• BIST 109.330
 • Altın 156,133
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Dolapçı'dan Çanakkale kitabı

  07.03.2008 19:37
  Çanakkale Zaferi’nin üzerinden 93 yıl geçti. Bugün o günleri yaşayanlar artık hiç yok. Ama öyküleri dilden dile dolaşmaya devam ediyor.
  Dolapçıdan Çanakkale kitabı
  Dolapçı'dan Çanakkale kitabı Dolapçı'dan Çanakkale kitabı Dolapçı'dan Çanakkale kitabı

  Piyasadaki kitaplar genellikle bilinen olay ve isimler üzerinde geziniyor. Savaş sonrası bu olaylar kâğıda az aktarıldığı için bugünkü araştırmacı ve yazarlara da pek “bilinen” kalmamış! Ama yinede iğneyle kuyu kazar gibi çalışıp bunları bulanlar var. İşte bunlardan birisi de Erdem Yayınları"nda yayımlanan “Büyük Vatan Savunması Çanakkale” kitabının yazarı Ercan Dolapçı. Dolapçı, Atatürk ve Cumhuriyet tarihi araştırmacısı… “Atatürk"ün Bütün Eserleri”nde 8 yıl araştırmacı olarak çalışırken bulduğu ilginç Çanakkale öykülerini, geleceğin gençleri için kaleme aldı. Ressam Yahya Alakay da resimledi.

   

  Hepsi birbirinden ilginç gazete ve dergi sayfaları ile yakınların anlatımlarında kalan 17 öykü! Öykülerden en ilginci ise Harp Mecmuası"nın 1916 yılına ait 8"nci sayısında, bir resmin öyküsünün ortaya çıkarılması. Bunu da 1962 yılında Hayat mecmuasında karşısına çıkan bir Çanakkale öyküsünde bulmuş. İşte araştırmacılığın güzel yanı... Tek başına dergideki bir resmin öyküsü çok şeyi anlatmaz ama araştırınca resmi adeta tamamlıyorsunuz ve güzelliği de o zaman ortaya çıkıyor. Hem de böylesine anlamlı bir olayda!

   

  Tek kollu bir asker resminin öyküsü şöyle: 20 yaşındaki Teğmen Hasan Tursun Bey, Birinci Kitre Savaşı"na katılır. Burada sol kolunu kaybeder. İyileştikten sonra yine görev ister ve bir denizaltıda görev verilir. Bu görevi İstiklâl Harbi"ne kadar devam eder. İşte tek kollu halinin resmi zamanın Harp Mecmuası"nda 1916 yılında yayımlanır. Altında da ünlü şair Mithat Cemal Kuntay"ın buna atfen yazdığı şiir vardır. Bu mecmuayı okuyan İstanbullu Afife Hanım, şiirden ve genç teğmenin halinden etkilenir.

   

  Yıllar sonra tek kollu bu asker emekli olur ve kendisini bu haliyle kabul edecek bir bayanla evlenmek ister. Bunu da kendisi gibi savaşta gazi olan ve tek kolunu kaybeden Cemal Bey"e anlatır. Cemal Bey de Afife Hanım"a… Afife Hanım kabul eder. Nişanlanırlar. Hasan Bey"in nişanlandığı Afife Hanım, konuyu açtığı Cemal Bey"in kız kardeşidir. İşte bunu nişanlandığı gece öğrenir. O gece Afife Hanım da bir gerçeği daha öğrenir: Nişanlandığı erkek de yıllar önce sakladığı dergideki o tek kollu Teğmen Hasan Bey"dir.

   

  İşte bu olayı Hasan ve Afife Hanımlar 1962 yılında Hayat mecmuasına anlatırlar. Böylece bu mecmuadaki resmin öyküsü ortaya çıkmış olur. İlginçtir bu Harp Mecmusı"nın tıpkıbasımı çevirili haliyle 2004 yılında yayımlandı.

   

  Kitapta başka ilginç öyküler de var: Adaşının yerine Çanakkale Savaşı"na giden Balıkesirli Mustafa"nın öyküsü. O da evin tek oğlu olan adaşı Mustafa"nın yerine savaşa gider ve Çanakkale cehenneminden sağ salim evine döner. Eve geldiğinde ise adaşı Mustafa"nın veremden öldüğünü; buna dayanamayan annesinin de vefat ettiğini görür. Konuştuğu babası ise : “Keşke askere gönderseydim de orada şehit olsaydı!” der.

   

  Ayrıca Tekirdağ Mürefteli kadınların Çanakkale Savaşı"nda yaralılara gönüllü hemşirelik yapmaları, İngilizlerin buraları bombalamaları, Çanakkale"de top atışıyla yemek yerken yaralanan İngiliz subayların yıllar sonra kendilerini yaralayan Türk askeriyle karşılaşmaları, Gelibolu"da bir hastanede görev yapan Alman “Helga” Hemşire ile Rum asıllı Sokrat İncesu"nun kahramanca yaşamlarının öyküsü de var. “Helga” Hemşire ismi tespit edilemeyen ama o günün gazetelerine bile konu olan kahraman bir Alman kadını. Hastanesi bombalanınca hayatını kaybediyor. Sokrat Bey ise başka cephelerde de savaştıktan sonra Çanakkale"ye yerleşiyor ve sade bir yaşamdan sonra yoksulluk içinde vefat ediyor. Ölmeden önce Türk gençlerine vasiyeti ise : “Her Türk genci mutlaka Çanakkale"yi ziyaret etsin” oluyor.  

   

  İşte kitaptaki öyküler: Bir bir battılar, Mustafa Kemal Çanakkale"de, Ezineli Mustafa Efendi, Balıkesirli Mustafa, İhtiyat Zabiti Sokrat İncesu, Mengenli aşçı Kâmil, Kemal Binbaşı ve Tahsin Teğmen, Mürefteli kadınlar ve Emin Astsubay, Topçu Yüzbaşı Mehmet İntepe, Kahraman Demirhisar Gemisi, Teğmen Hasan Bey, Mesudiye gemisi nasıl battı, Bursa Jandarma Taburunun kahramanlığı, Helga Hemşire ve Emine Hanım, Emir eri Ali, Dermuş oğlu Veli, Tek kollu Edincikli Er. 

  Diğer Haberler
 • iDANSla çağdaş dans vakti02 Ekim 2012 Salı 22:10
 • İstanbulda en kısa festival02 Ekim 2012 Salı 22:09
 • Turuncu Filmler Antalyada02 Ekim 2012 Salı 22:08
 • Beat’lerin Kralı Babylonda02 Ekim 2012 Salı 22:06
 • Türkiyeye utanç verici ceza02 Ekim 2012 Salı 22:05
 • Fazıl Sayın Evreni ilk kez Salzburgda02 Ekim 2012 Salı 15:02
 • Bilgin Adalı hayata veda etti01 Ekim 2012 Pazartesi 23:20
 • Uluslararası caz günü İstanbul’da gerçekleşecek30 Eylül 2012 Pazar 15:04
 • Askerler öldürdüklerini göremezlermiş30 Eylül 2012 Pazar 07:00
 • İşte Neşet Ertaşın son şiiri29 Eylül 2012 Cumartesi 16:38
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim