• BIST 106.926
 • Altın 151,429
 • Dolar 3,6718
 • Euro 4,3287

  DTP, Öcalan'ı işaret etti

  28.08.2009 12:07
  Tuğluk: Çözümün muhatabı Öcalan'dır
  DTP, Öcalanı işaret etti
  DTP, Öcalan'ı işaret etti DTP, Öcalan'ı işaret etti DTP, Öcalan'ı işaret etti

  DTP"li Aysel Tuğluk, "Kürt sorunuyla ilgili çözümün muhatabı Öcalan'dır" derken, DTP'li Ahmet Türk, 1 Eylül'de meydanlarda olacaklarını söyledi.

  DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, Kürt sorunun muhatapsız ve diyalogsuz çözülemeyeceğini söyleyerek, “Biz bir çözüm istiyoruz. Bunun en büyük acısını, bedelini Kürtler ödedi. Ama böyle ufak tefek adımlarla bu kadar ciddi bir sorunu çözemezsiniz. Bir çözüm olacaksa bu halkın iradesini tanımak zorundasınız. Bu halkın örgütlü gücünü tanımak zorundasınız. Onlarla oturup konuşmak zorundasınız. Bu da çok açıktır. Çözümün muhatabı Öcalan"dır” dedi.

  DTP"nin 1 Eylül günü Diyarbakır İstasyon Meydanı"nda düzenleyeceği, "Onurlu bir barışa evet" mitingi için merkez Kayapınar İlçesi"nde bildiri dağıtıldı. DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, İl Başkanı Fırat Anlı, Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin bildiri dağıttı. Ardından halk toplantısı düzenledi.

  Toplantıda konuşan milletvekili Aysel Tuğluk, Kürt sorunundaki gelişmelere değinip, “Bu süreçte kim siyasal iradesini ortaya koyarsa başarılı olacaktır. Kim iradesini cesurca ortaya koymazsa aşılıp gidecektir. Biz hep şunu ifade ettik. Kürt sorununun barışçıl demokratik çözümünde koşullar olgunlaşmıştır” dedi. Tuğluk, şunları söyledi: 1 EYLÜL'DE MEYDANLARDAYIZ

  DTP Genel Başkanı Ahmet Türk Kürt açılımıyla ilgili açıklamalarda bulunuyor. İşte konuşmasından satır başları:

  - Fırsatların en doğru şekilde değerlendirmesi için çabalarımızı ortaya koyduk. Hükümetten de gerçekten barışı esas olan kararlı bir duruşu ortaya koymasını bekliyoruz.  - Eğer bu kararlılığın gösterilmediği takdirde barışın çok zor olacağını biliyoruz. Her kesimin ve herkesin düşüncesi alınarak, barışçıl sürece katılacak bir yöntemi ortaya koymamız gerekmektedir.  - Açılımdan söz ederken gerçekten başından beri bir şeyi söyledik. Toplumun bütün hassasiyetleri göz önünde tutulması gerekir. Ancak bugün barış için yüz binleri meydanlara davet ederken, barış sesimizi dünyaya duyurmak isterken, diğer taraftan bugün on binlerin katıldığı, Dersim"de operasyonların sürdürülmüş olması, halkımızın inançlarında azalma olduğu görülmektedir.


  - Eğer gerçekten barış önemliyse ve barış için yola çıkılıyorsa, operasyonların durması ve Kürt halkının da hassasiyetlerinin göz önünde bulunması lazım.  - 1 Eylül"de meydanlarda olacağız, partimizin halkımızın düşüncesini ortaya koyacağız, taleplerimizi dile getireceğiz. 1 Eylül dünya gününü çok önemli görüyoruz. Diyarbakır"da yapacağımız miting halkımızın sesi olacaktır. Bu ayın Ramazan Ayı olduğunu biliyoruz, ama inanın ki barışta Ramazan ayı kadar önemlidir. Kanın, acıların sona ermesini istemek önemli bir gündür.  - Ben bu duyarlılıkla halkımızın bu barış çabalarına destek vereceğine inanıyoruz. Barış sesimizi bütün dünya görmeli. Bu halkımızın düzenlediği bir barış mitingidir.

  “30 yıldır denenen yöntemlerle bu sorunu bitiririz dememin mümkün olmadığını hep ifade ettik. Gelin bu sorunu diyalogla çözelim dedik. Bugün bunun koşullarının oluştuğunu gördük. Devletin içinde bir kesim bu sorunun askeri yöntemlerle çözülemeyeceğinin farkında. Artık herkes Kürt sorununda yeni bir sürecin başlaması gerektiğini söylüyor, kendilerince bir çözüm öneriyorlar. Nedir bu, muhatapsız olarak bir takım hakları vererek bunu böyle kapatalım diyorlar. Öcalan"ın koşullarını düzeltelim, yanına birkaç tane tutuklu götürelim, köy isimlerini eski haline getirelim, Kürdoloji enstitüleri açalım. Kamu kurumlarında Kürtçe konuşmanın önü açılsın. İşte planları bunu içeriyor.”

  MUHATAP ÖCALAN

  “Kürt sorunu muhatapsız ve diyalogsuz çözülemeyecek” diyen Tuğluk, “Biz bir çözüm istiyoruz. Bunun en büyük acısını, bedelini Kürtler ödedi. Ama böyle ufak tefek adımlarla bu kadar ciddi bir sorunu çözemezsiniz. Bir çözüm olacaksa bu halkın iradesini tanımak zorundasınız. Bu halkın örgütlü gücünü tanımak zorundasınız. Onlarla oturup konuşmak zorundasınız. Bu da çok açıktır. Çözümün muhatabı Öcalan"dır” dedi.

  Dha

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim