• BIST 110.377
 • Altın 155,810
 • Dolar 3,8543
 • Euro 4,5433

  DTB hekimliği Türkiye'de masaya yatıracak

  14.04.2012 11:00
  Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Eralp Atay, Dünya Tabipleri Birliği (DTB) tarafından 16 Nisan’da Ankara’da yapılacak toplantıda Aydınlı hekimleri temsil edecek.
  DTB hekimliği Türkiyede masaya yatıracak
  DTB hekimliği Türkiye'de masaya yatıracak DTB hekimliği Türkiye'de masaya yatıracak DTB hekimliği Türkiye'de masaya yatıracak

  Dünya Tabipleri Birliği Başkanı Brezilyalı Dr. José Luiz Gomes Do Amaral ve Konsey Başkanı Avustralyalı Dr. Mukesh Haikerwal 16 Nisan 2012’de Ankara ve 17 Nisan’da İstanbul’da konferans verecek. Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Eralp Atay, 16 Nisan’da Ankara’da yapılacak toplantıya Aydın Tabip Odası Yönetim Kurulunu temsilen katılacak.
  Toplantılarda ele alınacak konular hakkında bilgiler veren Dr. Eralp Atay, “Türkiye’de hekimlik ve hekimlerin koşulları gün geçtikçe iyileşeceğine, her geçen gün kötüleşiyor. Bu durumun yapılan düzenlemelerden bağımsız olduğunu düşünmek gerçekçi olmaz. Bu çerçevede son olarak 2 Kasım 2011 tarihinde çıkartılan Kanun Hükmünde Kararname özel bir anlam taşıyor. Düzenlemenin TBMM açık olmasına rağmen Bakanlar Kurulu tarafından yapılması, mecliste görüşülmemesi, kapsamının sağlık ortamının hemen tamamını ve kamu-özel bütün sağlık çalışanlarını etkileyecek ve değiştirecek ölçekte olması önemini daha da artırıyor. Türkiye’de artık Hekim bağımsızlığı ve meslek örgütünün özerkliğidir tehdit altındadır” dedi.

  DTB’nin 2011 yılı Ekim ayında Montevideo-Uruguay’da toplanan 62’nci Genel Kurulunda kabul edilen kararında, “Ulusal tabip odaları, ülkedeki hekimlerin temsilcisi olarak hareket etmek; kimi durumlarda bir sendika veya düzenleyici organ, ancak aynı zamanda bir meslek kuruluşu olarak hekimler adına diğer taraflarla görüşmeler yapmak üzere kurulan, halk sağlığı ve refahı ile ilgili konularda tıp doktorlarının uzmanlık birikimini temsil eden kuruluşlardır. Bu kuruluşlar, genellikle halk sağlığı alanında olmak üzere, üyeleri adına kampanyalar başlatabilirler veya tanıtım-savunu çalışmaları yürütebilirler. Sözü edilen tanıtım-savunu çalışmaları, bunları muhalif politika olarak gören hükümetler tarafından her zaman hoş karşılanmayabilir. DTB, bu tür tanıtım-savunu çalışmaları nedeniyle kimi hükümetlerin kendilerinin belirledikleri temsilcileri yetkili organlara atayarak hekim kuruluşlarını susturmaya, verilecek mesajları kendilerinin hoş görebilecekleri mesajlara dönüştürmeye teşebbüs ettiklerinin farkındadır. DTB bu amaca yönelik girişimleri kınar ve ülkelerdeki hekim kuruluşlarının bağımsız işlevlerine hiçbir hükümet müdahalesi olmamasını talep eder” şeklinde kararlar alındığını anımsatan Atay, “Hekimlik evrensel bir meslektir. Mesleğin arzu edilen koşullarda uygulanabilmesi kimi özgünlükleri, duyarlılıkları gerektirmekte, her şeyden önce Hükümetlerin buna özen göstermesi ve gerekli koşulları sağlamak için çabalamasını gerekli kılmaktadır. Ne yazık ki bugün Türkiye’de bu açıdan özensiz bir tutumla karşı karşıya bulunuyoruz. Dünya Tabipleri Birliği Başkanı ve Konsey Başkanı, Hekimliğin ve Meslek Örgütünün Özerkliği ile Mesleki Özerklik ve Klinik Bağımsızlık: Nitelikli ve Hasta Odaklı Bakımın Desteklenmesi başlıklarında konferans verecekler. Geliş gerekçeleri Türkiye’de hekimliğe, hekimlere yönelik süreç nedeniyle dayanışmalarını göstermek” şeklinde konuştu. 

   

  Aydınpost'u Twitter üzerinden takip etmek için tıklayın!

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim