• BIST 110.248
 • Altın 155,689
 • Dolar 3,8262
 • Euro 4,5259

  DTP'nin Aydın mitingi

  02.03.2009 16:28
  DTP Eşbaşkanı Emine Ayna, son günlerde ortaya atılan provokasyon söylemlerini eleştirdi.
  DTPnin Aydın mitingi
  DTP'nin Aydın mitingi DTP'nin Aydın mitingi DTP'nin Aydın mitingi

  DTP Eşbaşkanı Emine Ayna, yaptığı konuşmada, "Bir kanal 24 saat Kürtçe yayın yapacak o provokasyon değil. Bir grup başkanı kendi grubunda 15 dakika Kürtçe konuşacak bu provokasyon oluyor" dedi.
  DTP'nin Aydın merkeze bağlı Ovaeymir beldesindeki seçim bürosunun açılışına katılan DTP Eşbaşkanı Emine Ayna, partililerinden oy isterken hükümete yüklendi. Yüzlerce partilinin katıldığı mitingde Ayna'yı DTP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, DTP il, merkez ilçe ve belde teşkilatı üyeleri yalnız bırakmadı.
  Partisinin Aydın adaylarını tanıtan Ayna, konuşmasında AK Parti ve CHP'nin din sömürücülüğü yaptıklarını iddia ederek şunları söyledi: "Dinlerin esası insandır. Ama bakıyoruz birileri cuma günleri namaza gidip müslümanlık taslıyorlar. Peki senin elinin kanıyla o namaz geçer mi? Senin elinin kanıyla o namaz geçmez. Geçmez boşuna uğraşma."
  Hem Kürtçe'de hem de Türkçe'de 'Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste" diye bir söylem olduğuna işaret eden Ayna, sözlerine şöyle devam etti: "Mazlumun ahını alanlar için aheste aheste çıktı. Çiller yok, Mesut Yılmaz yok. Bakın Ergenekon diyorsunuz bir sürü insan içeride. Mahkemeler, davalar açıldı. Bir sürü insanın adı ortada. Bu mazlum halk öbür dünyada senin yakana da yapışır."
  Ayna, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'ün Meclis grubunda yaptığı Kürtçe konuşmayı, "Provokasyon" olarak değerlendiren kesimlere sert eleştiriler yöneltti. Son grup toplantısını Kürtçe yaptıklarını anlatan Ayna, sözlerini şöyle sürdürdü:
  "Bunu yapma nedenimiz şuydu. AK Parti'nin birden bire demokratlığını hatırlayıp Kürtçe televizyon açmasıyla 'Herkese bakın ben Kürt sorununu çözüyorum' demesinin ne anlama geldiğini teşhir etmekti. Teşhirde oldu. Grup başkanımız Kürtçe konuştu, Kürtçe konuşmaya başladığı an TRT3 yayını kesti. Peki buna karşılık ne diyorlar; 'Bu bir provokasyondur' Bir kanal 24 saat Kürtçe yayın yapacak o provokasyon değil. Bir grup başkanı kendi grubunda 15 dakika Kürtçe konuşacak bu provokasyon."
  DERDİMİZ AK PARTİ OLDUĞU İÇİN DEĞİL HÜKÜMET OLDUĞU İÇİN
  AK Parti'nin yaşanan bu tartışmalarda kenara çekildiğini ve MHP ile DTP'nin arasını bozmaya çalıştığını ileri süren Ayna, şöyle konuştu: "Diyor ki 'Bir tarafta DTP provoke ediyor diğer tarafta MHP ırkçıdır' bu karşıda başka bir şey söylüyor. Hayır biz MHP ile taraf değiliz. MHP bir siyasi partidir. Tabii ki siyasi politikaları var doğru ama hükümet değil. Bizim MHP ile bir işimiz. Bizim derdimiz AK Parti ile. AK Parti olduğu için değil hükümet olduğu için."
  Kürtçe'yi inkar politikalarını yürütenin MHP değil AK Parti olduğunu anlatan Ayna, "Bu yüzden bizim karşımızdaki taraf AK Parti'dir. Kışkırtmasın. AK Parti'yi bu halk bir yıl içerisinde teşhir etti, 29 Mart'ta da sandığa gömecektir" ifadelerini kullandı.
  Polis alanın etrafında güvenlik önlemleri aldı.
  Kalabalık konuşmaların ardından dağıldı.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim