2023’e 19 seviyelerde başlayan dolar/TL yıl boyunca yatay kalmayı sürdürdü. Elbette burada bankalara getirilen döviz alım sınırlamaları, spot piyasada Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası üzerinden yapılan satışlar ve yabancı yatırımcıya kapatılan piyasanın etkili olduğunu gördük.

Son bir aydır ise yapılan tüm müdahalelere rağmen seçim belirsizliği ve sermaye kontrolü endişeleri ile kur 20’li seviyelerin üzerine yükseldi. Dolayısıyla kurun bir yere kadar tutulabileceği ve olması gereken adil seviyenin reel kur modeli ile yani enflasyona endeksli hesaplamalar ile 24-25 seviyeleri olduğu konusunda piyasa hem fikir. Ama Goldman Sachs Analistleri tarih vererek dolar kurunun 28 TL seviyesine çıkabileceğini belirtti.

Dünya pirinç dar boğazında! Fiyatların ateşi düşmüyor.. Türkiye’de randıman yüksek Dünya pirinç dar boğazında! Fiyatların ateşi düşmüyor.. Türkiye’de randıman yüksek

Dolar kuru an itibari ile bankalarda 23,8548 TL’den, Euro 25,7193 TL’den satılırken, Amerika Birleşik Devletleri Bankası J.P Morgan tarafından geçtiğimiz Pazartesi günü yayınlanan notta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 22 Haziran’daki para politikası toplantısında veya belki daha da erken bir tarihte %8,5 seviyesinde olan politika faizini %25’e yükseltileceği belirtildi.

Türk lirasının yakın vadede forway sözleşmelerinden güçlü bir şekilde daha iyi performans göstermesini bekleyen Drimal, Türk Lirası’nın önümüzdeki aylarda kademeli olarak düşerek üçüncü çeyreğin sonunda 21,50 civarında ineceğini öngörüyor.

Notta, ana riskler olarak görülen Ortodoks politikalara dair hayal kırıklığı oluşması ve yeni ekonomi yönetiminin ihracatı desteklemek için para birimini zayıflatması ihtimalleri gösterildi. Kurum, politika faizinin 22 Haziran’da 650 baz puan artışıyla %15 yükseltilmesine, ardından Temmuz ve Ağustos aylarında 500’er baz puan artırımlar gerçekleştirilmesini bekliyor.