• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  DTP'li vekilden açık tehdit

  22.02.2008 00:41
  DTP Batman Milletvekili Bengi Yıldız, "Bu sorumsuzluk devam ettiği sürece Batman Valisi Batman'da valilik, Emniyet Müdürü müdürlük, AKP Milletvekilleri Batman'a girip siyaset yapamayacaklar" dedi.
  DTPli vekilden açık tehdit
  DTP'li vekilden açık tehdit DTP'li vekilden açık tehdit DTP'li vekilden açık tehdit

  Batman'da teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın 9 yıl önce Kenya'da yakalanıp Türkiye'ye getirilmesinin yıldönümü nedeniyle çıkan olaylarda polis tarafından coplandıklarını öne süren DTP Batman Milletvekili Bengi Yıldız, "Bu sorumsuzluk devam ettiği sürece Batman Valisi Batman'da valilik, Emniyet Müdürü müdürlük, AKP Milletvekilleri Batman'a girip siyaset yapamayacaklar" dedi. Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan da, Türkiye'nin 2 milyonluk Kosova'yı tanıdığı halde 20 milyon Kürt'ün federasyon isteminin kabul edilmediğini savunurken "Hani Kürtler sizin kardeşinizdi?" dedi.

  Batman Orhan Doğan Eğitim Destek Evi ile çeşitli sivil toplum örgütü temsilcileri, polislerin coplu saldırısına uğradıklarını öne süren Milletvekili Bengi Yıldız ve Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan'a `geçmiş olsun' ziyaretinde bulundu. Belediye Konferans Salonu'ndaki ziyarette konuşan Milletvekili Bengi Yıldız, kendilerine bilerek saldırı yapıldığını öne sürerken Vali Recep Kızılcık ve Emniyet Müdürü Arif Öksüz'ü eleştirdi. Olayın h^al^a `iddia' ve `tartaklanma' olarak yazıldığını belirten Yıldız şöyle konuştu;


  "BİZİ TANIMAYANI BİZ HİÇ TANIMAYIZ"

  "Biz tartaklanmadık, darp edildik. Defalarca cop yedik. Yanımızda olanların vücutlarındaki darp izlerine baksınlar. Ben ve Belediye Başkanı'na yapılan saldırının taammüden, bilerek, tasarlayarak olduğunu düşünüyoruz. Bu olayın geçiştirilecek, yatıştırılacak bir yanı yoktur. Burada saldırıya uğrayan halkımızdır. Bizi tanımayanı biz hiç tanımayız. Bu sorumsuzluk devam ettiği sürece Batman Valisi Batman'da Valilik, Emniyet Müdürü müdürlük, AKP Milletvekilleri Batman'a girip siyaset yapamayacaklar. Bunu kim tehdit olarak da algılıyorsa algılasın. Avukatlık yaptığım dönemlerde dahi aracım ve üzerim aranmıyordu. Şimdi köyüme giderken bile aranıyorum. Bu vali ve emniyet müdürü Batman'da olduğu sürece Batman'a huzur gelmeyecektir."

  Kendilerine karşı böyle bir tavır içinde olmalarını gerektirecek bir durum olmadığını söyleyen Yıldız, aydınlatılmak istenen olay için yüzlerce yola başvurulabileceğini belirtti. DTP'li Yıldız, şöyle devam etti:

  "Yeter ki bu samimiyet gösterilsin. Vali, `eğer polisler bunu yapmışsa akıllarını ekmek peynirle yemişler' demiş. Ben de, `Herhalde sayın valimiz aklını ekmek peynirle yemiştir' diyorum. Bir vali olayın 3 gün sonrasında bu soruyu sormamalıdır. Bu sorumlular bulunmadığı sürece, sadece `geçmiş olsun' diyenlerle diyalog kurmayacağımızı yinelemek istiyoruz. Bu sorun çözülür, gider AKP'li vekillerle de bir araya gelir ve her türlü diyalogu geliştiririz. Bu olayın ardından kimse bize bu olayın üzerini kapatın demesin."


  KOSOVA ÖRNEĞİ

  Batman Belediye Başkanı DTP'li Hüseyin Kalkan, olayın `devlet içinde örgütlenmiş terörist bir eylem' olduğunu iddia etti. Kalkan, "Daha önce de benzer olaylar oldu. Ama huzurun bozulmaması için üzerinde fazla durmadık. Biz huzurun yanındayız. Bölgede her türlü zenginlik var ancak h^al^a halkımıza 1 kilo makarna ve kömür veriliyor. Kosova'daki 2 milyon insanın bağımsızlığını 2 gün içinde kabul edeceksin, 20 milyon Kürt'ün federasyon talebini kabul etmeyeceksin. Hani Kürtler sizin kardeşinizdi. Son olayın ardından sanki huzuru biz bozuyoruz izlenimi yaratılıyor. Bu olayın failleri ortaya çıkmadıkça diyalog yolu açılmayacaktır."

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim