla götürülmesi gereken bir mücadeledir. Bu mücadelede terörü mazur görmek isteyenlere göz yumulamaz. "Biz demokrasi anlayışımızın gereği isteyen terör yapar, biz onunla mücadele ederiz, isteyen de terörü haklı bulur, onu himaye eder, onun sözcülüğünü yapar bu da demokrasinin gereğidir" yok böyle bir demokrasi. Dünyada yok böyle bir demokrasi. İngiltere"de, Fransa"da, İspanya"da yok. Bizde de olamaz. Bizde olması demokrasinin gereği değil. Zihin bulanıklığının gereği ve yanlış. Böyle terörle mücadele olmaz. Terörü tanımlamakta ortak anlayış içinde olacağız. Onun karşısında tavır takınmakta hep beraber davranacağız. Terörü mazur göstererek terörle mücadeleyi başarıya ulaştırmak mümkün değil. Terörün dışında kalan herkesin temel görevi terör karşısında kararlı bir tavrı sergilemektir."

  TERÖR AYRI, SİYASET AYRI

  Terörle siyasetin ayrı olduğuna dikkat çeken Baykal, “En ileri siyasi talebi söyleyebilirsiniz. Ama o talebi terörle gerçekleştirmek isteyenlere karşı mutlaka tavır takınacaksınız. Hükümet bu kararlılığı sergilemeli. Tam tersine bunun önünü açıyor. Sırt sıvazlıyor, himaye ediyor. O tezlere yardımcı oluyor. Gevşek, ne istediğini bilmiyor. Tutarlı davranacaksınız bu konuda. Terörle mücadele konusunda zihinler net olacak" diye konuştu.

  ETNİK GERGİNLİKLER

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Balıkesir"in Ayvalık ilçesine bağlı Altınova beldesinde, iki grup arasında çıkan kavganın Türk ? Kürt çatışmasına dönüşmesine de dikkat çekti ve şu uyarılarda bulundu:
  “Bu çok kaygı verici bir olay. Bizim etnik farklılaşmayı, bir çatışma konusu haline dönüştürme girişimini hiçbir şekilde anlayışla karşılamamız söz konusu olamaz. Bunu önleminin yolu da bu söylediğim noktadan geçer. Bir yandan hiç kimsenin etnik kimliği, kökü kökeni nedeniyle kimseye karşı ayrımcı bir tavır takınmasına iktidarlar göz yumamaz. Kamu otoritesi bunu anlayışla karşılayamaz. Mazur göremez. Onun kadar önemli olan noktada, etnik kökene dayalı olarak terör girişimi yapanları herkesin takbih etmesini sağlamaktır. Eğer siz etnik terörü takbih etmezseniz, bunun denetim altına alınması giderek güçleşir. Türkiye"de yaşanan sorunun bir boyutu da budur."

  TERÖRLE MÜCADELE VE AB

  CHP Lideri Baykal"a Genelkurmay 2"nci Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız"ın AB yolunda yapılan bir takım yasal düzenlemeler konusunda dile getirdiği açıklamalar da hatırlatıldı. Türkiye"nin terörle mücadele konusunda AB standartları açısından bir demokratikleşme ihtiyacı içinde olmadığını vurguladı. Bu konuda gereken adımların fazlasıyla atıldığını belirten Baykal, tam tersine AB ülkelerinde terör sorunu ortaya çıktığı zaman Türkiye"deki standartların çok ötesinde etkin önlemler alındığını hatırlattı. Baykal, “Terörle mücadelede kararlılık ve etkin bir uygulama büyük önem taşır. Türkiye"nin o konuda bir kendi elini tutan bir durum içine girmesi elbette doğal değildir." diye konuştu

  Milliyet

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim