Yurtdışından Telefon Getirenler Yandı: Dev Zam! Yurtdışından Telefon Getirenler Yandı: Dev Zam!

Küresel altın fiyatları dolar endeksinin 105 seviyesine çıkmasının ardından kritik seviyelerin altına kadar geriledi. 1.930 dolar bandına tutunamaya ons, yeni haftayı temkinli bir seyirle açtı. Gram altın yurt içi piyasalarda dolar kurundaki değer kazançlarıyla sakin seyrine devam ediyor. Gram altın 1.683 TL’de seyrini sürdürüyor. 

FAİZ ARTIŞ İHTİMALİ ALTINDA BASKIYA NEDEN OLDU

ABD Merkez Bankası'nın (Fed), politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek 22 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit bırakmasına karşın Banka, ekonomiye dair projeksiyonları ve politika faizine ilişkin üyelerin beklentilerinin yer aldığı "dot plot" grafiğinde federal fon oranına yönelik tahminini bu yıl sonu için yüzde 5,6 olarak koruyarak yılın geri kalan dönemi için bir faiz artışı olacağının sinyalini verdi.

Analistler, bu durumun altın başta olmak üzere değerli emtialar üzerinde baskı oluşturduğunu belirterek, ABD'de enflasyona ilişkin açıklanacak verilerin altının yönü üzerinde etkili olacağını söyledi. Bugün Almanya'da Ifo iş dünyası endeksleri ve ABD'de Chicago Fed ulusal aktivite endeksi verilerinin takip edileceğini bildiren analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.920 doların destek, 1.940 doların ise direnç konumunda olduğunu kaydetti.

TAHVİL ETKİSİ DEVAM EDİYOR

Öte yandan dolar endeksi altı aydan uzun bir sürenin en yüksek seviyesine tırmanırken, 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi de 16 yılın zirvesine yaklaşmıştı. Bu gelişmeler ise küresel piyasalarda ons altının üzerindeki satış baskısının yoğunlaşmasına sebep oldu. Kinesis Money piyasa analisti Carlo Alberto De Casa, fiyatların geçen hafta ons başına 1.930 doların üzerinde kalmayı başaramamasının ardından altının bir konsolidasyon aşamasında olduğunu belirterek, Fed'in faizleri artırması halinde külçe altının psikolojik direnç olan 1.900 dolar seviyesine doğru daha hızlı hareket etme eğiliminde olacağını söyledi.

KÜLÇE ALTININ CAZİBESİ AZALDI

Döviz com’da yer alan habere göre, Kinesis Money piyasa analisti Carlo Alberto De Casa, fiyatların geçen hafta ons başına 1.930 doların üzerinde kalmayı başaramamasının ardından altının bir konsolidasyon aşamasında olduğunu belirterek, Fed'in faizleri artırması halinde külçe altının psikolojik direnç olan 1.900 dolar seviyesine doğru daha hızlı hareket etme eğiliminde olacağını söyledi.

Daha yüksek faiz oranları ise dolar cinsinden fiyatlandırılan ve sabit faiz ödemesi olmayan külçe altının cazibesinin azalmasına yol açtı. Fed yetkilileri, geçen hafta gösterge faiz oranını sabit tutma kararı almasına rağmen daha fazla faiz artışı konusunda uyarıda bulunmuş ve bu durum ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde ve dolar endeksinde yükselişin ateşini yakmıştı.