Türkiye İstatistik Kurumu’nun eylül ayına ilişkin enflasyon verilerini açıklaması sonrası yatırımcının gözü döviz kurlarına çevrildi. TÜİK verilerine göre aylık enflasyon yüzde 4,75 yıllık enflasyon yüzde 61 oldu. ABD’de ise tarım dışı istihdam verilerinin piyasaları nasıl etkileyeceği merakla bekleniyor. Dolar/TL kuru ise yeni bir rekor kırarak 27,50 seviyesini gördü.

DOLAR ENDEKSİ 107 SEVİYESİNDE

Dolar endeksi salı günü kazançlarını 107 seviyesinin üzerine çıkararak geçen yılın Kasım ayından bu yana en yüksek seviyelerine ulaştı. Hem Fed’in şahin duruşu hem de hazine tahvil getirilerindeki yükselişler doları desteklerken değerli metalleri baskıladı. 

ABD'nin pazartesi günü açıklanan ISM İmalat PMI'ı, Eylül ayında fabrika faaliyetlerinde neredeyse bir yılın en küçük daralmasını gösterdi. Ayrıca ABD'de hafta sonu hükümetin 45 gün daha fonlanmasını sağlayacak geçici bir anlaşmaya vardıkları haberi de doları daha da güçlendirdi. 

DOLAR/TL’DE YENİ REKOR

Haftanın ilk işlem gününe artışla başlayan dolar yükselişini salı günü de sürdürdü. Pazartesi günü kırdığı rekoru geride bırakarak 27,50 ile son bir ayın en yüksek seviyesine ulaştı. 

Dolardan iki gün üst üste rekor: Son bir ayın en yüksek seviyesinde

Asgari ücret görüşmeleri başlıyor Asgari ücret görüşmeleri başlıyor

DOLAR/TL’DE POZİTİF SEYİR

NCM Investment günlük dolar bülteninde kurda yaşanan hareketleri şu ifadelerle yorumladı: Dolar/TL kuru geçtiğimiz haftayı 0,88% oranında yükseliş ile 27,40 seviyesinden tamamladı. Hafta içinde 27,05-27,88 arasında hareket etti. Üçüncü çeyrek kapanışı ile birlikte çeyreklik kur hareketi %6 oldu.  Veri gündeminde TCMB’nin PPK toplantı özeti takip edildi. Toplantı özetinde enflasyon beklentilerindeki mevcut seyir ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın, enflasyon görünümüne dair yukarı yönlü riskleri canlı tuttuğu ifade edildi. 

TCMB brüt rezervler bir önceki haftaya göre 4 milyar dolar artışla 125,5 milyar olurken, üst üste 15 haftalık yükseliş serisine ulaştı. KKM toplam tutarı 2,1 milyar düşüşle üst üste 5. haftada geriledi. Bu hafta yurt içinde eylül ayı enflasyon verileri, imalat PMI, TCMB rezervleri takip edilecek.Teknik olarak, kısa vadeli görünümün pozitife döndüğü kurda ilk direnç olarak izlediğimiz 27,20 üzerinde kalıcılık devam etti. Hareketin devamında uzun vadeli kanalın üst bandı olan 27,70-27,90 seviyeleri takip edilebilir. 27,50 ise ara direnç olarak yer alıyor. Olası geri çekilmelerde ise 26,95-26,70 destekleri önem arz etmektedir.

Direnç: 27,50-27,70-27,90
Destek: 26,95-26,70-26,40