• BIST 107.657
 • Altın 152,854
 • Dolar 3,7162
 • Euro 4,3697

  DTP'liler çıldırdı

  17.12.2008 18:45
  Başbakan Erdoğan, Meclis Genel Kurulu'nda 'Ya sev ya terket' sözünün hatırlatılması üzerine konuşmayı yeniden okudu DTP'lilere 29 Mart resti çekti.
  DTPliler çıldırdı
  DTP'liler çıldırdı DTP'liler çıldırdı DTP'liler çıldırdı

  Başbakan Erdoğan'ın Genel Kurul'da Güneydoğuya yönelik ziyaretlerini anlattı.
  6 yıl boyunca, gerek yurt içinde gerek yurt dışında, milletimizin, ülkemizin menfaatlerini yükseltmek ve yüceltmek için bütün ekibimle birlikte yoğun bir gayretin içerisindeyiz. Türkiye genelinde, ayak basmadık vatan toprağı bırakmadık. En az gittiğim ile, Başbakan olarak 3 kez gittim ve gitmeye de devam edeceğim. Bu ülkenin başbakanının kalkıp da vatanımızın herhangi bir karış toprağında veya ilinde görmek istemeyenler de çıktı, bu kutsal çatının altından, çıktı. O kadar ilginç ki, orada demokratik hakkımızı kullanırken, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak, orada açılışlar yaparken, bunu hazmedemeyenler arabaları yaktılar, lastikler yaktılar, partimin teşkilatını, cam çerçeve indirdiler. Bu mu demokrasi, bu mu özgürlük, bu mu insan hakları? Özgürlük bu yolla olmaz, demokrasi bu yolla elde edilmez. Demokrasinin yolu sandıktır, sandık.''

  ''NİYE ÜZERİNİZE ALINIYORSUNUZ?''

  TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Erdoğan'ın bu sözlerine tepki gösteren DTP'li milletvekillerini, ''Niye üzerinize alınıyorsunuz?'' dedi.

  Sözlerine devam eden Başbakan Erdoğan, 2002'den bugüne kadar, her alanda olduğu gibi ekonomide de tarihi başarılar elde ettiklerini söyledi.

  Ülkenin bu başarılarına ve sevincine ortak olamayanların, sürekli olarak bir karamsarlık atmosferini Türkiye'ye pompalamaya çalıştıklarına üzülerek şahit olduklarını belirten Erdoğan, açıklanan her olumlu gösterge sonrasında, bazı kesimlerin ısrarla ve inatla bu tabloyu karartmaya çalıştıklarını gördüklerini bildirdi.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, DTP'nin sadece kimlik siyaseti yaparak Türkiye'ye ne okul ne de hastane kazandırabileceğini belirterek, ''Siz bu ülkede Nazizmi hortlattınız'' dedi.

  TBMM Genel Kurulunda, 2009 yılı bütçesinin tümü üzerinde konuşan Erdoğan, en zor şartlarda bile Türkiye'nin güçlü ve yere sağlam basan dinamik bir yapıya sahip olduğunu söyledi. Bütün dalgalanma ve krizde de millete yük getirmediklerini belirten Erdoğan, krizi öngörüp, tedbirleri aldıklarını ve süreci başarıyla yönettiklerini ifade etti.

  ''Hiç kimsenin endişesi olmasın. Hiç kimse endişe, korku, panik havası pompalamaya çalışmasın'' diyen Erdoğan, CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek'in laf atmasına ''Bakın, ya hesap bilmiyorsun... Göreve geldiğimde yüzde 10.3 işsiz vardı, şu anda yine 10.3 işsiz var'' karşılığını verdi.

  TÜİK'in rakamlarının ''yalan yanlış raporlar'' olarak takdim edildiğini ifade eden Erdoğan, ''Ayıp, ayıp... Devletin bir kurumunun yalan yanlış rakamlar açıklayacağını, kimsenin, bu ülkenin evladı olarak söylemeye hak ve salahiyeti yoktur. Böyle bir şey söylenemez'' dedi.

  Erdoğan, kendisine laf atan CHP İstanbul Milletvekili Esfender Korkmaz'a ''Hoca dinle, dinle... Sen çarşı pazar bilmezsin, sade kitabın arasından konuşursun. Şunları bir dinle'' diyerek, 2002 yılında bir asgari ücretle 71 kilo tavuk eti alırken, bugün 121 kilo tavuk eti alınabildiğini söyledi. Başbakan Erdoğan, asgari ücretle 2002 yılında 1533 adet yumurta alınırken bugün 2187 adet yumurta alınabildiğini belirterek, ''O gün 161 litre süt alınabiliyordu, bugün 268 litre... 83 kilo kuru fasulye alınabiliyordu, bugün 107 kilo... Daha ne söyleyeyim? Ücretleri enflasyona ezdirmedik, vatandaşın cebindeki parasını enflasyonla eritmedik, sofradaki ekmeği de küçültmedik. Rakamları söyledim. Halep oradaysa, arşın TBMM çatısı altında'' diye konuştu.

  Eğitime ayrılan payın bütçede birinci sırada olduğuna işaret eden Erdoğan, kendisine atılan bir lafa, ''Çok ayıp, şık değil bunlar. Ayıp oluyor. Şu kubbenin çatısına yakışan şeyler konuşun, böyle çirkin laflar atarak bir yere varamazsın'' diyerek tepki gösterdi.

  Göreve geldiklerinde 362 bin olan derslik sayısını 6 yılda 130 bin artırdıklarını, 40 ilde toplam 76 üniversite bulunurken buna 54 yeni üniversite eklediklerini ve üniversitesi olmayan il bırakmadıklarını ifade eden Erdoğan, ''Şu anda Edirne'de de Hakkari'de de Tunceli'de de Şırnak'ta da üniversite var'' dedi.

  DTP'YE, ''RAHATSIZLIĞINIZ BURADAN GELİYOR''

  DTP'li milletvekillerinin laf atması üzerine, yeni açılan üniversitelerde fiziki imkanların da olacağını ifade eden Erdoğan, ''Rahatsızlığınız zaten buradan geliyor. Siz bunları yapacak durumda değilsiniz. Yapamazsınız da... Sadece ve sadece bu ülkede kimlik siyaseti yapmak suretiyle bu ülkenin hiçbir yerine ne okul ne de hastane kazandırabilirsiniz. Düşünebiliyor musunuz? Ben Hakkari'ye okullar, hastaneler açmak için geliyorum. Bir dönüp bakıyorum ki maalesef şehirde bir sessizlik var. Nedir o? Bütün vatandaş tehdit edilmiş, 'dışarıya çıkmayacaksınız' diye... Çıkanlar çıktı. Demokrasi bu mu, özgürlük bu mu, vatanı sevmek bu mu, soruyorum sizlere?'' dedi.

  Erdoğan, bir gerçeği daha söylemek zorunda olduğunu belirterek, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin söylediklerini paylaştığını, farklı düşünmediğini vurguladı. Erdoğan, ''Biz millet kavramını, vatan kavramını bir yerlere yediremeyiz. Bu vatanı da kusura bakmayın böldürtmeyiz'' diye konuştu.

  İsim vermeden DTP'nin yaptığı toplantıları gündeme getiren Erdoğan, bu toplantılarda Türk Bayrağı yerine, farklı bayraklar getirilerek ülkeye ayrımcılık tohumlarını ekenlerin ''kendilerini yeniden gözden geçirmesi gerektiğini'' ifade etti. Erdoğan, ''Devletimizi de bu noktada böldürtmeyiz. Bakın ben size bir şey söyleyeyim; Tehditlerle, mehditlerle bir yerlere varamazsınız. Yaptınız iş sadece budur. Tehdit etmek suretiyle oy topluyorsunuz. Vatandaşa bunu yapıyorsunuz. Yaptığınız iş budur. Demokrasilerin, özgürlüklerin, hak aramaların yolu oradan geçmiyor. Hak aramanın yolu tatlı dille konuşmaktan geçiyor, anlatmaktan geçiyor. Bunu yapın ki göreyim'' diye konuştu.

  DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş ile milletvekilleri Sırrı Sakık ve Hasip Kaplan'ın tepki göstermesi üzerine kendilerini uyaran TBMM Başkanı Köksal Toptan, ''Lütfen...Siz de her şeyi söylediniz, Başbakan bunlara cevap veriyor. Üzerinize almayın siz'' dedi.

  ''SEN DE ONLAR GİBİ DÜŞÜNÜYORSAN...''

  Konuşmasını sürdüren Erdoğan, Meclis çatısı altında her şeyin konuşulması gereğine işaret ederek, ''Hakkari'de ben bir konuşma yaptım. Hakkari'deki konuşmamda benim 'ya sev, ya terk et'' diye bir ifadem yok'' dedi. DTP'li milletvekillerinin ayağa kalkarak ''ülkeyi, insanları siz bölüyorsunuz'' diye tepki göstermesi üzerine Erdoğan, ''Bunu yapan sizsiniz. Siz bu ülkede Nazizmi hortlattınız, nazizmi... Evet'' dedi.

  Hakkari'de yaptığı konuşmanın metnini okuyan Erdoğan'a, DTP'li milletvekilleri laf atarak tepki gösterdi. ''Lafımı dinle lafımı... Bakalım bunlara karşı mısın, değil misin? Bu çatı altında bunu görelim'' diyen Erdoğan, laf atan DTP'li milletvekillerine, ''Kim bu? Terör örgütü... Ama sen de onlar gibi düşünüyorsan...'' karşılığını verdi.

  Erdoğan, her yerde ''Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi, Abhazası ile biz biriz, beraberiz. Çünkü biz öyle bir medeniyetten geliyoruz. Biz bir yaradılanı yaradandan ötürü seven bir anlayışın mensuplarıyız'' dediğini hatırlattı. Erdoğan, Sakık'ın bir ifadesi üzerine, ''Bunu sizden duymak, beni ayrıcı mutlu etti'' dedi.

  Sakık'ın daha sonra itirazlarını sürdürmesi üzerine Erdoğan, ''Halka hakaret eden bir parti olmuş olsaydık, Güneydoğu'nun, Doğu'nun birinci partisi biz olmazdık. Onu da göreceğiz. Eğer gücünüz yetiyorsa parti olarak seçimlere girin'' diye konuştu.

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim