• BIST 108.162
 • Altın 151,204
 • Dolar 3,6561
 • Euro 4,3295

  DP adayı Seda Kanat Aydınpost'a konuştu

  27.05.2011 12:20
  Demokrat Parti Aydın Milletvekili Adayı Seda Kanat ile Aydınpost olarak samimi bir sohbet havası içerisinde bir röportaj yaptık.
  DP adayı Seda Kanat Aydınposta konuştu
  DP adayı Seda Kanat Aydınpost'a konuştu DP adayı Seda Kanat Aydınpost'a konuştu DP adayı Seda Kanat Aydınpost'a konuştu

   

  Halkla el ele Halktan biriyle” sloganıyla yola çıkan Demokrat Parti 2. Sıra Adayı Seda (Çetiner) Kanat’la bayan bayana sosyal hayatından, projelerine, siyasete kadar birçok konuda çok samimi bir sohbet gerçekleştirdik.
   
  Demokrat Parti 2. Sıra Adayı Seda (Çetiner) Kanat; “Geçmişte defalarca iktidar görmüş bir partiyiz. Baraj altı kalacağı söylemleriyle halkın demokratik iradelerine ipotek konulmaya çalışılıyor. Bu doğru bir söylem değildir. Kesinlikle Demokrat Parti barajı geçecek. 13 Haziran sabahı, Demokrat Partinin kalesi olan Aydın’da kıratımızı şahlandırarak meclise taşıyacağız”
   
  Seda (Çetiner) Kanat kimdir, sizi tanıyalım mı?
  1967 yılında İncirliova’da doğdum. İşletme ve Uluslar arası İlişkiler okudum. İnşaat ve tarımla uğraşıyorum. Evliyim, 2 çocuk annesiyim. Eşim Göz Doktoru. Siyasete girmemde onun desteği çok fazla oldu. Spor yapmayı, kitap okumayı çok seviyorum. Ailemle, arkadaşlarımla vakit geçirmeyi çok seviyorum. Sosyal bir insanım. İnsanlara çok değer veriyorum, çünkü insanları seviyorum.
   
  Şuan ki siyasi atmosferi nasıl değerlendiriyorsunuz? DP’nin seçimlerdeki politikası ne olacak?
  Demokrat Parti, milli, manevi, insani değerlere sahip çıkan, devletimizin ve cumhuriyetimizin temel nitelikleriyle asla çakışmayan 65 yıllık bir geçmişi olan köklü bir parti. Çok partili siyasal yaşama geçtiğimizden beri iktidarlar her zaman sağ partilere kısmet olmuştur. 2 dönemdir mecliste olmayışımızın acısını bu millet çok çekti. Ve Demokrat Partinin mecliste olmayışının acısını bu millet çok çekti. Demokrat Partinin mecliste olmayışından kaynaklanan boşluğu AKP iktidarı doldurdu. Bugün AKP iktidarı cumhuriyetimizle ve anayasal düzenle kavgalı bir parti. Bu yüzden Demokrat Parti mutlaka meclise girmeli. Meclise gireceğimize inanıyorum. Geçmişte defalarca iktidar görmüş bir partiyiz. Baraj altı kalacağı söylemleriyle halkın demokratik iradelerine ipotek konulmaya çalışılıyor. Bu doğru bir söylem değildir. Kesinlikle Demokrat Parti barajı geçecek. 13 Haziran sabahı, Demokrat Partinin kalesi olan Aydın’da kıratımızı şahlandırarak meclise taşıyacağız. 
  Çok köklü bir parti olduğumuzun her zaman bilincindeyiz. Kimseyle, hiçbir partiyle kendimizi kıyaslamıyoruz. Bütün arkadaşlarımız kendi kategorisinde bir savaş verecek. Ben tüm arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Aydın için hayırlısı olmasını diliyorum. Ben diğer adayları bir rakip gibi görmüyorum. Herkes kendi kulvarında yarışır. Başarılar diliyorum diğer arkadaşlara.
   
  hatice0.20110527123619.jpg
  Kadın aday olarak, kadınlarımız için projeleriniz ne olacak?
  Siyasetle ilgilenen arkadaşların en başında yapmaları gereken kadının toplum içindeki konumunu ön plana çıkarmak, kadının uğradığı haksızlıklarla mücadele etmek ve eğitim düzeyini artırmak gerekiyor diye düşünüyorum. Bizim toplumumuz genelde erkek egemen. Bunun için biz kadınların siyaset dünyasında görmeye çok alışık değiliz.Ama Türk kadını evinde, işyerinde, sosyal hayatta olduğu gibi siyasette de son derece başarılı olacağı gün gibi aşikârdır. Toplumun yüzde elli biri kadınlardan oluşmaktadır. Onun için siyasetin yönlendiricisinin kadınlar olduğuna inanıyorum.
  Kadınların siyasete katacağı çok şey var. Kadınlar siyasete güven katarlar. Günümüzdeki siyasete ve siyasetçiye baktığımızda bu çok önemli bir faktördür. Siyasete demokrasi katarlar. Çünkü yıllardır ezilen taraf olduklarından dolayı olaylara daha demokratik bakıyorlar. Kadınlar, bütünleştiricidir. Güçlü yapılarıyla daha mücadelecidir. Mükemmeliyetçi yapıları gereği üzerilerine aldıkları görevi dört dörtlük yerine getirirler. Artı kadınlar, dürüsttürler, sorumluluk sahibidirler. Şuanda kadının Türkiye’de siyasal durumu, Türkiye için demokratik bir ayıptır. AB ülkelerinde seçilmiş her 5 kişiden 1’i kadın olmasına rağmen, bizim parlamentoda 542 milletvekilinden,  48’i kadındır. Bu açıdan demokratik ülkelerde, bütün Avrupa ülkelerine de baktığımızda toplumun yarıdan fazlasını oluşturan kadının mecliste de en az 20’ye yakın bir şekilde temsil edilmesi gerekiyor. Erkek egemen topluma alıştığımız için, erkekler çocukluktan itibaren üstün olduğu ön kabulüyle olduğundan kişiliklerini bu sav üzerine oturtuyorlar. Çifte standart uygulanıyor. Kadın milletvekili adayı olarak, hemcinslerimin arkasında olacağım. Kadının iş ortamına, eğitim düzeyine her zaman destek olacağım. Bir toplum kadını ne kadar çok ön plana çıkartıyorsa, sosyal yaşama ne kadar ortak ediyorsa, mesleğinde ve iş hayatını ne kadar çok kolaylaştırıyorsa o kadar uygardır, o toplumun önü o denli açıktır. Mecliste de genel olarak siyasette temsil edilen kadın ayrıca laikliğin de temel güvencesidir. Çünkü anti laik sistem önce kadını köleleştirir, diye düşünüyorum. 
   
  Kadınlarımızdan bolca bahsettik. Genel olarak Aydın için projeleriniz ne olacak?
  Havaalanı Aydın için büyük bir eksikliktir. Coğrafi konumu gereği 2 coğrafi bölge arasında sıkışıp kalmış. Bu sıkışmadan dolayı hem sanayisi hem tarımı hem de sosyal hayatta geri kaldı. Havaalanının olması şart. Organik tarım geliştirilmeli. Elimizdeki tüm ürünlerimiz dünyaya tanıtılmalıdır. Toplumun yüzde ellisinden fazlası mutlaka arazisi var. Tarımla ilgileniyor. Hayvancılığında geliştirilmesi gerekiyor. Özel üniversite mutlaka açılmalı. Gençlerimizin eğitim seviyeleri daha da artırılmalı. Yarınımızı gençlere emanet ediyoruz. Gençlerimiz geliştikçe, ülkemizin önü o kadar çok açılacaktır. Gençlerimize iş bulmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Milletvekili adayları seçilmeden, şunu yapacağım, bunu yapacağım gibi söylemleri olur. Sözlerden ziyade, seçildiğimiz takdirde o günkü elimizdeki imkânlarla neyi yapabiliyorsak, daha fazlasının yapmak için uğraşacağız. O günkü bütün olanakları özellikle Aydın için kullanacağız. Bütün hemşerilerime söz veriyorum. Her zaman Aydın’ın arkasında olacağız. Bizim seçim beyannamemizde Demokrat Parti iktidara geldiğinde işçiye, memura tüm emekliye yüzde elli zam yapacağımızı belirtiyoruz. Kaynaklar sorulduğunda aslında ülkemizin kaynakları çok fazla. Fakat bu kaynaklar laiğiyle kullanılmadığı için insanlarımıza bu zenginlik çok fazla yansımıyor. Yandaşlara peşkeş çekmektense halkımız için kullandığımız taktirde ne istihdam ne kaynak ne de işsizlik sorunumuz kalır. Halkımız refah içinde mutlu ve huzur içerisinde yaşar. Emekliler arasındaki ücret adaletsizliğini kaldıracağız. Vergi adaleti sağlanacak, vergi adaleti yüzde 5’er puan düşürülecek. İşsizlik fonu dışında asla kullanılmayacak. Çiftçimiz açısından mazot fiyatları da düşecek. 
   
  Aydın halkına özellikle belirtmek istediğiniz nedir? Aydın halkı sizi neden seçsin?
  Bugün baktığımızda 3 parti seçime gidiyormuş gibi. CHP, MHP, AKP. Demokratik ülkelerde siyasi partiler seçim startı aldıkları zaman aynı hizadan yarışa başlarlar. Başka parti yokmuş gibi hareket ediliyor. Demokrat Partinin adı hiç zikredilmiyor. Çünkü baskı altında tutulmaya çalışılıyor. Geçmişte defalarca iktidar olan bir partiyiz. Demokrat Parti, ülke ekonomisine çok fazla katkıda bulunan köklü bir partiyiz. Bizim iktidar olmamızdan korkuluyor. Çünkü ülke kaynaklarının bazı partilerin siyasi emelleri uğruna kullanıldığını düşünüyorum. Mutlaka Demokrat Parti meclise girmeli. 2 dönemdir mecliste olmayışımızın acısını bu millet çok yaşadı. Milletimiz büyük bir kargaşada bölünmeye doğru sürükleniyor. Buna dur diyebilecek tek parti biziz. Demokrat Parti var, bunu mutlaka kanıtlayacağız. 13 Haziran sabahı mecliste olacağız. Baraj altında kalacağımız söylentileri tamamen safsatadan ibaret benim için. Halk kesinlikle kendisine yıllarca hizmet etmiş bir partiye sırtını dönmeyecektir. 
   
  img_6602.jpg
   
   
  Röportaj:Hatice Karaarslan
   
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • iOS 11.0.2 çıktı!03 Ekim 2017 Salı 23:14
 • 2018'de 1 milyardan fazla akıllı telefon bu özelliğe sahip olacak!01 Ekim 2017 Pazar 11:45
 • Bir devrin sonu: Twitter, 280 karakterli tweetleri denemeye başladı27 Eylül 2017 Çarşamba 09:09
 • iOS 11.0.1 güncellemesi yayınlandı27 Eylül 2017 Çarşamba 01:14
 • Whatsapp ve Facebook sonunda birleşiyor!25 Eylül 2017 Pazartesi 13:57
 • Star Wars: The Last Jedi tamamlandı!25 Eylül 2017 Pazartesi 02:01
 • WhatsApp Facebook’a ekleniyor22 Eylül 2017 Cuma 12:40
 • Apple, iOS 11 güncellemesini yayınladı20 Eylül 2017 Çarşamba 00:32
 • Facebook'tan yeni özellik!17 Eylül 2017 Pazar 16:55
 • YouTube'tan tepki çeken karar!14 Eylül 2017 Perşembe 21:25
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim